Elnökválasztás – Nagyobb részvételre lehet számítani, mint tavaly novemberben (FRISSÍTVE)

Vasárnap reggel 7 órakor megnyílt az ország közel 19 ezer szavazóhelyisége, közel 18 millió választópolgárt várnak az urnákhoz. A lakóhelyük vagy bejelentett lakcímük szerinti településen tartózkodó választópolgárok csak abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, amelynek állandó választói névjegyzékében szerepelnek. Ha viszont a szavazás napján nem azon a településen tartózkodnak, ahol lakóhelyük, bejelentett lakcímük van, bármelyik más településen élhetnek alkotmányos jogukkal.A diaszpórában 965 szavazókörzetet alakítottak ki a hatóságok; ezekben a választások napján külföldön tartózkodó román állampolgárok voksolhatnak, függetlenül attól, hogy külföldre szól-e a lakhelyük vagy sem.

Elmarad az országos részvételtől a jelentős magyar közösséggel rendelkező erdélyi megyék részvétele 

 
A 13 órás adatok alapján az országos részvétel az elnökválasztáson 24,4 százalék. Ez még mindig magasabb, mint tavaly novemberben az elnökválasztás első fordulójában, amikor 22 százalék volt. A jelentős magyar közösséggel rendelkező erdélyi megyék részvétele nagyon elmarad az országos részvételtől:  argita megyében 17,4 százalékos, Kovászna megyében 16,5, Maros megyében 18,7, Szatmár megyében 16,2, Bihar megyében 18,7, Szilágy megyében 19 százalékos a részvétel - értékelte Csoma Botond képviselő, az RMDSZ szóvívőjének tájékoztatása a 13 órás adatokat.
 
Elmondta: a nagyobb városok és települések között Székelyföldön Barót (13,4), Gyergyószentmiklós (13,5), Kézdivásárhely (15) és Székelyudvarhely (15,9), Bihar megyében Székelyhíd (15), Szilágyságban Kraszna (15,7), Sarmaság (16,1) Szatmárban Kökényesd (10,4), Lázári (13,4), Kaplony (14,4) maradnak el jelentősen az országos átlaghoz képest.
 
"Külföldön 13 óráig még mindig nagyon sokan: másfélszer annyian szavaztak, mint a tavalyi elnökválasztáson.
A külföldi magas szavazási kedv egyértelműen a magyarellenes jelöltnek kedvez. Ezért arra kérjük a magyarokat, ne maradjanak otthon. A magyar érdek az, hogy olyan jelöltet juttassunk a második fordulóba, aki meg tudja állítani a magyarelleneseket" - nyilatkozta.

Részvételi arány 14 órakor: 28,65 százalék 

Vasárnap 14 óráig 5.154.024 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 28,65 százaléka szavazott az államfőválasztás első fordulójában. Városon 3.207.293-an, vidéken 1.946.731-en voksoltak. Mozgóurna segítségével 52.588 választópolgár szavazott.

A szavazatukat 14 óráig leadó választók közül 4.524.978-an (25,16 százalék) az országban, 629.046-an külföldön járultak az urnákhoz. Utóbbiak közül 624.940-en pótlistán, 4106-an levélben szavaztak.

Magas volt a részvételi arány a következő megyékben: Ilfov - 34,32 százalék, Argeș - 30,51 százalék, Giurgiu - 29,24 százalék, Konstanca - 28,82 százalék, Prahova - 28,72 százalék, Gorj - 28,13 százalék.

A legkevesebben a következő megyékben mentek el szavazni: Vaslui - 17,71 százalék, Szatmár - 18,11 százalék, Kovászna - 19,80 százalék, Máramaros - 20,86 százalék, Hargita - 21,00 százalék.

Kolozs megyében a részvételi arány 27,39 százalék volt 14 órakor.

Részvételi arány 12 órakor: 19,54 százalék 

Vasárnap 12 óráig 3.515.524 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 19,54 százaléka szavazott az államfőválasztás első fordulójában.  Városon 2.214.048-an, vidéken 1.301.476-an voksoltak.

Mozgóurna segítségével 21.591 választópolgár szavazott. A szavazatukat 12 óráig leadó választók közül 3.012.569-en (16,75 százalék) az országban, 502.955-en külföldön járultak az urnákhoz. Utóbbiak közül 498.849-en pótlistán, 4106-an levélben szavaztak. 

