Ami most az elnökválasztás alkalmával zajlik, erődemonstráció, tétje pedig Románia politikai újrafelosztása, amely majd az egyáltalán nem távoli 2020-as parlamenti választások alkalmával csapódik le. Ilyenformán cseppet sem mindegy, hogy ki kerül a második fordulóba, ki Iohannis után a „második legerősebb ember/asszony az országban”, hogy az egyszerű választó nyelvén fogalmazzunk.
Ha a frissen megbuktatott Viorica Dăncilă jut tovább, az annak a jele, hogy a Szociáldemokrata Párt olyan, mint valami poros westernfilmben a szitává lőtt főhős, aki a padlón heverve utolsó erejével megkaparintja a harc közben elejtett pisztolyt, és lő… aztán összecsuklik. Hogy happy end lesz-e a vége, vagy az egyre terebélyesedő vértócsa képével távozik majd a néző, az attól függ, hogy Dăncilă asszony és párton belüli támogatói milyen újraélesztési stratégiát folytatnak ellenzékben. Míg más pártokat felőrölt a hatalomból való kibukás, lásd az egykor oly erős demokrata-liberálisokat, Băsescu PDL-jét, a PSD néhány alkalommal már visszatért a „túlvilágról”, mert ennek a pártnak legalább egy purgatóriummal ér fel az ellenzéki pozíció. Tény, egy Iohannis–Dăncilă második forduló akkor is a PSD javára válna, ha a liberális jelölt nem válogatna eszközökben, nem lenne tekintettel ellenfelére.
Dan Barna második fordulós részvétele elsősorban azoknak jelentene elégtételt, akik az USR-nek már-már messianisztikus érdemeket tulajdonítva hisznek még abban, hogy minálunk talán lehet más a politika, és hogy Barnáék által lehet az. A ’89 után felnőtt nemzedék valahogy így ad még egy esélyt szülőföldjének, mielőtt végleg elhagyná azt. Persze, hogy mennyire méltó Dan Barna erre a szerepre és mit tud kezdeni, mire használja fel (ki) az USR ezt a bizalmat, az már más kérdés.
Mircea Diaconut a legesélyesebb második helyezettnek hozta ki a legutolsó felmérés, ezért is furcsa, hogy a szavazókörzetekből való kilépéskor készített exit pollt végző kérdezőbiztosok csak a Iohannis–Dăncilă, illetve Iohannis-Barna tandemről voltak kíváncsiak a szavazók opciójára. De, mint említettem, meglepetések vannak, Diaconu már szerzett függetlenként 2014-ben EP-mandátumot. Előretörése azt jelzi, hogy a politikai elittel való szembefordulás elért egy kritikus arányt, mondhatni ézzelfoghatóvá vált.
Ha Dăncilă kerül a második fordulóba, Iohannis nagyon nagy aránnyal nyeri a második fordulót. Ha viszont Dan Barna, akkor a PSD-ellenes szavazatok megoszlanak Iohannis és az USR-jelölt közt. És akkor hova állnak a belgák? Vagyis a szociáldemokraták. És az erdélyi magyarok?