Ádáz küzdelem a nyugat-barát tábor szavazataiért

ÖSSZEFOGLALÓ
„A jelen lévők közül Lasconi asszony az egyetlen, akire a románok valóban szavaztak, neki kellett volna részt vennie a végső összecsapáson Călin Georgescuval” – mondta rövid ottléte alatt Simion, aki visszalépését Georgescu és a román nép akarata iránti tiszteletével magyarázta. Szavai szerint nem hitelesíthet a jelenlétével olyan vitát, amelyen a „románok által megválasztott” Georgescunak kellett volna részt vennie. Egyben értésre adta, hogy több elnökjelölti vitán nem vesz részt.
A vita szóváltásoktól volt hangos, elemzők szerint érthető is, hiszen mindhárom jelölt gyakorlatilag ugyanazt a választóréteget célozza meg Nyugat-barát üzenetével, a szoros versenyben pedig minden szavazat számít. A politikai kommentátorok egyetértenek abban is: Simionra nem vet jó fényt, hogy visszalépett, úgy tűnik, mintha megfutamodott volna, indoklása sem meggyőző. Érthetetlenül fogadták Ponta döntését is, egyesek szerint a volt PSD-s kormányfő számára egy ilyen rendezvény kedvező lett volna ismerve fellépését, karizmatikus megjelenését.
Lasconi: „Nicuşor Dan ravasz gyermek”
Amint várható volt, Elena Lasconi, az USR elnöke (hivatalosan továbbra is elnökjelöltje) kitámadta Nicuşor Dant. Ismeretes, az USR országos testülete arra hivatkozva, hogy a novemberi első fordulóban másodikként továbbjutó Lasconi támogatottsága jelentősen visszaesett, és az elnökválasztás tétje hatalmas, tekintettel arra, hogy a szélsőségesen nacionalista George Simion biztos befutó, megvonta jelöltjétől a politikai támogatást és a sokkal esélyesebb Nicuşor Dan mögé sorakozott fel. Dan USR-s politikus volt, a szövetség alapítója, jelenleg Bukarest főpolgármestere, aki függetlenként indul az elnöki tisztségért. Lasconi azzal vádolta Dant, hogy csak azért szállt be a választási versenybe, hogy kiüsse őt a versenyből az „USR-s árulókkal” összejátszva.
„Nicușor ravasz gyermek. Meg vagyok győződve arról, hogy szándékosan akart kifúrni, nagyon bekavarhattam a „rendszernek” azzal, hogy tavaly bekerültem a második fordulóba. Dan pontosan tudja, hogy ha továbbjut, csak én nyernék vele szemben, ezért tett keresztbe nekem” – mondta.
Válaszában Nicușor Dan kifejtette: itt most többről van szó, mint Elena Lasconi érzelmeiről, mégpedig az emberek sorsáról. „Emlékeztetem, hogy november 25-én, hajnali 4 órakor a Facebookon üzenetet küldtem támogatóimnak, amelyet 300 ezren olvastak el. Ebben arra kértem az Egyesült Államokban és Kanadában élő románokat, hogy szavazzanak önre, hogy ne George Simion és Marcel Ciolacu között dőljön el a verseny. Azt gondolom, hogy túl az érzelmeken arra kell összpontosítanunk, hogy mi a román nép érdeke, mik az elvárásai, honnan az a hatalmas bizalmatlanság a politikai osztály iránt, és hogy milyen valós lehetőségek kínálkoznak számunkra ebben a pillanatban. Ezek jelenleg Crin Antonescu, George Simion, Victor Ponta vagy Nicușor Dan. És arra kérem önöket, hogy ennek megfelelően szavazzanak” – válaszolta Dan.
Jóllehet a felmérések nem sok esélyt adnak Lasconinak a továbbjutásra, a jelölt a tévévitán úgy fogalmazott: „Most is azt mondom, amit tavaly is mondtam, de senki sem hitt nekem: bejutok a második fordulóba, és én leszek Románia elnöke. Ez biztosan meg fog történni.” Kérdésre válaszolva leszögezte: az USR elnöke marad, a választmány hetven százaléka ugyanis őt támogatta, a kongresszusnak pedig 95 százaléka őt választotta elnökjelöltnek. Az USR nem 16 emberből áll’ – mondta Lasconi utalva a Dominic Fritz temesvári polgármester vezette csoportra, amelynek kezdeményezésére a párt Nicuşor Dan támogatására buzdítja szavazóit.
