A referendumtörvényt változtató jogszabály értelmében az alkotmánymódosítást célzó referendumot 30 napon belül meg kell szervezni attól számítva, hogy a parlament elfogadta az erre vonatkozó indítványt. A tervezet gyakorlatilag megfosztja az államfőt attól a jogától, hogy döntsön egy népszavazás kiírásáról.
A parlament tavaly szeptemberben fogadta el a törvény első változatát, amelyet több ellenzéki honatya megtámadott az alkotmánybíróságon. Akkor a taláros testület több ponton is alaptörvénybe ütközőnek ítélte a jogszabályt. Ezt követően módosítottak rajta, az új változatot december végén fogadta el a képviselőház döntő házként. Klaus Johannis március 14-én visszautalta a parlamentnek megfontolásra, a jogszabály újratárgyalását azonban a szenátus, majd a képviselőház is elutasította.www
Április 18-án az államfő közölte, hogy nem hirdeti ki a referendumtörvényt abban a formájában, ahogy azt elküldték az Államelnöki Hivatalhoz, majd hozzátette: alkotmányossági kifogást emel a törvénnyel kapcsolatban.
Elvetette az államfő óvását a referendumtörvény módosításával kapcsolatban az Alkotmánybíróság
Elutasította kedden az alkotmánybíróság Klaus Johannisnak a referendumtörvény módosításaival kapcsolatos fellebezését – tájékoztatott az Agerpres hírügynökség. Az államfő május 18-án emelt kifogást a referendumtörvényt módosító jogszabály ellen. Indítványában leszögezte: bár a népszavazás megszervezését és lebonyolítását szabályozó, 2000/3-as törvény módosításairól a törvényhozók már kértek normakontrollt, a jogszabály még tartalmaz alkotmányellenes előírásokat.