Nicolae Ciucă szenátusi elnök, a hadsereg korábbi vezérkari főnöke a Romania TV hírcsatornának nyilatkozva rámutatott: az F-35-ös többcélú harci repülőgépek kivételes képességeit nemcsak a levegőben, hanem a földön, felderítő eszközként is hasznosítani lehet.
„Románia biztonsági és védelmi szempontból függőségi helyzetben van, ezért létfontosságúak számára az Egyesült Államokkal fenntartott diplomáciai kapcsolatok” – jelentette ki az államelnöki választáson is induló házelnök.
Román katonai szakértők szerint az ország légterének hatékony védelméhez három, egyenként 16 vadászgépből álló repülőrajra van szüksége. A most elfogadott törvény az ötödik generációs, többcélú harci repülők beszerzésének első szakaszára vonatkozik.
A beszerzés értéke 6,5 milliárd dollár
A román hadsereg eddigi legköltségesebb – a védelmi minisztérium által 6,5 milliárd dollárra becsült – beszerzését az állami költségvetésből és az Egyesült Államok kormánya által felajánlott hitelekből finanszírozzák. Ezért az összegért Románia 32 darab F-35-ös repülőgépet, a működtetésükhöz szükséges logisztikai csomagot, kiképzési programot és szimulátorokat, valamint levegő-levegő és levegő-föld rakétákat vásárol az amerikai külföldi katonai értékesítési program (FMS) keretében az Egyesült Államoktól.
A védelmi minisztérium távlati tervei szerint egy későbbi szakaszban egy harmadik, 16 harci repülőből álló F-35-ös rajjal egészítenék ki a román légierő flottáját. Az első F-35-ös repülőrajt 2030 után tervezik hadrendbe állítani.
Az ötödik generációs harci gépek beszerzéséig a Portugáliától és Norvégiától használtan vásárolt negyedik generációs F-16-os harci repülőgépek maradnak szolgálatban.