Kolozs megyében a részvételi arány 17 százalék volt 12 órakor.

Tasnádi szenátor Kisbácsban szavazott

Tasnádi István Szilárd azt a jelöltet támogatta, "aki számba vesz minket magyarokat. Ő az egyetlen, aki sikeresen fel tudja venni a második fordulóban a harcot a magyarellenesekkel!" - írta a szenátor Facebook-oldalán. Képünkön Balázs Jánossal, Kisbács polgármesterével

Részvételi arány 10 órakor: 10,14 százalék 

Vasárnap 10 óráig 1.824.589 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 10,14 százaléka szavazott az államfőválasztás első fordulójában. Városon 1.199.110-en, vidéken 625.479-en voksoltak. Mozgóurna segítségével 1824 választópolgár szavazott.

A szavazatukat 10 óráig leadó választók közül 1.399.571-en (7,78 százalék) Románia területén, 425.018-an külföldön járultak az urnákhoz. Utóbbiak közül 420.912-en pótlistán, 4106-an levélben szavaztak. 
Magas volt a részvételi arány a következő megyékben: Ilfov - 10,49 százalék; Teleorman - 10,47 százalék; Olt - 10,35 százalék; Giurgiu - 10,03 százalék; Călărași - 9,77 százalék.

A legkevesebben a következő megyékben mentek el szavazni: Kovászna - 5,42 százalék; Szatmár - 5,43 százalék; Vaslui - 5,63 százalék; Hargita - 5,81 százalék; Beszterce-Naszód - 6,00 százalék.

Kolozs megyében a választók 7.34 százaléka járult az urnákhoz 10 óráig

A 2024-es elnökválasztás utólag érvénytelenített első fordulójában 10 órakor 7,2 százalékos volt a részvételi arány.

Kelemen Hunor: Arra szavaztam, hogy Románia ne térjen vissza a múltba

Kelemen Hunor RMDSZ-elnöke vasárnap az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette: arra szavazott, hogy Románia ne térjen vissza a múltba. A politikus hozzátette: arra szavazott, hogy az ország lépjen előre, és kerülje el a 30-35 évvel ezelőtti állapotokat visszahozó kényszerleszállást. Kelemen Hunor szavazásra buzdította a bizonytalan választókat. "Ne hagyjuk, hogy mások döntsenek helyettünk" - jelentette ki. Az RMDSZ elnöke a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Főgimnáziumban szavazott 

Bolojan: A szavazatukat leadó felelős állampolgárok történelmet írhatnak 

Történelmet írhatnak Románia számára a szavazati jogukat gyakorló felelős állampolgárok - jelentette ki vasárnap reggel a szavazata leadása után Ilie Bolojan. Az egyik bukaresti iskolánál nyilatkozó ügyvivő államfő az urnáktól távozóban a sajtónak elmondta, azért fontos ez a választás, Románia elnöke fogja meghatározni az a kül- és védelempolitika irányait ebben a bonyolult időszakban. Szerinte ezektől az irányoktól függ az országunk biztonsága és megbízhatósága.

Emlékeztetett arra, hogy belföldön az államfőnek együtt kell majd működnie a parlamenti többséggel és a kormánnyal a bizalom helyreállítása, az állam megreformálása, valamint a romániaiak lehetőségeinek és fejlődésének megteremtése érdekében.

Bolojan kijelentette: mindezek miatt történelmet írhatnak Románia számára a szavazati jogukat gyakorló felelős állampolgárok. “Arra biztatok minden román állampolgárt, hogy opcióitól függetlenül menjen el szavazni” - tette hozzá.

Nicușor Dan: A becsületes és keményen dolgozó emberekért is szavaztam

Nicușor Dan független jelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a becsületes és keményen dolgozó emberekért is szavazott. Az egyik fővárosi iskolánál nyilatkozó bukaresti főpolgármester az urnáktól távozóban a sajtónak elmondta, hogy a remény és egy új kezdet gondolatával szavazott. Szerinte Romániában és a diaszpórában is vannak rátermett emberek, akik képesek olyanná tenni az országot, amilyet megérdemelnek. “Az igazságra szavaztam, és arra a jelöltre, aki igazságot tud szolgáltatni Romániának” - jelentette ki.

