Bukarest cáfolja, hogy Amerika Georgescuért lobbizna

A román hatóságok cáfolják, hogy az Egyesült Államok diplomatái zárt ajtók mögötti tárgyalásokon nyomást gyakorolnának hazánkra, hogy Bukarest engedje indulni a május 4-i elnökválasztáson Călin Georgescu független jelöltet.

 A minisztérium közleménye szerint a müncheni biztonsági konferencián elhangzott általános jellegű kijelentéseken kívül az amerikai kormányzat képviselőivel folytatott kétoldalú megbeszéléseken nem esett szó a romániai választásokról vagy a jelöltekről. A külügy a Bloomberg írására reagált, amely szerint a Trump-kormányzat azt kérte volna román diplomatáktól, hogy ne akadályozzák meg Georgescu indulását a májusi megmérettetésen. Korábban a Financial Times is azt írta, hogy amerikai diplomaták részéről az a kérés fogalmazódott meg, hogy Románia enyhítse a brit-amerikai kettős állampolgár Tate fivérekkel szembeni korlátozó intézkedéseket. 

A két nemzetközi sajtótermék szinte egyszerre írta meg ezt a két különböző értesülést. Közös bennük az, hogy a Donald Trump vezette amerikai adminisztráció részéről nehezedne nyomás Romániára. Az információ azt követően látott napvilágot, hogy J. D. Vance amerikai alelnök a pénteki müncheni biztonsági konferencián hazánkat bírálta amiatt, hogy az alkotmánybíróság törölte a tavaly decemberi elnökválasztást. Vance azt nehezményezte, hogy homályos érvek mentén törölte az alkotmánybíróság a megmérettetést, és ez szerinte a román demokrácia törékenységét mutatja. Ezzel szemben Marian Enache alkotmánybíró, a taláros testület elnöke úgy látja, az alkotmánybíróságnak nem csak megfigyelői szerepe van, nem csak el kell könyvelnie, hogy rendellenesség történt, hanem közbe is kell lépnie, és meg kell védenie az alkotmányossági rendet. 

Vance kijelentését sokan úgy értelmezték, hogy ez kiállást jelent Georgescu mellett, de Emil Hurezeanu külügyminiszter szerint erről szó sincs. A külügy tegnapi cáfolatában is azt tagadta, hogy a háttérbeszélgetéseken szóba került volna bármelyik jelölt neve. Elon Musk korábbi megnyilvánulásai is olajat öntöttek a tűzre, hiszen ő is azt nehezményezte, hogy az alkotmánybíróság döntése nem lenne demokratikus. Innen már csak egy lépés volt, hogy főleg Georgescu hívei azt a következtetést vonják le, Trumpék kiállnak a szuverenistának tekintett független jelölt mellett. Az ő indulását sokan eleve kudarcra ítéltnek tekintik, mert az alkotmánybíróság, ha következetes akar lenni saját decemberi döntéséhez, akkor meg fogja akadályozni Georgescu indulását. Hogy végül milyen döntés fog születni az ő ügyében, ez csak később fog kiderülni. Ezért röppentette fel a Bloomberg azt a hírt, hogy Trumpék Georgescu indulása mellett lobbiznának.

A román külügy leszögezte, Románia és Európa továbbra is szilárdan elkötelezett a demokrácia és a véleménynyilvánítás szabadsága mellett. „Közös érdekünk az EU kohéziója, az erősebb NATO és a lehető legszilárdabb transzatlanti partnerség. Románia szükségesnek tartja, hogy megerősítsük saját erőinket és nagyobb felelősséget vállaljunk európaiakként, de az Egyesült Államok stratégiai partnereként is. Ehhez hozzátartozik a demokratikus intézmények rezilienciája, az alapvető szabadságjogok, a választások és az információs csatornák integritása” – olvasható a külügyi közleményben.

A Financial Times ugyanebben a hangnemben tárgyalta a Tate fivérek ügyét is, akiket tavaly őrizetbe vettek a román hatóságok amiatt, hogy prostituáltakat futtattak, és kihasználták több tucatnyi áldozat kiszolgáltatott helyzetét. A külügyminisztérium szóvivője kijelentette, hogy a román igazságszolgáltatás független, ezért a kormány nem befolyásolhatja a Tate fivérek ügyében születő igazságszolgáltatási döntéseket.

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Aláírták szerdán a koalíciós pártok vezetői a Románia, előre! elnevezésű választási szövetség létrehozását szentesítő megállapodást, amelynek értelmében valamennyien Crin Antonescut támogatják az államfőválasztáson - közölte az Agerpres hírügynökség.
Belpol