
FRISSÍTÉS: Romániai idő szerint csütörtök esti urnanyitástól szombaton 18 óráig 560.175 román állampolgár szavazott a külképviseleti szavazóhelyiségekben. Eddig a legtöbben az Egyesült Királyságban (91.561), Németországban (90.044), Olaszországban (87.075), a Moldovai Köztársaságban (67.085), Spanyolországban (59.380) és Franciaországban (28.495) szavaztak.
Az első fordulóban szombaton 18 óráig 295.608-an szavaztak külföldön.
FRISSÍTÉS: Romániai idő szerint szombaton 15 óráig közel 423 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában a külképviseleti szavazóhelyiségekben. Emellett 3139 külföldön élő román választópolgár levélben adta le a szavazatát, így a külföldön leadott voksok száma 425.757. Eddig a legtöbben az Egyesült Királyságban (66.644), Németországban (65.206), Olaszországban (62.282), a Moldovai Köztársaságban (55.960), Spanyolországban (46.627) és Franciaországban (20.752) szavaztak.
FRISSÍTÉS: Romániai idő szerint szombaton 15 óráig közel 423 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában. Eddig a legtöbben az Egyesült Királyságban (66.644), Németországban (65.206), Olaszországban (62.282), a Moldovai Köztársaságban (55.960), Spanyolországban (46.627) és Franciaországban (20.752) szavaztak. Ez az érték
FRISSÍTÉS: Romániai idő szerint szombaton 10 óráig több mint 246 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában a külképviseleti szavazóhelyiségekben. Emellett 3139 külföldön élő román választópolgár levélben adta le a szavazatát, így a külföldön leadott voksok száma 249.265. Eddig a legtöbben az Egyesült Királyságban (41.583), Olaszországban (34.864), Németországban (33.938), a Moldovai Köztársaságban (33.623), Spanyolországban (26.224) és Franciaországban (11.235) szavaztak.
Külföldön három napon át lehet voksolni az elnökválasztás második fordulójában: május 16-án, pénteken és május 17-én, szombaton helyi idő szerint 7 és 21 óra között tartanak nyitva a szavazóhelyiségek, május 18-án, vasárnap pedig helyi idő szerint reggel 7 órakor nyitnak és romániai idő szerint 21 órakor zárnak a szavazókörzetek. A külföldön tartózkodó román állampolgárok bármelyik külföldi szavazóhelyiségben leadhatják a voksukat.
A nem otthon tartózkodók bárhol szavazhatnak
A szavazás napján a lakóhelyük vagy bejelentett lakcímük szerinti településen tartózkodó választópolgárok csak abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, amelynek állandó választói névjegyzékében szerepelnek. A lakóhelyüktől vagy bejelentett lakcímüktől eltérő településen tartózkodó választópolgárok a település bármelyik szavazóhelyiségében élhetnek alkotmányos jogukkal. A szavazás napján külföldön tartózkodó román állampolgárok bármelyik külföldi szavazóhelyiségben voksolhatnak.
A következő személyazonosító okmányok valamelyikével lehet szavazni: személyi igazolvány, elektronikus személyi igazolvány, ideiglenes személyi igazolvány, diplomata-útlevél, elektronikus diplomata-útlevél, szolgálati útlevél, elektronikus szolgálati útlevél, katonai szolgálati könyv (a katonai iskolák diákjai esetében).
Az egyszerű útlevelet, az elektronikus egyszerű útlevelet és az ideiglenes egyszerű útlevelet csak a külföldön szavazó román állampolgárok használhatják, illetve a külföldi lakhellyel rendelkező és Romániában szavazó román állampolgárok.
A lakcímadatokat nem tartalmazó elektronikus személyi igazolvánnyal rendelkező választópolgárok voksolási eljárásával kapcsolatban a BEC külön tájékoztatást adott ki, amely a pótlistán szavazó állampolgárok helyzetére vonatkozik. Az elektronikus személyi igazolványok lakcímadatot nem tartalmaznak, ezért azon választópolgárok esetében, akik ilyen okmány felmutatásával voksolnak és pótlistára kerülnek, a szavazókörzeti választási iroda elnökének le kell kérnie a pontos lakcímadatokat. Ehhez a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) központhoz kell fordulnia, ahonnan átirányítják a lakosság-nyilvántartóhoz.
Nem jogosultak kísérőhöz a román nyelvet nem ismerők
A szavazókörzeti választási irodák tagjainak és a választóknak jogukban áll jelezni, ha kétségeik merülnek fel a szavazásra jelentkező személyek valamelyikének személyazonosságával kapcsolatban. Ezekben az esetekben az illető személyazonosságát a szavazókörzeti választási iroda elnöke állapítja a rendelkezésére álló törvényes eszközökkel. Ha beigazolódik a hamis személyazonosság gyanúja, a szavazókörzeti választási iroda elnöke nem engedi szavazni a választót, és értesíti a csalási kísérletről az illetékes hatóságokat.
A nyomós okokból – például az egészségi állapotuk miatt – önállóan szavazni képtelen választóknak joguk van egy felkért kísérő segítségével szavazni a szavazófülkében. A kísérő nem lehet akkreditált megfigyelő vagy a szavazókörzeti választási iroda tagja. Ezekben az esetekben a szavazókörzeti választási iroda elnökének a feladata megállapítani, hogy indokolt-e kísérőt jóváhagyni a választó számára. Az analfabetizmus, a jogi ismeretek vagy a román nyelv ismeretének hiánya önmagában nem minősül a választó önálló szavazását akadályozó oknak.
