A pszichológus óva int a nevelési célzatú virgácsvásárlástól
– Különféle botocskákat, koszorúcskákat, hagyományos vesszőt vásárolnak inkább. Én csak fóliával díszítem őket, nem festem, mert a festék nem gyermekbarát. Műhavas virgácsot sem készítek emiatt. Kis Mikulásokkal, csengőkkel, ajándékos dobozokkal díszitek – részletezi a nagyszebeni Ioan Jiman, aki saját bevallása szerint 20 éve árul virgácsot. Idén eddig 3 lejt kért értük, de hétfő délután már két lejért is kapható volt a virgács.
– Nagyjából két hónapot dolgozok rajtuk, szeptemberben kezdem. Amíg összegyűjtöm a vesszőket, meghajlítom a műanyagot... A Mikulás-bot fogantyúja hosszú műanyagcsőből van, amit 15 centis darabokra vágok, aztán megtöltöm homokkal, felmelegítem és meghajlítom. Ha egy lépést ezekből kihagyok, akkor nem lesz kerek a bot. Aztán kidíszítem fóliával, krepp-papírral, amit éppen találok. Már két lejért is odaadtam, mert minél előbb haza szerettem volna menni – mondja, majd „bevallja”, hogy nem ismeri a virgács történetét.
Magdalena, egy másik árus sincs megelégedve az üzlettel. – Nem kelendő a virgács, mert akinek pénze van, az nagy ajándékot vesz. De mi nem hagyjuk a hagyományt. A csizmába jár a virgács, és ne csak gyerekeknek, hanem a felnőtteknek is. Ez a szokás – összegez, hozzátéve: Ceauşescu idejében még jó bevétele volt a virgácsokból, de azóta az emberek elfelejtették a hagyományokat.
Csilla fiainak (14 és 11 évesek) eddig minden évben hozott virgácsot a Mikulás, olyan egyszerű, szürke fapálcát, amit aztán szépen eltett egyik évről a másikra. A lassacskán megviselt seprűre hasonlító virgácsokat már-már kezdték a fiúk felismerni, de az idén már csak ajándékot kaptak. A Mikulás sapkában hozta most az ajándékot, oda nem is illett a virgács.
– Hogy miért hozott eddig? Hát azért, mert nekem is hozott gyerekkoromban a Mikulás minden évben virgácsot. Egész évben ott volt fent a szekrény tetején, és néha elő is került ám... – árulta el az anyuka.
B. B. fiai soha nem kapnak virgácsot a Mikulástól: – Anyósom megtiltotta, merthogy „ezek olyan áldott jó gyerekek”. Könnyű neki, két hétben egyszer látja őket... – számolt be az apuka.
– Nagyon régi szokás, hogy a Mikulás kiküldi a krampuszokat a világba, hogy lássák melyik az a gyermek, aki jól viselkedik és melyik huncutabb a kelleténél. Ugyanakkor a szülők is kihasználják ezt az időszakot, és ahol lehet, próbálják nevelni a gyerekeiket. Mindennek két oldala van és a Mikuláshoz is kötnek jó és rossz dolgokat is. Ilyen a virgács is – mondta Vitus Bulbuk Emese pszichológus. Semmiképp se használjuk nevelési szándékkal a virgácsot
– Senkit nem ér trauma attól, hogy virgácsot kap, hiszen tudja, hogy voltak szófogadatlan pillanatai, vagyis jogos a virgács. Ugyanakkor túlzásba sem kell vinni a fenyegetőzést, hisz úgysem tudjuk betartani. Annyit ígérjünk a gyereknek, amennyit be is tudunk tartani – tette hozzá a szakértő, aki szerint a virgácsnak csak figyelemfelkeltő jellege van, hogy ebben az időszakban a gyermekek jobban odafigyeljenek arra, hogyan viselkednek.
– Azt is fontos látni, hogy a felnőttek sem kivételek ezalól. Ők is kaphatnak virgácsot és így visszaáll a világrend a gyermek szemében. A felnőtt ilyenkor is jó példával kell előljárjon, és ezt olykor hajlamosak vagyunk elfelejteni – mondta.
– Semmiképp se használjuk nevelési szándékkal a virgácsot, hisz egyrészt akkor egész évben kellene alkamaznunk, különben fennáll a következetlenség veszélye. Ugyanakkor kiadjuk a kezünkből a cselekvés jogát, hiszen a cselekvés jó vagy rossz mivoltát nem mi határozzuk meg, hanem egy mesebeli figura, akitől mi is függünk. Kiadjuk a gyeplőt a kezünkből, s a gyermek azt tanulja meg, hogy valaki más dönt felette és a szülei felett is. Vagyis a szülő is csak elszenvedője az eseményeknek, nem pedig döntő szerv. Márpedig a szülői alrendszer – tetszik nem tetszik – hatalommal rendelkezik és végrehajtó szerv is – figyelmeztet a pszichológus, aki úgy véli, a gyermek bizonytalanná válhat, és már a szülő sem tudja megnyugtatni.
– Egy szó, mint száz, hagyjuk meg a gyermek fantáziavilágának azt, hogy hogyan kezeli a Mikulást és a virgács kérdését, és ne kavarjunk túl nagy port körülötte. Neveljük mi magunk a gyermekeinket felelőségteljesen és következetesen, és ne tulajdonítsunk egy ágdarabnak több jelentőséget mint amennyi amúgy is van neki – tanácsolta a pszichológus.