Az eddigieknél is melegebb lehet ez az év
Lakatos Mónika példaként említette, hogy 2016-ban a legnagyobb hatással járó szélsőséges esemény a Matthew hurrikán volt, amely főleg Haitit érintette, a Karib-térségbeli ország 2010-ben is humanitárius katasztrófát szenvedett el.
A Meteorológiai Világszervezet (WMO) friss jelentésének előrejelzése szerint 90 százalék az esély arra, hogy az idei lesz az eddig mért legmelegebb év a világban. Lakatos Mónika elmondta, hogy a növekvő tendencia évek óta tart, a múlt évi, de már a 2014-es év is globálisan a legmelegebbnek számított. Hozzátette: ez a melegedés az éghajlatváltozás nyilvánvaló tünete, megjegyezve: lesznek olyan területek, amelyek a klímaváltozás nyertesei lesznek, de többen lesznek, akik káros hatásokat fognak elszenvedni.
Példaként említette, hogy Magyarországon a tenyészidőszak kezdetet korábbra tolódott, ami lendítheti a mezőgazdasági termelést. Ugyanakkor viszont éves szinten csökkent a rendelkezésre álló vízmennyiség, mert kevesebb napon hullik csapadék, s az is koncentráltabban, intenzívebben. Így ez a mezőgazdaság számára kihívást jelenthet.
Lakatos Mónika kitért arra is, hogy az Északi-sark térségénél a legnagyobb a melegedés. Az olvadó jégtáblák közelében a kontinensek gleccserei is intenzívebben olvadnak - fejtette ki a szakértő, megjegyezve: Grönland jege is korán elkezdett olvadni. Az évszázad közepére teljesen jégmentessé válhat a térség - tette hozzá. A meteorológiai szolgálat kutatója ugyanakkor úgy véli, a klímaegyezmény fontos lépés volt, s ha az abban foglalt vállalásokat valóban teljesítik, az optimizmusra adhat okot.