A romániai közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) tavaly októberben kötötte meg a szerződést az osztrák Strabag és a német Geiger romániai leányvállalatainak konzorciumával a 15,7 kilométeres szakaszának befejezéséről, amelyen - a szakasz megépítésére 2015-ben elsőként vállalkozó - román Straco Group a munkálatok mintegy 40 százalékát végezte csak el, majd pénzügyi gondjai miatt leállt az építkezéssel, ezért a CNAIR szerződést bontott.
A Strabag és a Geiger konzorciuma áfa nélkül 420 millió lejért vállalta, hogy három hónap alatt elvégzi a tervezést, 18 hónap alatt pedig befejezi az építkezést.
A Brassó és a borsi magyar-román határátkelő között tervezett 415 kilométer hosszú A3-as észak-erdélyi autópálya megépítésére húsz éve írt alá megállapodást a kormány az amerikai Bechtel társasággal, de miután - az állami finanszírozás akadozása miatt - a Bechtel hat év alatt csak 52 kilométernyi sztrádát épített meg 1,3 milliárd euróért, a felek tíz éve felbontották a szerződést. Az A3-as sztrádából eddig - három szakaszon - 107 kilométer épült meg, ez jövő héttől 118 kilométerre bővülhet.
Az Aranyosgyéres és Maroskece közötti szakasz megnyitása nemcsak Marosvásárhely és Kolozsvár között teremt autópálya- összeköttetést, hanem - az Economica.ro gazdasági portál számításai szerint - 245 kilométerre növeli az ország leghosszabb összefüggő gyorsforgalmi útszakaszát. Marosvásárhelytől ugyanis a Torda és Szászsebes között megépült A10-esen, valamint a román-magyar határ felé vezető A1-es pályán keresztül Holgyáig lehet majd sztrádán eljutni, ahol egy újabb 9 kilométeres pályaszakasz hiányzik ahhoz, hogy Erdély bekapcsolódjék Európa gyorsforgalmi úthálózatába.
Az A1-es autópálya Mardzsina és Holgya közötti hiányzó szakaszának tervezéséről és kivitelezéséről tavaly októberben kötött szerződését a CNAIR a román UMB által vezetett konzorciummal, amely 2026 augusztusi határidővel vállalta a pálya befejezését.