
A BEC közölte: a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megállapításainak figyelembevételével utasította el Călin Georgescu jelöltségének iktatását.
Az indoklás szerint a jelöltség iktatásának mérlegelésekor a BEC nem tekinthette fontosabbnak a formai szempontokat az alkotmánybíróság által már korábban eldöntött alapvető szempontoknál. Másfelől a jelöltsége iktatásának esetén előfordulhat az a helyzet, hogy ha senki nem fellebbezi meg az indulását az alkotmánybíróságon, és Călin Georgescu részt vesz a választáson, az eredményt az alkotmánybíróság kénytelen utólag érvényteleníteni, mivel a jelöltsége nyilvánvalóan már a jelölési iratcsomója benyújtása előtt nem felelt meg az iktatás feltételeinek - olvasható a döntésben.
A BEC megállapította, hogy az alkotmánybíróság joggyakorlata szerint az elnökjelölteknek tisztelniük és védelmezniük kell a demokráciát. Călin Georgescu jelöltsége pedig nem felel meg a törvényes feltételeknek, mivel a választási eljárás szabályainak megszegésével éppen a demokrácia védelmére vonatkozó kötelezettséget sértette meg, ugyanis a demokrácia a tisztességes és a polgárok akaratát csorbítatlanul és egyenlően érvényesítő választásokon alapul.
Döntése szerint az intézmény relevánsnak tartja, hogy a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat figyelembe vette a jelölt viszonyulását az államelnöki esküből fakadó kötelezettségeihez. Leszögezte azt is: ebben a határozatában az elnökválasztás érvénytelenítésével együtt az alkotmánybíróság Călin Georgescu jelöltségének jogszerűtlenségét is megállapította, ennek megfelően elfogadhatatlan, hogy ugyanez a személy indulhasson az új elnökválasztáson.
Több rendőr megsérült az összetűzésben
Tizenhárom csendőr sérült meg a spontán tüntetésen – számolt be hétfőn a Román Rendőrség szóvivője, akit az Agerpres hírügynökség idézett. Octavian Dan szerint eddig kilenc sérült csendőrt hallgattak ki sértett félként, további négyet pedig tanúként. Ugyanakkor négy csendőrt jelenleg kórházban ápolnak, és őket is ki fogják hallgatni sértett félként. Hét, a tüntető tömegből agresszív viselkedés miatt kiemelt személyt a rendőrségre kísértek kihallgatásra, s több mint 500 személyt igazoltattak a hatóságok – tette hozzá Dan.
A csendőrök három feljelentést tettek a rendőrségen a tüntetésen elkövetett 11 bűncselekmény (hivatalos személy elleni erőszak, rendbontás, rongálás) miatt, ugyanakkor 3200 lej értékben róttak ki bírságokat nyolc törvényszegésért.
A helyszíni vizsgálatokból kiderült, hogy a tüntetők több üzlet kirakatát betörték, utcabútorokat rongáltak meg, járdaköveket szedtek fel, és felborították az egyik televízió csatorna autóját – erősítette meg a rendőrségi szóvivő.
A csendőrség felkéri a sajtó, a civil szféra és a kereskedelmi vállalatok képviselőit, hogy amennyiben rendelkeznek helyszíni felvételekkel az utcai tüntetésről, küldjék el azokat a spcfa@jandarmeriabucuresti.eu e-mail címre, hogy az illetékes hatóságok azonosíthassanak minden rendbontó személyt.
Újságíró szövetség: a sajtót meg kell védeni
A médiában dolgozók elleni ismételt támadások miatt adott ki tiltakozó nyilatkozatot hétfőn a Romániai Újságírók Szövetsége. A közlemény idézi Sorin Stanciut, a szövetség elnökét, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy a sajtó munkatársai elleni erőszakos megnyilvánulások valójában a demokrácia elleni támadások – ismertette az Agerpres hírügynökség.
„Minden demokratikus társadalomban a szabad sajtó a nyilvánosság pontos, gyors és felelős tájékoztatásának alappillére, és elfogadhatatlan az újságírók elleni támadás. A médiaszakembereknek alapvető szerepe van a demokrácia működésében, a szabad véleménynyilvánításhoz és a tájékoztatáshoz való jogot pedig a román alkotmány garantálja” – figyelmeztet Stanciu.
A szervezet közleményében leszögezik: elvárják, hogy mindenki, aki a sajtó munkatársai ellen erőszakosan lépett fel, viselje tettének törvényes következményeit. „A sajtót meg kell védeni” – olvasható a dokumentumban.