Nem ismeri még a törvény, de azért rá lehet fázni…
Szinte zsebpénzből megvásárolható
A kiskereskedelemben nálunk kapható elektromos rollerek választéka igen széles: 400-500 lejért már lehet gyerekeknek valót vásárolni, s bár ezek maximális sebessége és autonómiája nem túl nagy, azért rövid távon egy filigránabb alkatú, nem feltétlenül száguldozni óhajtó tinédzser/felnőtt igényeit is kielégíthetik. A fenti összeget meg sem kell dupláznunk, s abból már könnyen találunk 90 kg-os terhelést bíró, összecsukható, 20 km/órás sebességre képes, a gyártó szerint 10 kilométeres autonómiával bíró elektromos rollert, amelynek akkumulátora 2–3 óra alatt teljesen feltölthető. Ha ennél is többre vágyunk, nos, a határ a csillagos ég: 5000 lejért vagy többért például igazán dögös kinézetű – már-már motorkerékpárt idéző – elektromos rollert is lehet vásárolni; egy ilyen már 40 km/órás sebességet is be tud fogni és mintegy 60 kilométert tehetünk meg vele anélkül, hogy tölteni kellene. Egy ilyen roller már a kényelemre is ad, hiszen természetesen ülése is van, de felfüggesztése, rugózása is, vagyis a gödrök vagy a kockaköves burkolat, de még a járdaszegélyekről való le-fel „ugratás” és a földút sem jelent gondot vezetője számára. És még egy „apróság”: alig 10 másodperc alatt gyorsul 0-ról 40 km/órára…
Ezek tudatában senki sem csodálkozhat azon, hogy miért is váltak az elektromos rollerek az utóbbi időben divatossá, mint ahogy az sem kétséges, hogy népszerűségük minden bizonnyal tovább fog növekedni az elkövetkező hónapokban, években. Mégis, a közlekedésrendészeti szabályzatban (a 2002/195. számú sürgősségi kormányrendeletben, illetve az azt kiegészítő és módosító törvényekben) „fehér” hollónak számít e jármű, jóformán semmit sem találunk arra vonatkozóan, hogy hogyan is kell/lehet velük közlekedni. Innen származik az a ferdítés is, miszerint e járművel „illegális” közlekedni, bár ebben azért van egy adag igazság is…
A sebesség a kulcsszó
Az egyetlen fogódzó a törvénykezésben az a cikkely, amely a kismotor (moped) fogalmát írja le. Ezek szerint – leegyszerűsítve – mopednek számít az a két- vagy háromkerekű jármű, amelynek végsebessége 25 km/óránál nagyobb, de nem haladja meg 45 km/órát, belső égésű motorral van ellátva, hengerűrtartalma nem nagyobb 50 köbcentinél, illetve elektromos jármű esetében a motor névleges teljesítménye nem lépi túl a 4 kW-ot, súlya pedig a 350 kg-ot.
Ilyenformán tehát az elektromos rollerek egyes esetekben kimeríthetik a moped fogalmát, ami azért fontos, mert az előírások szerint moped vezetéséhez A kategóriás hajtási jogosítvány szükséges, illetve a mopedeket forgalomba kell íratni – pontosabban a polgármesteri hivataloknál be kell jegyezni őket. Kismotort ugyanakkor törvény szerint tilos járdán vezetni, és értelemszerűen gyerekek sem vezethetik, hiszen A kategóriás jogosítványt csak 16 év felettiek válthatnak ki. Azt is hozzá kell tenni, hogy magasabb kategóriás hajtásival (például B-vel) természetesen vezethető kismotor.
A fentebb leírtak értelmében tehát elméletileg a legtöbb „komoly” (vagy fogalmazzunk úgy: márkás) elektromos roller kismotornak számítana, hiszen csekély súlyuk miatt könnyen túl tudják lépni a 25 km/órás sebességet. Csakhogy – és ez igen fontos – éppen használatuk könnyebbé tétele, elterjedésük ösztönzése miatt a legtöbb gyártó elektronikusan korlátozza e kétkerekűek sebességét, hogy azok ne tudjanak 25 km/óránál gyorsabban haladni, s ilyenformán ne legyen szükség jogosítványra a vezetésükhöz – és általában fel is tüntetik, hogy az illető rollerhez kell-e vagy sem ilyen, elkerülendő az ügyfél későbbi elégedetlenkedését, hiszen a jogosítvány nélküli vezetés valóban bűncselekmény, vagyis nem lehet megúszni pénzbírsággal, hanem jó esetben felfüggesztett börtönbüntetéssel.
A végkövetkeztetés tehát az, hogy jókora túlzás általában vett „ illegális” rollerezésről beszélni, de azért mindenképpen meg kell nézni vásárláskor, melyek a műszaki paraméterek, nehogy tényleg belefussunk a rendőrbe… S ha mi már biztosak vagyunk abban, hogy nem mopedet, hanem tényleg rollert vásároltunk, már csak az a kérdés, a rendőr elhiszi-e nekünk, vagy mindig nálunk kell legyen a roller műszaki leírása is, hogy azon helyben bizonyítani tudjuk igazunkat. Ha ez is sikerült, végül, de nem utolsósorban ne felejtsük el azt sem, hogy azért járdán, gyalogosok között cikázni – ez utóbbiak szemszögéből – nem túl élvezetes, ráadásul veszélyes is, hiszen bármikor kiléphet valaki egy üzletből, kapu alól, és 25 km/óránál nem könnyű megállni vagy kikerülni. És vélhetően a rollerrel haladó személy fog nagyobbat esni…