Elmondta: Marcel Ciolacu képviselőházi elnökkel megegyeztek abban, hogy a romániai politikai osztálynak határozottan kell reagálnia az ukrajnai orosz invázióra, ezért a szenátus és a képviselőház együttes plenáris ülését sürgősen meg kell tartani.
A román parlamentnek ugyanakkor fel kell készülnie arra, hogy szükség esetén sürgősségi eljárásban módosítsa a humanitárius segítségnyújtásra vonatkozó, vagy akár a szankciók bevezetését lehetővé tevő jogszabályokat - mondta még a szenátus elnöke.
Az Ukrajna elleni orosz támadást határozottan elítélő nyilatkozatot fogadott el hétfőn a parlamentAz Ukrajna elleni orosz támadást elítélő nyilatkozatot fogadott el hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus. Ebben a parlament csapatai visszavonására szólítja fel Oroszországot, és határozottan kiáll Ukrajna szuverenitása és területi épsége mellett.
A nyilatkozatot 339 támogató és egy elutasító szavazattal, két tartózkodás mellett fogadta el a parlament. Szövegét az ukrán kisebbség Máramarosszigetről online bejelentkező képviselője, Nicolae-Miroslav Petreţchi ismertette, aki köszönetet mondott a román népnek az Ukrajnának nyújtott segítségért.
A nyilatkozat szerint a parlament határozottan elítéli az Ukrajna elleni orosz katonai agressziót, amelyet a donyecki és a luhanszki szakadár területek függetlenségének orosz elismerése előzött meg.
'Határozottan elutasítjuk ezt a nemzetközi kapcsolatok alapjait és a nemzetközi jogot aláásó, felelőtlen magatartást, és követeljük a katonai agresszió azonnali, teljes és feltétel nélküli leállítását, valamint az összes orosz haderő kivonását Ukrajnából' - olvasható az állásfoglalásban.
A nyilatkozat szerint az ukrán nép az európai és euroatlanti értékközösség felé vezető utat választotta, és ezt a döntését Oroszország 'a 21. században elképzelhetetlen', a nemzetközi jogot és Moszkva nemzetközi kötelezettségvállalásait is sértő agresszióval büntette.
Az állásfoglalásban a parlament felhívja Oroszország figyelmét arra, hogy megsértette Ukrajna területi épségét és szuverenitását, és megszegte a határok sérthetetlenségének, illetve az erőszak tilalmának nemzetközi jogi elvét.
Nyilatkozatában a parlament a szolidaritásáról biztosítja Ukrajnát és az ukrán népet, ugyanakkor felkéri a kormányt és az elnöki hivatalt, hogy továbbra is határozottan támogassa a nemzetközi fórumokon az Oroszországot sújtó szankciók elfogadását.
Az állásfoglalás emlékeztet arra, hogy Ukrajnában nagyszámú, az ukrán állam iránt lojális román közösség él, amely gazdagítja Ukrajnát, egyben összekötő kapocs a két ország között. Az ukrán oktatási és nyelvtörvény módosítását célzó bukaresti elvárásokra utalva a parlament kifejezte meggyőződését, hogy a demokratikus reformok, az Európához történő közeledés útját választó Ukrajna lehetővé teszi majd, hogy teljesüljenek a területén élo román közösség jogos célkituzései.