A vállalat megbízott vezérigazgatója, Florin Gliga elmondta: az országos adóhatósággal szemben 2013-2014-ben felhalmozott adósságok miatt nem maradt más hátra, mint a fizetésképtelenné nyilvánítás. – A gyár adósságainak törlesztése az újraütemezés szerint 2017 májusában járt volna le, de végül nem tudtunk mindent kifizetni. A gyár adóssága az államkasszába való hozzájárulásból, adókból, áfá-ból, nyugdíjalaphoz, egészségbiztosítóhoz befizetendő járulékokból gyűlt fel – nyilatkozta Florin Gliga.
Az igazgató szerint a gyár jelentős vagyonnal és aktívával rendelkezik, amelyek nem állnak kapcsolatban a cég tevékenységével.
– Az országos adóhatóság (ANAF) megpróbálta értékesíteni 2017 végén a gyár vagyonának egy részét, különböző helyiségeket és területeket, de az üzletet a törvényszék felfüggesztette a fizetésképtelenségi kérés megoldásáig. Megpróbáltuk elkerülni a cselekvő vagyon eladását, mivel az árverésen történő eladás során jelentősen csökkent volna az értéke – összegzett az igazgató.
A 378 alkalmazottal működő Clujana gyár részvényeinek 93 százalékát a Kolozs megyei Tanács birtokolja, a többi részvényt pedig az alkalmazottak egyesülete és a pénzügyi befektetési társaság, azaz a SIF Oltenia.
Az 1911-ben Kolozsváron létrejött Renner-bőrgyár az első világháború után Dermata gyárként működött tovább, a második világháború után vette fel a Clujana nevet, és az 1989-es forradalom előtt Kolozsvár egyik legnagyobb cipőgyára volt. A gyár 1999-ben ment csődbe, 5000 embert szélnek eresztettek. A termelés 2005 után kezdődött újra, amikor a Kolozs Megyei Tanács többségi részvényes lett.