A kormányfőt arról kérdezték „van-e visszaút” a február 8-i iskolanyitásra vonatkozó döntéstől. „A döntés február másodikán fog megszületni” - felelte Florin Cîţu, hozzátéve, hogy Raed Arafat belügyi államtitkárral, a katasztrófavédelem vezetőjével folyamatosan figyelemmel követik a járványhelyzet alakulását, mert ettől függ az iskolák újbóli megnyitása.
„Amennyiben a dolgok így maradnak, egyértelmű, hogy február 8-án kezdünk, ugyanazon feltételek mellett, amelyeket az államfő is említett' - mondta a miniszterelnök.
Cîţu nyomatékosította: ahhoz, hogy újra megnyithassák az iskolákat és újrainduljon a gazdaság, az embereknek be kell tartaniuk az óvintézkedéseket, és be kell oltatniuk magukat.
Oltáskampány: Cîţu optimista, a PSD kételkedik
Napi akár 150 ezer személy is immunizálható Romániában, amennyiben rendelkezésre áll az oltóanyag – jelentette ki kedden este az Európa FM műsorában Florin Cîţu. A miniszterelnök értesülései szerint Románia a 18. helyen áll világ-, és a 6. helyen Európai Unió szinten, ami az oltási kampányt illeti.
Hozzátette: a tervek szerint Románia március végéig 2,4 millió dózis vakcinát kap a Pfizertől és 430 ezret Modernától. Megerősítette: a kormány célja, hogy szeptemberig legalább 10,4 millió román állampolgár kapja meg az oltást az emlékeztető vakcinával együtt. Cîţu szerint a második félévtől kezdve az Astra Zeneca által kifejlesztett vakcina is a rendelkezésre fog állni – idézte a kormányfőt az Agerpres hírügynökség.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) közleményében a kormány lemondását kérte, amennyiben szeptemberig nem sikerül 10,4 millió embert immunizálni. A PSD szerint a kormánykoalíciónak politikailag is fel kellene vállalnia Florin Cîţu miniszterelnök kijelentését, miszerint szeptemberig legalább 10,4 millió román állampolgár kapja meg az oltást a második adaggal együtt.
„Amennyiben nem teljesítik ezt a célkitűzést, ennek automatikusan a kormány lemondásához és egy új parlamenti többség kialakulásához kell vezetnie, amely képes kezelni a járványt és újraindítani a gazdaságot. Az oltási platform meghibásodása, a prioritási kategóriák homályos meghatározása, az oltási központok késedelmes és elégtelen finanszírozása zavart és széleskörű bizonytalanságot teremtett, ami drámai módon befolyásolja az állampolgárok és a gazdaság életét. Romániának vissza kell térnie a normális kerékvágásba!” – szögezte le a PSD közleménye.