A program nevéhez hűen a természet-közeliséget, az állatokkal való barátkozást, a környezettudatosságot helyezi előtérbe. A gyerekek az itt töltött idő nagy részét a szabadban töltötték, sétáltak, túráztak, állatokkal, növényekkel ismerkedtek.
Az erdei óvoda bázisa a magyarfenesi óvoda épülete volt, innen indultak a kisgyerekek naponta felfedező útjaikra, határjárásra, a környező települések megismerésére, és itt használták ki a sportpálya nyújtotta lehetőségeket is.
A program egyik fénypontja a Szent László legendával való megismerkedés volt, amelynek apropóján kőpénz gyűjtést is szerveztek. Nagy örömmel fogadták ezt a programpontot a gyermekek, hihetetlen kitartás jellemezte őket a hosszú út megtételében. A kirándulások során megfigyelhették a természet csodáit, a vadvirágos domboldalt, az állatokat.
Magyarfenes kellemes utcáin a házi kedvencekkel is találkozhattak, a kerítések mögött pedig nyúl-, liba-, kacsaetetés is zajlott, disznókat, juhokat simogathattak, táplálkozási szokásaikkal ismerkedhettek.
A falu panorámáját is megcsodálhatták a résztvevők a Csicsal dombról, ahol kipróbálhatták erejüket a mászásban is.
Nagy élmény volt, a nagy melegben a helyi patakba csupasz lábbal gázolni, lehetőség nyílt papírcsónakok hajtogatására, majd ezek leengedésére a vízen. Ezt követően ki sem akartak jönni a vízből és azt kívánták, hogy másnap is pancsolhassanak.
A gyermekek a helyi termékekkel is ismerkedhettek, egy helyi zöldséges kertet látogattak meg, ahol a növekedőfélben lévő zöldségeket figyelték meg. A gazda jóvoltából meg is ízlelhették a földből frissen kihúzott murkot.
A helyi játszótér is szinte mindennapos örömöt szerzett a kicsiknek.
Különleges élmény volt a faluban élő Bartha Ernő szobrászművész szoborparkjának meglátogatása, ahol a gyerekek nagyon otthonosan érezték magukat a csodálatos szalmaalkotások között. Az öntözőberendezés felvidította őket, ezen felül megbarátkozhattak Csámcsival, az idomított disznóval és megcsodálhatták a szalmából készült szobrokat. Ezt követően a kert mögötti fenyves erdővel nyílt lehetőség ismerkedni, ami ugyancsak elnyerte a gyerekek tetszését.
Egyik nap a helyi használtruha lerakat csarnokaiba kukkanthattak be a gyerekek, ahonnan nem mentek el üres kézzel, nemcsak ajándékot kaptak, hanem jó tanácsot is, miszerint nem szabad a ruhákat eldobni, hiszen ezek mind újrahasznosíthatók. Az udvaron álló medencében megfigyelhették a halakat és azok etetését is.
A Magyarfenesen eltöltött két hét felejthetetlen élményeket, feltöltődést jelentett a gyerekeknek, látható volt arcukon az öröm, amit a szabadban töltött idő szerzett. Maguk a gyerekek minősítették az erdei óvodát, egy kislány így nyilatkozott: „Óvónénik, nagyon jó erdei óvodát szerveztetek nekünk, jó volt ide jönni, jöjjünk jövőre is!”
Fekete Emőke, főszervező
Bota Ilona és Bereczki Szende, óvodapedagógusok