A Petra von Kant keserű könnyei című 1972-es nyugatnémet filmdráma – Rainer Werner Fassbinder rendezésének – feldolgozása 17 alkotással együtt versenyez a német főváros szemléjén a legjobb filmnek járó Arany Medvéért és a főbb alkotói kategóriákban kiosztandó Ezüst Medvékért. Egy kivételével – Phillys Nagy Call Jane című filmjén kívül – valamennyi alkotás a Berlinalén látható először. A díjakról döntő nemzetközi zsűrit M. Night Shyamalan amerikai rendező vezeti.
A Berlinale nyitányát a koronavírus-járvány miatt a megszokottnál kevesebb pompával ünnepelték, így például a legnagyobb külföldi filmsztárok közül senki nem vett részt az első versenyfilm vetítése előtt tartott gálán. Ugyanakkor önmagában komoly fegyvertény, hogy a járvány ötödik hulláma elleni védekezés közben sikerült megszervezni a szemlét – emelték ki többen, köztük az első számú támogatót, a német szövetségi kormányt képviselő kulturális államminiszter, Claudia Roth, aki a megnyitó előtt kiadott közleményében hangsúlyozta, a film csak a mozivásznon válik „valódi közösségi élménnyé”.
A fesztivál éppen erről, „közösségünk, társadalmunk megőrzéséről szól”, ezért mindent megtettek, hogy a tavalyi online kiadás után ismét hagyományos formátumban tarthassák meg. Ezek a törekvések eredményesek voltak, a fesztivál filmjeit ismét közönség előtt, mozikban vetítik, így az idei Berlinale „a bátorítás, a remény és demokráciánk megerősödésének jele, messze Berlin határain túl is” – mondta a Zöldek politikusa, kifejtve, hogy a művészek az alkotásaikkal „felbecsülhetetlenül fontos perspektívát teremtenek” a közösség jelenére és múltjára. „Kultúra nélkül, színház és koncertek nélkül, mozi, film nélkül minden néma marad” – emelte ki Claudia Roth.
A szervezők két változattal, a hagyományos és a tavaly kipróbált online fesztiválformátummal készültek a 72. Berlinaléra, és csak januárban kapták meg az engedélyeket az úgynevezett jelenléti rendezvény megtartására, számos járványvédelmi kikötéssel. A vetítésekre például csak oltással vagy gyógyultsági igazolással, valamint – az emlékeztető oltással is rendelkezőket kivéve – friss negatív teszttel lehet belépni, minden második helyet üresen kell hagyni és FFP-2 minősítésű maszkot kell viselni. Fogadások sem lesznek az idei Berlinalén, a fesztivál szakmai kísérőrendezvényeit, köztük a European Film Market (EFM) filmipari vásárt pedig ismét online formátumban tartják meg.
A február 20-ig tartó szemlén valamennyi szekciót együttvéve 69 országból 256 alkotást mutatnak be. A Berlinale a cannes-i és a velencei mellett a legjelentősebb a vezető nemzetközi filmfesztiválok sorában, látogatóinak száma a világjárvány előtt rendre félmillió körül volt. Költségvetése általában 25 millió euró körül van, legnagyobb finanszírozója a német szövetségi és a berlini tartományi kormány.
(Fotó: NurPhoto / Manuel Romano)