Az elnökjelölt köszönetet mondott a diaszpórában élő romániaiaknak, akik eddig nagy számban járultak urnákhoz, és szavazásra biztatta azokat, akik ezt még nem tették meg.

George Simion és Călin Georgescu együtt szavaztak

George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje Călin Georgescu volt független jelölttel együtt szavazott vasárnap reggel egy mogoșoaiai szavazókörzetben.

A politikus az urnáktól távozóban az újágíróknak kijelentette, hogy mindketten az alkotmányos rendhez, a demokráciához való visszatérést tekintik az egyetlen küldetésüknek. “A román néppel és a román népért vagyunk itt, egyetlen vágyunk van: igazságot tenni Romániának” - nyilatkozta Simion.

Călin Georgescu kijelentette, hogy a választáson való részvétellel nem a csalást akarja legitimálni. “Azért vagyok itt, hogy elismerjem a demokrácia erejét, a szavazat erejét, amelyik megijeszti, megrémíti a rendszert. A román nép érdekeiért vagyok itt, a román nép méltóságáért, nagyságáért, nemességéért, mert a román nemzet sorsa és jogai örökkévalóak” - fogalmazott a májusi elnökválasztásról kizárt volt független jelölt.

Hozzátette, hogy Románia felébredt. “Eljött az idő, hogy visszavegyük hazánkat, felszabadítsuk a népnyúzók alól és a visszaállítsuk a második fordulót” - nyilatkozta Georgescu. 

Belügyminisztériumi szóvivő: 50 bejelentés érkezett az éjszaka folyamán választási incidensről

Összesen 50 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezek közül 34 a kampánycsend megsértéséről és kettő szavazatvásárlásáról - számolt be vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.

Monica Dajbog elmondta, hogy a panaszokból 19-et az illetékes választási irodához irányítottak. Hozzátette, hogy a szavazóhelyiségeknél nem történtek incidensek az éjszaka folyamán, a létesítményeket őrző belügyminisztériumi alkalmazottak vasárnap reggel átadták ezeket a szavazóhelyiségek elnökeinek.

Vasárnap mintegy 43 ezer belügyminisztériumi alkalmazott gondoskodik az elnökválasztás első fordulójának biztonságos lebonyolításáról.

Csoma Botond: A magyarellenes jelölt biztos, hogy ott lesz a második fordulóban

"Én egy olyan jelöltre szavaztam most az első fordulóban, aki le tudja győzni a magyarellenes jelöltet a második fordulóban. Arra kérek minden magyar embert, hogy éljen szavazati jogával és egy olyan jelöltet támogasson most az első fordulóban, aki a második fordulóban le tudja győzni a magyarellenes jelöltet" - nyilatkozta a képviselő.

 

 

 

Részvételi arány 8 órakor: 4,01 százalék

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adatai szerint vasárnap 8 óráig 721.604 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 4,01 százaléka szavazott az államfőválasztás első fordulójában. Városon 174.525-en, vidéken 143.175-en voksoltak. Mozgóurnával 46 választópolgár szavazott.

A szavazatukat 8 óráig leadó választók közül 317.700-an (1,77 százalék) Románia területén, 403.904-en külföldön járultak az urnákhoz. Utóbbiak közül 399.798-an pótlistán, 4106-an levélben szavaztak. 

A 2024-es elnökválasztás utólag érvénytelenített első fordulójában 8 órakor 2,52 százalékos volt a részvételi arány.

Kolozs megyében a részvételi arány reggel 8-kor 1,54 százalék volt, tavaly novemberben ebben az órában 1,23 százalékot mértek. 

Tilos fotókat vagy videófelvételeket készíteni a szavazólapról!

A Központi Választási Iroda (BEC) azt követően adott ki tájékoztatást erről, hogy az elmúlt két nap több olyan felvétel is megjelent a közösségi médiában, amelyeket a (külföldön berendezett – szerk. megj.) szavazófülkében készítettek a posztolók.

Ez sérti a szavazás titkosságát - hívták fel a figyelmet a közleményben, hangsúlyozva, hogy a kitöltött szavazólap lefényképezése nemcsak a BEC vonatkozó határozatával, hanem az elnökválasztás megszervezését szabályozó 2004/370-es számú törvény előírásaival is szembemegy és jogsértésnek minősül. Az ezzel kapcsolatos panaszokat a BEC továbbítja a rendőrségnek - tették hozzá.