Florin Cîţu miniszterelnök szerdán felmentette tisztségéből Vlad Voiculescu egészségügyi minisztert azt követően, hogy a tárca előző nap tudta nélkül módosította a települések vesztegzár alá helyezésének feltételeit. A román hírtelevíziók beszámolói szerint a rendelet kiadásáról – amelynek alapján akár Bukarestet is vesztegzár alá kellene helyezni a közelgő ortodox húsvét idején – mind a járványügyi operatív törzset (CNSU) elnöklő Florin Cîţu kormányfő, mind pedig a CNSU döntéseit a nyilvánosság felé kommunikáló Raed Arafat, a katasztrófavédelmi főigazgatóság vezetője csak a Hivatalos Közlönyből értesült.
Rosszallották a tárcavezető nyilatkozatait
Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter döntései és nyilatkozatai már többször okoztak vitát az USR-PLUS és a nagyobbik koalíciós partner, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között. Március elején a tárcavezető az oltáskampány „érzékeny” adatainak közlésével keltett médiavihart, és váltotta ki a liberális koalíciós partnerek rosszallását. Az általa közzétett információkból ugyanis egy tényfeltáró lap kimutatta, hogy Romániában több mint hétezren kaptak soron kívül koronavírus elleni oltást, köztük a nemzetbiztonsági és igazságszolgáltatási intézmények több mint ötszáz alkalmazottja.
Közben Klaus Iohannis államfő is Voiculescut tette felelőssé azért, hogy a koronavírus-járvány tavaszi, harmadik hulláma felkészületlenül találta az országot, és a Covid-kórházakban folyamatos helyhiány volt, illetve van az intenzív terápiás osztályokon. Az intenzív terápiás ágyak számával kapcsolatban ráadásul a miniszterelnökkel is ellentmondásba keveredett: Cîţu vasárnap azt mondta, országszerte már csak hat szabad ágy van, Voiculescu viszont folyamatosan arról beszélt, hogy a kórházak jelentései szerint számuk meghaladja a százat. Voiculescu „bűnlajstromát” tetézi a PNL szerint az is, hogy pénteken botrány lett a Covid-kórházzá nyilvánított, egyébként félig üres Foişor ortopédiai kórház kiürítéséből.
A PNL-ben az elmúlt napokban több tisztségviselő is a sajtóbotrányok főszereplőjévé váló Voiculescu leváltását szorgalmazta, de mindeddig Ludovic Orban pártelnök azt mondta: az USR-PLUS-os koalíciós kollégák kizárólagos felelőssége, ha meg akarják tartani tisztségében Voiculescut.
Barna: „zavart bizonyos érdekcsoportokat”
Dan Barna, az USR elnöke ugyanakkor a román közszolgálati televízió (TVR) kedd esti műsorában azt fejtegette, hogy az egészségügy évek óta egy korrupt rendszer, amelyben egyes „becsontosodott” érdekcsoportokat kezdett zavarni Vlad Voiculescu, ezért akarnak megszabadulni tőle. Az USR elnöke azt is megállapította, hogy Voiculescu a „lehető legmegfelelőbb” vezetője az egészségügyi tárcának, aki három hónapja olyan „rendkívüli nyomás” alatt dolgozik, amit a politikum részéről csak nagyon kevesen tudnának elviselni.
Dacian Cioloş európai parlamenti képviselő, az USR-PLUS társelnöke szerdán kijelentette: teljesen elfogadhatatlan, hogy Florin Cîţu miniszterelnök úgy terjesztette az államfő elé a Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter leváltásáról szóló kérést, hogy előzőleg nem egyeztetett az USR-PLUS Szövetséggel és a koalícióval. A PLUS elnöke azt mondta: a pártszövetség ülésén megtárgyalják a kialakult helyzetet, és azt követően foglalnak állást az ügyben.
Ionuţ Moşteanu, az USR-PLUS képviselőházi frakcióvezetőjének véleménye szerint a kormányfőnek a Voiculescu menesztésére vonatkozó döntése nem volt megalapozott.
„Már egy hónapja tartanak a megbeszélések a fertőzöttségi arány kiszámolási módszertanának a módosítása és a települések karantén alá helyezésének feltételeiről szóló javaslatokról, az erről kiadott rendeletben pedig javaslatok vannak a helyi önkormányzatok számára ezen a téren, akárcsak eddig” – fejtette ki Moşteanu a Digi24-nek.
Véleménye szerint ez nem ok az egészségügyi miniszter leváltására. Vlad Voiculescu továbbra is élvezi az USR-PLUS támogatását, és szerintem ebben az ügyben a kormányfő erőszakosan járt el” – tette hozzá a politikus.
