A projekt első, még idén elinduló szakaszában 2 gigawatt (GW) teljesítménynek megfelelő napelem gyártását tervezik, a teljes gyártósor meghonosítását követően pedig a romániai termelés eléri majd az évi 10 GW teljesítményt, ami az európai szükséglet egyharmadát teszi ki - részletezte a gyártó szándékait a kormány közleménye.
A kormány azt ígérte: megvizsgálja, hogy milyen európai uniós, vagy román költségvetési finanszírozási lehetőségek állnak rendelkezésre a projekt támogatására. A nagyszabású beruházás részeként - a gyártókapacitások mellett - egy tudományos park (kutatóközpont) is épül, amely lehetővé teszi a RUMN szakértőinek bevonását a további fejlesztésekbe.
"A beruházás révén Románia központi helyre kerül az európai napelemgyártásban, ami nemcsak energetikai függetlenségének erősítéséhez járul hozzá, hanem a környezetet is védi azáltal, hogy tiszta, megújuló energiaforrást felhasználva termel villanyáramot" - idézte Ciucăt a kormány közleménye.
A miniszterelnök hétfőn találkozott annak a - Kajmán-szigeteken bejegyzett, jordániai - Mass Global Energy Rom társaságnak a képviselőivel is, amely tavaly megvásárolta a fizetésképtelenné vált, fűtőanyagként mindeddig a Zsíl-völgyében bányászott szenet használó marosnémeti (Mintia) hőerőművet.
A találkozóról kiadott közlemény szerint az új tulajdonos egymilliárd eurós beruházással "Európa legnagyobb és leghatékonyabb gázüzemű hőerőművét" fogja létrehozni a Dévától tíz kilométernyire található Marosnémetin, legkevesebb 1500 megawatt (MW) beépített kapacitással. Az új berendezések alkalmasak lesznek arra, hogy (földgáz helyett) hidrogént használjanak fűtőanyagként - részletezte a következő három évre vonatkozó terveket a kormány.