Klaus Johannis a jövő hét közepére ígérte a kormányátalakítással kapcsolatos, indoklással ellátott hivatalos válaszát, amelynek „haladéktalan” közzétételére december 20-án kötelezte az alkotmánybíróság. A kormány átalakítása körüli politikai csata még novemberben kezdődött. Akkor a Szociáldemokrata Párt (PSD) nyolc minisztere lecseréléséről döntött, de két miniszterjelöltjét Johannis elutasította.
Viorica Dăncilă kormányfő két újabb jelölttel állt elő, miután két tárcavezető-jelöltjét az államfő elutasította, de Johannis kijelentette: nem hajlandó egy héten belül két kormányátalakításhoz hozzájárulni, s szerinte a PSD túl sűrűn váltogatja minisztereit. A jogvitában még az sem egyértelmű, hogy Johannis a kormányfő eredeti miniszterjelöltjeinek, vagy a miniszteri posztokra később javasolt tisztségviselőknek az elutasításáról akar-e hivatalos indoklást kiadni. Elemzők szerint az államfő ezzel az üggyel is azt akarja bizonyítani, hogy jelenleg ő az egyedüli olyan politikai tényező Romániában, amely szembe tud szállni a kormánytöbbség akaratával.
Johannis sajtótájékoztatóján azt is kifejtette: a 2019-es év legfontosabb politikai eseménye a májusi európai parlamenti és az év végi elnökválasztás. Megerősítette: újabb államfői mandátumra pályázik, legfőbb célkitűzéseiként pedig Románia európai integrációjának és a NATO-ban betöltött szerepének erősítését, illetve a korrupció elleni harc folytatását jelölte meg.
Florin Iordache, a képviselőház szociáldemokrata alelnöke szerint Johannis a PSD-vel szembehelyezve magát próbál újabb elnöki mandátumot szerezni és „törvénysértéseivel” a felfüggesztését próbálja kiprovokálni, hogy áldozatként majd növelje népszerűségét. A nagyobbik kormánypárt megvárja a miniszterjelöltek elutasításának hivatalos indoklását, és annak ismeretében dönt további lépéseiről – mondta a szociáldemokrata politikus.
Johannis csütörtökön írta alá a rendeleteket, amelyek kimondták, hogy két szaktárca vezetői tisztsége megüresedett. A fejlesztésügyi és a szállítási minisztériumot ugyanis mostanáig Paul Stănescu és Lucian Şova vezették, akik már egy hónappal ezelőtt benyújtották lemondásukat. Az államfőt az alkotmánybíróság határozata kötelezte a fenti rendeletek kibocsátására.