Nincs ok a kimozdulásra, a városháza gondoskodik időseiről
– Békeidőben szinte háborús körülmények között élünk. Én mégis azt kérem a lakosoktól, hogy őrizzék meg nyugalmukat, és tartsák be a hatósági rendelkezéseket. Kifizetik a nyugdíjakat, a fizetéseket és a szociális segélyeket is és az élelmiszer-ellátás is jól működik. Tudomásom van arról, hogy a gyógyszerellátás akadozik, de a szakhatóságok azt ígérték, hogy a helyzetet ellenőrzés alatt tartják. Ezért remélem, hogy a gyógyszerhiánynak hamarosan véget fognak vetni. Pánikra tehát nincs okunk, de egyenként és közösségként is felelősen kell viselkednünk. Erre van szükség azért, hogy megőrizzük a munkahelyeket, és helyre állítsuk a gazdaságot – nyilatkozta az újságíróknak Emil Boc.
A városvezetőtől megtudtuk: a városban 61,4 ezer 65 évnél idősebb személy él, de nem mindenki szorul ellátásra. A városháza nyilvántartásában tegnap délig 1702 olyan személy szerepelt, akiknek nincs a városban hozzátartozójuk, ezért az önkormányzat gondoskodására szorulnak. Az 1702 idősből 210-nek tegnap már segítséget is nyújtottak. A polgármesteri hivatal segítsége abban áll, hogy alapítványokkal együttműködve megvásárolják és hazaviszik az idős embernek a kért élelmiszert és gyógyszert, aminek ellenértékét az igénylőtől visszakapják. Aki főtt ételt igényel, azt is jeleznie kell, és a városháza értesít olyan szervezeteket, akik ingyenesen vagy térítés ellenében házhoz szállítanak főtt ételt. A segítségnyújtásban közreműködő önkéntesek a megyei katasztrófa-védelmi hivatal által lepecsételt igazolvánnyal rendelkeznek. Az idősekre vonatkozó adatbázis összeállítása most is folyamatban van, viszont terjedelmére és etnikai összetételére vonatkozó adatokat nem adhat ki a polgármesteri hivatal.
– A polgármesteri hivatal a civil szervezetekkel és azok önkénteseivel együttműködésben segít az időseknek a bevásárlásban. Oláh Emese az önkormányzat nevében ezúton is köszöni az önkénteseknek és a civil szférának a társadalmi szolidaritás jegyében kifejtett munkáját és segítségét. A www.szomszedok.ro-n és a polgármesteri hivatal szociális védelmi igazgatóságának telefonszámán (0372-280499) lehet bejelentést tenni egyedül élő idősekről – tudtuk meg Oláh Emese alpolgármester sajtóosztályától.
A városvezetés a hajléktalanokról sem feledkezik meg. A polgármesteri hivatal által működtetett hajléktalan-szállón még vannak férőhelyek, és magáncégek felajánlása alapján további 65 hajléktalannak tudnak szállást és étkeztetést biztosítani.
A zöldség-gyümölcs piacokon is fokozták a megelőző intézkedéseket. Az ott áruló termelők kötelesek kesztyűvel dolgozni, és maszkot viselni. Ha nincs maszkjuk, akkor egy sállal kell eltakarniuk az orrukat és a szájukat. A helyi rendőrség ellenőrzi, hogy a vásárlók, illetve a termelő és a vásárló között legalább 1,5 méter távolság legyen. Magáncégek felajánlották, hogy a szolgálatban megfáradt egészségügyi személyzetnek szállodai szállást biztosítanak – ha erre van igény.
A polgármesteri hivatalban is csökkentették az ügyfélfogadás időtartamát: csak 10-14 óra között lehet felkeresni a hivatal székhelyeit. A polgármestertől megtudtuk: a megyei közegészségügyi igazgatóság minden nap közli az otthonukban elkülönített személyek számát. Tegnap délig a járványkórházban 35-nél kevesebb beteget ápoltak koronavírus-fertőzés miatt. A betegek nincsenek rossz állapotban, senki sincs lélegeztetőgépre kapcsolva.
A Pataréten élők helyzetére vonatkozóan Emil Boc kifejtette: elrendeltek egy alapos takarítási akciót, amit már be is fejeztek volna, ha az elmúlt napok időjárása nem akadályozza őket. – Az ott élők közül sokan visszatértek a városba és kedvezményezettjei a szociális segélyezési programnak. Ugyanakkor, miután megtisztítják a mobil higiéniai egységeket, környezetbarát wc-ket telepítenek. Azoknak pedig, akik a törvény szerint jogosultak rá, szociális segélyt és szálláshelyet biztosítunk – fogalmazott az elöljáró.
Borítókép: Kiss Olivér