Kelemen: a koalíciónak folytatnia kell munkáját
„A miniszterek menesztése a kormányfő alkotmányos hatásköre, döntési joga, nincs mit kommentálni rajta, hatályba kell helyezni. Emiatt nem is szeretnék túl sok kommentárt fűzni a témához. Volt néhány ok, amely ehhez a döntéshez vezetett” – nyilatkozta Kelemen Hunor, miniszterelnök-helyettes az RMDSZ elnöke az Agerpres hírügynökségnek. Hangsúlyozta ugyanakkor, nem lát okot arra, hogy más összetételű kormánykoalíció alakuljon, a koalíció ugyanis nem egyetlen emberért és nem egyetlen pártért jött létre. „A koalíciónak folytatnia kell munkáját, mivel vállalta a felelősséget az egész országért” – emelte ki Kelemen Hunor.
„A kormány egy koalíciós egyezményen, kormányprogramon alapszik, amely az ország számára fontos célkitűzéseket tartalmaz. Várjuk tehát egy új egészségügyi miniszter kinevezését” – fejtette ki az RMDSZ elnöke.
A Voiculescu menesztésére vonatkozó bejelentést követően Alfred Siomonis, a Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselőházi frakcióvezetője szerdán a képviselőházban közölte: a párt visszavonja az egészségügyi miniszter ellen benyújtott egyszerű indítványát.
Simonis úgy fogalmazott: „elégedetten tájékoztatja” a plénumot, hogy a PSD által benyújtott egyszerű indítvány „hatásos” volt. „Vlad Voiculescu mostantól már csak a volt katasztrófa-egészségügyi miniszter” – jelentette ki az ellenzéki párt frakcióvezetője.
Marcel Ciolacu, a PSD ügyvivő elnöke azt jegyezte meg, hogy „túl későn jött” Voiculescu leváltása sok olyan állampolgárnak, „akik életüket vesztették, vagy tönkrement az egészségük.” A szociáldemokrata pártvezér szerint az elmúlt négy hónapban az államfő és a „megszorítások koalíciója” falazott a „katasztrófa miniszternek”, akinek vezetésével „kórházak égtek le, csúfot űztek a betegekből, é súlyos betegeket evakuáltak éjnek idején”. Úgy vélte: „ideje egy olyan szakembert állítani az egészségügyi tárca élére, aki tudja, hogy mi a teendő válság idején.”
A PSD hétfőn nyújtott be egyszerű indítványt Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter ellen. A beadványt jövő héten tárgyalták volna meg a parlamentben, ha Voiculescu tisztségben marad.
„Hisz” a koalícióban Florin Cîţu
Az egészéségügyi miniszter felmentéséről szóló elnöki rendelet közzététele után Florin Cîţu egy rövid sajtónyilatkozatban kifejtette: az állami intézményekbe vetett bizalom megóvása érdekében döntött úgy, hogy váltásra van szükség a tárca élén. A kormányfő elismerte: a világjárvánnyal több, mint egy éve folytatott küzdelem a végletekig próbára teszi az állami – különösen az egészségügyi – intézményrendszert és a gazdaságot is, éppen ezért elengedhetetlen, hogy a válságban döntéseket hozó intézményrendszer a polgárok bizalmát élvezze. Cîţu hozzátette: továbbra is hisz a választók döntése alapján létrejött kormánykoalícióban, amelyet a közös elvekért nem pedig egyes emberekért hoztak létre.
Orban: Nem merül fel egy kisebbségi kormány lehetősége
Ettől a pillanattól kezdve Florin Cîţu kormányfő nem élvezi az USR-PLUS támogatását - jelentette be szerdán Dan Barna, a szövetség társelnöke. Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter leváltása nagy válságba taszítja a koalíciót - hangsúlyozta Barna.
A liberálisok nem gondolkodnak más politikai megoldáson a kormánykoalíciót illetően, az USR-PLUS Szövetségnek új embert kell javasolnia az egészségügyi miniszteri tisztségbe - jelentette ki szerdán Ludovic Orban.
A liberálisok pártelnöke rámutatott, a miniszterelnöknek kötelessége felügyelni, hogy a kormány megfelelően működjön, a kormányprogramot gyakorlatba ültessék, és jogában áll szükség esetén közbelépni mindezek biztosítása és a közjó érdekében, akár úgy is, hogy levált egy minisztert.
Orban leszögezte: a PNL támogatja Florin Cîţunak a Vlad Voiculescu menesztésére vonatkozó döntését. A pártelnök szerint egy esetleges kisebbségi kormány lehetősége "tudományos-fantasztikus hipotézisként" sem merülhet fel.