Mint ismert, Novák Katalin egy magyarországi pedofilbotrányban érintett K. Endre nevű zabolai származású férfi kegyelemben részesítése miatt kényszerült lemondásra. A férfi a magyarországi bicskei gyermekotthon igazgatóhelyettese volt. Másodrendű vádlottja, majd elítéltje volt annak az ügynek, amelyben a hatóságok szerint ő és felettese, a bicskei gyermekotthon igazgatója akadályozni próbálta az igazgató elleni eljárást. Arra próbálta rávenni a gyermekeket, hogy hamis, a vezetőt felmentő vallomást írjanak alá. Az ügy véletlenül, egy bírósági fellebbezés folytán került nyilvánosságra február 2-án. A magyar ellenzék azonnal rászállt az ügyre, tüntetéseket szervezett a Sándor-palotánál, de feltehetően Novák Katalin nem ennek hatására mondott le. Az után szánta el magát, hogy Orbán Viktor benyújtott egy alkotmánymódosító javaslatot, amelyet ha elfogad a parlament, akkor a mindenkori elnök nem gyakorolhatja egyéni kegyelmezési jogát a kiskorúak sérelmére elkövetett szándékos bűncselekmények esetén. Úgy tűnik, ez volt az a jelzés, amely egyértelműen mutatta, hogy Novák Katalin kihullott Orbán Viktor kegyeiből, hiszen a Fidesz az elmúlt időszakban a gyermekek védelmét tette fő kampánytémává. Következésképpen Novák Katalinnak és a valamennyi köztisztségétől visszalépő, valamint a kegyelmi rendeletet ellenjegyző Varga Judit volt igazságügyi miniszternek azért kellett menniük, hogy csökkentsék a Fidesz megítélésében okozott kárt. Magyarán, feláldozta őket a Fidesz és Orbán? Kiderült az is, hogy Balog Zoltán magyarországi református püspök fontos szerepet játszott a kegyelmezésben, hiszen ő tette lehetővé, hogy az elítélt felesége felvegye a kapcsolatot Novák Katalinnal, sőt a döntés előtt a két fél között egy találkozót szervezett. Balog elnézést kért azért, hogy támogatta a kegyelemben részesítést, ugyanakkor Novák Katalin döntéséért nem volt hajlandó felelősséget vállalni, ami sokakban visszatetszést keltett. Balog lemondása is felmerült a református egyházban, de a zsinat megerősítette 86 százalékos többséggel.
Az ügy azonban távolról sem zárult le Novák Katalin lemondásával és Varga Judit visszavonulásával, hiszen nagy politikai vihart kavart, hogy a volt igazságügyi miniszter ex- férje, Magyar Péter kipakolt a Nemzeti Együttműködés Rendszeréről (NER), és bejelentette: szakít az Orbán Viktor vezette „rezsimmel”. A korábban a Diákhitel Központot vezető férfi lemondott az összes állami vállalatban betöltött tisztségéről. Egyebek mellett elmondta, sokáig hitt a nemzeti, szuverén, polgári Magyarországban, de rá kellett jönnie, hogy mindez csak egy politikai termék, ami csupán két célt szolgál, a hatalomgyár működésének elfedését és az irdatlan mértékű vagyonok megszerzését. A férfi elmondta, hogy Rogán Antal, a miniszterelnök kabinetfőnöke irányítja a teljes magyar kormányzati kommunikációt, de a titkosszolgálatok is hozzá tartoznak, így elmondása szerint borzasztóan nagy hatalma van. Hozzátette: hatalmas gépezetről beszélünk, amelyben jó és rossz emberek is vannak. Szerinte nagyon nagy részük jó és becsületes ember, de vannak olyanok is, akik a saját érdekeiket szeretnék szolgálni, amit elmondása szerint többször is szóvá tett hatalmi körökben, de kinevették. Mostanig a NER belső köreihez tartozó férfi szóvá tette Magyarország oligarchizálódását, a korrupciót, kifejtve: nem tartja normálisnak, hogy a fél ország „pár családnak a kezében van.”
Novák Katalin lemondása tehát túlmutat a kegyelmi ügyön, hiszen a kormányt bírálók szerint az Orbán-rezsimről most belülről rántották le a leplet, s éppen azt a gyenge pontját tárta fel és erősítette meg a belső körökhöz tartozó Magyar Péter, amit számos nyugati ország vezetése is Orbán Viktor szemére vet. Kérdés, a Fidesz hogyan kezeli a továbbiakban ezt a politikai válságot. Magyar Péter ugyanakkor nem optimista a tekintetben, hogy az ellenzék képes-e leváltani a NER-t, főleg amíg olyan figurák találhatók az ellenzéki oldalon, mint Gyurcsány Ferenc. Szerinte a NER nem annyira stabil rendszer, mint amilyennek kívülről tűnik, mégis úgy látja, a megújulás csak belülről fog jönni, miután Orbán Viktor „valamikor és valahogyan nyugdíjba vonul”.