Az alkotást – amely a Magyar Mozgókép Fesztiválon a legjobb rövid dokumentumfilmnek járó díjat nyerte el – július 9-én Sepsiszentgyörgyön, július 10-én pedig Kovásznán vetítik.
1947-ben, egy januári éjszakán két felnőtt és négy gyermek indult el Rozsnyóról a magyar határ felé. A felvidéki Baska család – Baska György földműves és felesége, valamint négy gyermekük – szekérháton menekült a kitelepítés utolsó hulláma, a jogfosztottság és az erőltetett szlovakizáció elől. Az akkor 12 éves Baska József életének alapélményévé vált a menekülés, a szekér később alkotói világának visszatérő motívuma lett.
Magyarország érdemes művésze, a Munkácsy Mihály-díjas festőművész gyermekkori élményeit és a száműzetés traumáját eleveníti fel a Baska magyarul beszél című dokumentumfilm, amelynek erdélyi premierjére 2024. július 9-én Sepsiszentgyörgyön kerül sor. Az alkotást 18 órától vetítik a Művész Moziban, utána Szebeni Zsuzsanna színháztörténész, a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet vezetője beszélget Baska Barbarával, a dokumentumfilm írójával és rendezőjével. Július 10-én 18 órakor Kovásznán, a Kovászna Megyei Művelődési Központban vetítik, szeptemberben pedig Csíkszeredában tekintheti meg a közönség.
„Ez nem csupán édesapám, Baska József, hanem tízezrek közös története, amely a mai napig több százezer emberre – gyerekekre, unokákra, leszármazottakra – van hatással” – mondja Baska Barbara grafikusművész, operatőr, rendező. A Baska magyarul beszél olyan kérdésekre is választ keres, mint hogy képes-e a művészet egy generáción ejtett történelmi sebet gyógyítani, és hogy az utánunk következő nemzedéknek vajon csak kérdéseinket adjuk-e tovább, vagy válaszokat is kaphatnak tőlünk.
A dokumentumfilmet – amelynek létrejöttét a Nemzeti Filmintézet támogatta – 2023 novemberében mutatták be. A Duna TV 2024. január 22-én, a magyar kultúra napján mutatta be, de a Magyar Mozgókép Fesztivál közönsége is megtekinthette 2024 júniusában. 2023 vége óta a Libri és a Líra könyvesboltjaiban kapható a Baska magyarul beszél című könyv is – Baska József ugyanis naplóbejegyzésekben is megörökítette gyermekkori élményeit és a család Magyarországra menekülésének történetét.