Tilos fotózni a szavazólapot
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, a választás napján a szavazóhelyiségek 500 méteres körzetében tilos alkoholt árusítani és/vagy fogyasztani.
A szavazókörzeti választási iroda elnöke köteles intézkedni a választások zavartalan lebonyolításáról. A hatásköre kiterjed a szavazóhelyiségek 500 méteres körzetére is. Az iroda tagjai és az akkreditált megfigyelők nem viselhetnek politikai szereplőket népszerűsítő kitűzőket és jelvényeket a szavazóhelyiségben.
A törvény szerint hat hónaptól 3 évig terjedő szabadságvesztéssel vagy pénzbüntetéssel és bizonyos jogok gyakorlásától való eltiltással büntetendő bűncselekménynek minősül, ha valaki ugyanazon a választáson többször is megpróbálja gyakorolni alkotmányos jogát. Román állampolgársággal nem rendelkező személyeknek nincs szavazati joguk.
Külföldön nem igényelhető mozgóurna
Az igazoltan beteg vagy mozgásképtelen, illetve a szabadságvesztéssel járó büntetésüket töltő választópolgárok mozgóurnát igényelhetnek az elnökválasztás második fordulójára. Az államfőválasztás első fordulójára benyújtott igénylések a második fordulóra nem érvényesek, ezért annak, aki május 18-án mozgóurnával szeretne szavazni, újabb kérelmet kell benyújtania. A kérelemhez csatolni kell a betegséget vagy mozgáskorlátozottságot igazoló orvosi vagy más hivatalos dokumentum másolatát. A kérelmeket a választást megelőző napon 18 és 20 óra között kell benyújtani az igénylő lakcíme szerinti szavazókörzet választási irodájához.
Az igénylést az érintett választópolgárnak kell aláírnia, de más személy is benyújthatja. A kérésnek tartalmaznia kell az igénylő nevét, személyi számát, a személyazonosító igazolványon feltüntetett lakcímét, azt a lakcímet, ahová a mozgóurnát kérik, a személyazonosító igazolvány számát és sorszámát, valamint a telefonszámát.
Az igénylést a megyei választási irodához (BEJ) is be lehet nyújtani vagy elektronikus formában is el lehet küldeni. Ez esetben május 16-a 17 óra a határidő. Mozgóurnát a kórházban fekvő betegek és az idősotthonok lakói is kérhetnek, mint ahogyan a rendőrségi őrizetben, házi őrizetben vagy előzetes letartóztatásban levők, illetve azok a letöltendő szabadságvesztésre ítélt személyek is, akiktől nem vonták meg ezt a jogot.
Az Országos Börtönigazgatóság (ANP) adatai szerint több mint 24 ezer személyt tartanak fogva a romániai büntetés-végrehajtási intézetekben, akik közül 22 924-nek van választójoga.
A választások napján külföldön tartózkodó román állampolgárok nem igényelhetnek mozgóurnát.
Mikor érvényes a szavazat?
A szavazat érvényesnek minősül, ha a VOTAT feliratú bélyegzőt egyetlen négyzet belsejébe ütötték; úgy ütötték, hogy kilóg a négyzetből, de nem érint másik négyzetet, így a szavazói szándék nyilvánvaló; egyik négyzet belsejébe nyomták, majd több más helyre a szavazólapon, de utóbbiak nem érintenek más négyzeteket; egyetlen négyzetre nyomták, és megjegyzéseket írtak a szavazólapra (a megjegyzésektől függetlenül a szavazat érvényesnek számít); ugyanazon a négyzeten belül több pecsét is van.
Érvénytelennek minősül a szavazat, ha hiányzik a szavazólapról a szavazókörzet ellenőrzőpecsétje; a lap modellje eltér a törvényesen elfogadottól; a szavazólapra nem nyomták rá a VOTAT feliratú bélyegzőt; a szavazólap mindkét négyzetére rányomták a VOTAT feliratú bélyegzőt (akkor is, ha egyes pecsétnyomokat a szavazó megpróbált érvényteleníteni); a VOTAT feliratú bélyegző két négyzetet is érint; a bélyegzőn lévő VOTAT felirat eltér a jóváhagyott modelltől.
MAGYARORSZÁGI ROMÁN ÁLLAMPOLGÁROK FIGYELMÉBE!
A Magyarországon élő, érvényes romániai dokumentumokkal rendelkező román állampolgárságúak száma mintegy 50–60 ezer főre tehető. Az elnökválasztás első fordulójában azonban csak 4023 szavazat érkezett tőlük, mintegy 8 százalék. Ezzel ellentétben a román diaszpórának 23-25 százaléka voksolt az első fordulóban, a számukra már elkezdődött második fordulóban pedig még többen – figyelmeztetnek a szakértők. Magyarországi román állampolgársággal rendelkező olvasóinknak jelezzük: az ország területén négy helyen lehet szavazni. Budapesten a román nagykövetségen (XIV. kerület, Thököly u. 72.), illetve a Román Kulturális Intézetben (XIV. kerület, Izsó u. 5.); Szegeden (Kelemen László u. 5.); Gyulán (Munkácsy Mihály u. 12.).