Kifütyölték a csendőrséget – Kormányellenes tüntetés Bukarestben és Kolozsváron
A 21 tüzérségi díszlövéssel kezdődött parádé első perceiben a román légierő gépei, valamint a belügyi egységek és titkosszolgálatok helikopterei húztak el a diadalív felett, de megjelentek a Portugáliától másodkézből vásárolt román F-16-osok, illetve a kanadai légierő Romániában járőrszolgálatot teljesítő CF-18 Hornet típusú harcászati elfogó-vadász repülőgépei is.
A díszszemlén bemutatott, újonnan vásárolt haditechnika élén érkeztek a svájci gyártmányú Piranha-5 típusú nyolckerék meghajtású páncélozott csapatszállító járművek, amelyekből további csaknem kétszázat fognak még összeállítani a Bukaresti Gépgyárban, miután az amerikai tulajdonos hozzájárult az ehhez szükséges technológia romániai meghonosításához.
A szárazföldi erők különböző páncélos járművei után megmutatták a parádé közönségének, hogyan néznek ki azok a Patriot típusú rakétaelhárító ütegek, amelyekre az egy évtizedre kiterjedő, csaknem tízmilliárd eurós román haderőfejlesztési program közel egy harmadát költik. Ezeket a rakétaelhárítókat most az amerikai hadsereg hozta Bukarestbe. Klaus Johannis és Donald Trump tavaly kötött megállapodása értelmében Románia hét Patriot-rendszert vásárol az Egyesült Államoktól, az első két - másfél milliárd eurót közelítő - részletet már ki is fizette érte, de az első üteg romániai hadrendbe állítása csak 2020-ban várható.
A bukaresti katonai parádét nemcsak a hideg idő, hanem a belpolitikai feszültségfek is fagyossá tették. A díszemelvényen ugyan Klaus Johannis államfő, a parlamenti házelnökök - Calin Popescu Tariceanu szenátusi és Liviu Dragnea képviselőházi elnök - mellett állt, de a tévéközvetítések tanúsága szerint nem sok szót váltottak egymással.
A díszszemlét néhány pillanatra egy kisebb csoport hangoskodása zavarta meg, amely pfújolással, tiltakozó feliratokkal fogadta a csendőrség alakulatait. Megmozdulásukkal a román emigráció augusztusi kormányellenes tüntetésén végrehajtott erőszakos tömegoszlatás ellen tiltakoztak.
Gyulafehérváron emlékműavatás és katonai parádé
Klaus Johannis a gyulafehérvári nagygyűlésének a helyszínén tartott ünnepségen felavatta a nagy egyesülés emlékművét és azt a hidat, amely a gyulafehérvári vár árka fölött átívelve összeköti az emlékművet az egyesülés ortodox katedrálisával. Beszédében az elnök kiváltságnak tekintette, hogy Románia polgárai örökösei lehetnek az ősök földjén "valaha megvalósult legfontosabb projektnek". Arra figyelmeztetett ugyanakkor, hogy az egyesülés megvalósítói számára a nemzeti állam létrejötte a jogállamiság és a demokrácia, a társadalmi harmónia és a nyugati típusú modernizáció útját is jelentette. Kitért arra, hogy a száz évvel ezelőtti nagy egyesülés a vezetők vállalásainak, az értelmiség hozzájárulásának és a közakaratnak megfelelően a románok és a nemzeti kisebbségek közeledését is szolgálta.
Az emlékmű felavatását minden idők legnagyobb román katonai parádéja követte, amely során közel 1800 katona és 150 katonai jármű vonult fel, és az összegyűlt százezres tömeg fölött mintegy 20 repülő és helikopter repült el. A román hadsereg ágyúlövésekkel is tisztelgett a nemzet hősei előtt.
“Büntetőügyesek nélküli centenáriumot!'
A tüntetés szlogenje 'Románia Európában, boldog születésnapot!' A résztvevők Románia és az Európai Unió zászlóit lengetik, és kormányellenes jelszavakat skandálnak.
“Büntetőügyesek nélküli centenáriumot!', “A hazaszeretetet az utcán mérik!”, “Tolvaj- és maffiakormány!” - kiabálják a kormány épülete előtt.
A Victoriei-téren a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az Együtt Romániáért Mozgalom képviselői is megjelentek és aláírásokat gyűjtenek az Új Emberek nevű kampányra.
Kolozsváron szintén tüntettek december elsején, itt körülbelül 50 személy gyűlt össze a Memorandisták emlékművénél. A szervezők közösségi oldalon olvasható felhívása szerint Romániának az Európai Unióban kell maradnia, és ehhez "meg kell szabadulnia attól a bűnözőcsoporttól, amely vezetőjévé vált".