LADÁNYI EVELIN
Az esemény helyszíne a Borsi Rákóczi-várkastély volt, amelyet az államosítás után iskolaként, munkásszállásként meg raktárként használtak. A várkastély 1990-ben a Borsi Önkormányzat tulajdonába került.
Bár a középkori vakolatból elég kevés maradt meg, és a vár elég romos állapotban van, mégis megőrizte hagyományos jellegét és minden darab kövéből történelmet sugároz. Borsi polgármesterasszonya, Varga Anna Tünde elmondta, hogy a vár teljes restaurálása ez év júliusában kezdődik el, és a 2020-as fesztivál a már teljesen felújított várban kerül megrendezésre. A várkastély II. Rákóczi Ferenc életéről és koráról szóló kiállítások állandó tárházává válik.
A fesztivál ünnepélyes megnyitóján Rastislav Trnka, a Kassa Megyei Önkormányzat elnöke és Borsi polgármestere üdvözölte az egybegyűlteket.
Ezután elérkezett a sokat várt pillanat, a táncegyüttesek fellépése, akik igyekeztek minél szebben bemutatni néptáncaikat, történelmi hagyományaikat. Szlovákiáiból az Omladina Néptánceggyüttes és az Impulz zenekar, Ukrajnából a Komótos Együttes, Magyarországról a Bodrog Néptánccsoport, Franciaországból a Delphinale Folklóregyüttes, Ausztriából a Bécsi Néptánccsoport, Lengyelországból a Jaroslawi Balettközpont, Törökországból a Selindek Együttes, valamint Romániából, Erdélyből a Collegium Gabrielense kápráztatták el a közönséget. Minden tánccsoport hagyományos öltözetben jelent meg, és bemutatta az anyanyelvén énekelt dalait meg hagyományos táncait.
A Collegium GabrielenseTáncegyüttes reneszánsz táncai kitűntek a többi tánc közül, és igen nagy sikert arattak. A fellépés után a tánccsoport vezető tanárát, Galambfalvi Angyalkát megkereste egy sárospataki rendezvényszervező, aki felajánlotta a tánccsoportnak, hogy ősszel Sárospatakon is mutassák be előadásukat.
A néptáncfellépések után a szervezők más műfajnak is teret engedtek. A vendégsztár nem volt más, mint Charlie, aki egy fergeteges hangulatú koncerttel zárta az ünnepséget.
A SZERZŐ FELVÉTELEI