Antonescu perelné Dant
Vita alakult ki Antonescu és Dan között is, az utóbbi – többek közt – azzal vádolta a koalíció jelöltjét, hogy ifjúsági és sportminiszterként (1997–2000 között – szerk. megj.) törvénytelen úton az állami vagyonnak számító 34 hektár földterületet ingatlanfejlesztőknek játszott át, ebben az ügyben pedig két elmarasztaló bírósági ítélet is született.
Válaszában Antonescu kijelentette: legszívesebben beperelné Dant rágalom miatt a nyilvánosság előtt, főműsoridőben tett hamis állításai miatt. De ha arra gondol, hogy a perköltségeket, több millió eurót, megint a szegény bukarestiek pénzéből törlesztenék, ahogy eddig is, akkor inkább nem teszi. „Mert ha elítélik, márpedig elítélik az ilyen vádaskodásokért, rágalmakért, akkor megint a főváros költségvetését fogja megcsapolni, ahogyan már többször is tette” – mondta Antonescu.
„Én tisztelettel kezeltem önt, de amikor a stábjához tartozó volt SRI-tisztek és ki tudja, még milyen szekusok által manipulálva ilyen rágalmakra ragadtatja el magát, jobb lenne, ha az olyan adókat választaná, ahol a maguk fajta gyülekezik” – tette hozzá.
Dan és Lasconi lecserélné Ciolacut
A kérdésre, hogy megtartanák-e tisztségében a jelenlegi kormányfőt, ha megnyernék a választást, Crin Antonescu elmondta: bár Románia nehéz gazdasági helyzetben van, magas inflációval és államháztartási hiánnyal, az alkotmány értelmében az államfőnek nem áll jogában saját belátása szerint váltogatni a kormányfőt. Amit megtehet, hogy leül a miniszterelnökkel megoldást találni. Újságírói kérdésre, miszerint van-e valóságalapja annak a forgatókönyvnek, hogy Ciolacut másik szociáldemokrata politikus (az egykori nagyromániás – szerk. megj.) Lia Olguţa Vasilescu krajovai polgármester váltsa, Antonescu nem tudta megerősíteni, viszont nagyrabecsüléséről biztosította Vasilescu asszonyt, akit jó miniszternek, jó polgármesternek tart, és meggyőződése, hogy jó miniszterelnök válna belőle.
Dan elmondta: ha őt választják meg államelnöknek, azt jelenti, hogy a nép csalódott a jelenlegi vezetésben, ebben az esetben az volna a tisztességes, ha Ciolacu felkínálná lemondását.
Elena Lasconi Ilie Bolojant kérné fel kormányalakításra PNL–PSD–RMDSZ–USR-kabinet élén. „Nagyon csodálom őt, több évtizedes tapasztalata van a közigazgatásban. Profi miniszterelnökre van szükségünk, és szerintem ezt a PSD is megértené, amennyire rossz a helyzet...” – mondta.
Aktuálpolitikai kérdésekről, Románia jövőbeli kihívásairól nem sok idő maradt. Az elhangzottak közül az egyik arra vonatkozott, hogyan reagálnának államelnöki minőségükben a jelöltek, ha Oroszország megtámadná Romániát. Crin Antonescu elmondta: véleménye szerint nincs ok pánikra, de nyugalomra sem. Ilyen helyzetben, természetesen, összehívná a döntésben illetékes intézményeket, tájékoztatná a nyilvánosságot és közvitára bocsátaná a kérdést.
Nicuşor Dan szerint meg kell akadályozni, hogy ilyesmire sor kerüljön. Ezért van szükség a transzatlanti partnerség megerősítésére, az EU újrafegyverkezési programjában való aktív részvételre.
Lengyelország példáját említve Elena Lasconi mindenekelőtt a hivatásos katonák számának növelését javasolja.