A bukaresti Sf. Pantelimon kórház két orvosát azzal vádolják, hogy a noradrenalin drasztikus megvonásával idézték elő azon intenzív ellátásra szoruló betegek halálát, akiket megítélésük szerint „már nem célszerű” életben tartani.
Március 26-án az addigi adag tizenötöd részére csökkentették egy 54 éves, súlyos állapotban levő, rendkívül alacsony vérnyomású betegnek az adagját. A beteg akkor nem halt meg, mert egy asszisztensnő közbelépett, és perfúzión keresztül pótolta a noradrenalint. Április 4-én ismét drasztikusan lecsökkentették ugyanazon beteg noradrenalin dózisát: egy óra múlva a páciensnek leállt a légzése és a szíve, nem sokkal később pedig megállapították a halál beálltát – részletezte az ügyészség.
A vádhatóság az egyik asszisztensnőt is őrizetbe vette folyamatos hamis tanúzás gyanújával. Az ügyészek mindhárom gyanúsított esetében harminc napos előzetes letartóztatást kértek a bíróságtól.
Az ügyben eljáró Alexandru Anghel ügyész szerint a 17 gyanús haláleset közül csak egy páciens halála kapcsán rendelkeznek elegendő bizonyítékkal. A vádhatóságnak hozzáférése volt ugyan az automata noradrenalinadagolók adataihoz, de a kórház nem dokumentálja ezek mozgatását, áthelyezését egyik pácienstől a másikhoz. Végül egy – a sajtóban is megjelent – fotó alapján sikerült beazonosítani az adagolók egyikét és összefüggésbe hozni az egyik áldozattal - magyarázta az ügyész
A két orvosnő őrizetbe vétele előtt Alexandru Rafila egészségügyi miniszter lemondásra szólította fel a Sfântul Pantelimon kórház igazgatóját, arra hivatkozva, hogy a büntetőeljárás súlyosan károsította a kórház hitelét és megingatta az egészségügyi szolgáltatásaiba vetett bizalmat. A kórház menedzsere és orvosigazgatója is beadta lemondását – közölte a miniszter.
Rafila nem mond le
Csütörtöki sajtótájékoztatóján Alexandru Rafila elmondta, az egészségügyi intézmény két vezetője önszántából döntött úgy, hogy megválik tisztségétől. „Egy dologra azért tekintettel kell lenni: biztosítani kell a kórház működését az új menedzser kinevezéséig” – tette hozzá. A tárcavezető arról is beszámolt, hogy a minisztérium ellenőrző testületének a kórháznál végzett korábbi vizsgálata az adminisztratív tényezőkre, a procedúrák betartására irányult. Hozzátette: a minisztérium és a kórház is minden iratot és kikért felszerelést a nyomozó hatóságok rendelkezésére bocsátott.
Az ügyben tavasszal a bukaresti orvosi kamara fegyelmi bizottsága azt állapította, hogy nem történt műhiba. Korábban a miniszter is azt valószínűsítette, hogy az alkalmazottak közötti súrlódások miatt hozták hírbe a kórházat és feljelentő személyes sérelmek miatt, alaptalan vádaskodással akart bosszút állni kollégáin.
A tárcavezető csütörtöki sajtótájékoztatóján azt mondta: „teljességgel hihetetlennek” tartja a kórháznál történteket, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a nyomozás még folyamatban van, meg kell várni a jogerős ítéletet az ügyben.
Kiemelte: a vétkeseket mindenképpen felelősségre kell vonni, de nem szabad a teljes orvosi gárdát megbélyegezni az eset miatt. Hozzátette, a nap folyamán maga is felkeresi a kórházat, beszél az alkalmazottakkal, az orvosi tevékenységnek ugyanis folytatódnia kell.
Rafila ezzel a kórház menedzserének, Bogdan Soceának bejelentésére reagált, miszerint az aneszteziológiai és intenzív terápiás osztály orvosai spontán sztrájkba léptek csütörtök reggel, csak a sürgősségi eseteket és az intenzív osztályon fekvő betegeket látják el. Akciójuk miatt tíz műtéti beavatkozást kellett elhalasztani.
A tárcavezetőt megkérdezték arról is, tervezi-e a lemondását. A miniszter azt válaszolta, nincs oka lemondani. Mint kifejtette, „megérti az üggyel kapcsolatos érzéseket”, de nem tudta irányítani, vagy befolyásolni az orvosok döntéseit. „Senki nem avatkozhat bele az orvosok szakmai döntéseibe – én sem. Nem hiszem, hogy ez a kérdés a minisztériumhoz, vagy annak politikájához tartozna” – mondta Rafila.
Ciolacu sem fontolgatja minisztere menesztését
Marcel Ciolacu nagyon súlyosnak tartja a kórházban lezajlott eseményeket, de jelen helyzetben nem tartja indokoltnak az egészségügyi miniszter menesztését. A kormányfő sose gondolta volna, hogy ilyesmi megtörténhet a valóságban, főleg, hogy ebben az esetben nem orvosi műhibáról vagy balesetről van szó, hanem előre megfontolt szándékkal elkövetett emberölés a vád.
Kijelentette: amennyiben a vádak bebizonyosodnak, a Sfântul Pantelimon kórház ügyében minden bűnösnek börtönbe kell mennie, és ha az ügyészi vádirat bármilyen hibát feltár az adminisztratív és orvosi ellenőrzésben, nem fog habozni lemondásokat követelni „a minisztériumtól kezdve a kórházon át az Orvosi Kamaráig”.
A miniszterelnök felszólította a politikusokat, hogy ne használják kampánycélokra ezt a drámát. Ugyanakkor tudatta: jelen helyzetben nem tartja indokoltnak az egészségügyi miniszter esetleges menesztését. Leszögezte, a hatóságoknak nem szabad érzelmi alapú döntéseket hozniuk. „Ha olyan miniszterelnök lennék, aki érzelmi alapú döntéseket hoz, múlt héten le kellett volna váltanom Ligia Deca oktatási minisztert is a SNSPA-botrány miatt” – fogalmazott. Hozzátette: meg kell várni az illetékes szervek vizsgálatának eredményét, mert „helyes, megalapozott, konkrét tényekre alapuló” döntésekre van szükség.