Panaszáradat jellemezte a Kolozs Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU) vezetőjének szerdai sajtótájékoztatóját, amelyen a 2018-as tevékenységi beszámoló volt terítéken. – Igyekszünk megjavíttatni a régi mentőautókat, de nem mindig sikerül időben ismét forgalomba helyezni őket. A bevetésekre használt mentőautók összesen 1195 napig, azaz több mint 3,2 évig voltak működésképtelenek tavaly – tette rá a kezét a sebre Ion Moldovan. Kifejtette: 2018 májusa volt a legnehezebb számukra, ekkor a tizenkét rohammentő egységből csak hat volt működőképes. – A megyei mentőszolgálat is ugyanekkor került rendkívül nehéz helyzetbe, alig-alig sikerült kiszállni a helyszínekre – fogalmazott a tábornok.
Valamelyest javult ugyan a műszaki helyzet az új felszerelések érkezésével: múlt év végén három darab B típusú, 4x4-es maghajtású mentőautót kaptak, ezeket olyan helyre – Kisbányára, Gyalura és Egeresre – irányították, ahol nincs állandó mentőszolgálat. – Reményeink szerint év közepéig B és C típusú mentőautót kapunk, utóbbi intenzív terápiás feladatok ellátására is fel van szerelve. Tavaly kaptuk a 42 méteres létrával rendelkező tűzoltóautót is, ennek segítségével sikerült kimenteni a Kajántói/Oaşului úti lakásnál keletkezett tűz elől a tömbház tetejére menekült embereket – jegyezte meg Ion Moldovan.
A létrával rendelkező tűzoltóautó hasznossága kétségtelen mentésekkor
A humán erőforrások vonatkozásában sem rózsás a helyzet: a 2016-ban bekövetkezett átszervezés során nagyon sok ügyosztályon jelentősen csökkentették az alkalmazottak számát: míg korábban 25-30 személy dolgozott a jóváhagyási, engedélyezési, illetve az ellenőrzési és megelőzési osztályon, most munkatársak száma összesen 14. – Ez rendkívül alacsony. Minden évben ellenőrzéseket kell végeznünk a közintézményeknél, sok-sok épületnél, és erre nincs elég emberünk. Amikor például parancs érkezik Bukarestből, hogy tematikus ellenőrzéseket kell végezni, akkor csak a sajátos módszerek alkalmazásával begyűjtött információk alapján a veszélyesebbnek ítélt szórakozóhelyekhez, vendéglőkhöz, klubokhoz szállunk ki. Egyszerűen nem tudunk mindenhova elmenni – panaszkodott a vezető.
A legmeredekebb bevetések
A sajtó képviselői arra kérték a tábornokot, részletezze a tavalyi legmeredekebb bevetéseket. – A Kajántói úton bekövetkezett tűz is több ember kimentését igényelte, de a pataréti szeméttelepen keletkezett tűz eloltásához is több ízben hívtak bennünket. Most már saját vízforrással rendelkeznek, és a lángokat már a kezdetleges állapotban sikerül megfékezniük. Az Untold és az Electric Castle jelenti a legnagyobb kihívást, ilyenkor nagyon sok a munka. A törvény értelmében tűzvédelmi szempontból bérmentesen kell biztosítanunk ilyenkor az állandó szolgálatot, a rohammentő szolgálat munkatársait pedig fizetik a szervezők a helyszínen tartózkodásért – jelentette ki.
Elmondása alapján a tűzoltóknak komoly gondot jelent a tavaszi tarlóégetés: sok esetben a szél miatt a lángok gyorsan terjednek, veszélyeztetve a házakat, kárt téve az élővilágban. – Sehol a világon nem láttam ilyet. Mintha tatárjárás lenne Erdélyben: felégetik a mezőket. Rendkívül nehéz azonosítani a tetteseket, mert tetten kell érni őket, és sajnos a büntetés is elég kicsi – mondta Moldovan.
„Fán rekedt a macska? Nem megyünk ki!”
Saját maguk kell kezelniük a kényesebb helyzeteket ezután az állatkedvelőknek: a tűzoltók nem szállnak ki többé abban az esetben, ha a házi kedvenc például a fán rekedt. – Az idős személyek ilyen esetekben állandóan telefonálnak. Parancsba adtam, hogy amennyiben a házi kedvenc a fán rekedt, ne menjenek a helyszínre a tűzoltók. Egyébként mire a munkatársaim kiértek, sokszor a cica már a házban volt. Néhány évvel ezelőtt egy idős nő ötvenszer telefonált, hogy a macskája felment a fára, s szerinte nem tudott lejönni. Foglalta a telefonvonalat, ezért muszáj volt kimenni a helyszínre. Volt olyan eset is, amikor borz miatt hívtak, néhány évvel ezelőtt pedig vaddisznócsalád jelent meg a Monostor lakónegyedben, s róka a Sétatéren – mondta a parancsnok.
A pénzhiányról szólva kifejtette: nincsenek anyagiak a befektetésekre, javításokra, ezért munkatársai pénzt gyűjtenek, s alkalomadtán széket vásárolnak, vagy megjavítják a zuhanyzót.