– László Ferenc (1937–2010) muzikológus kezdeményezésére 1991-ben alakult meg Kolozsváron a Román Mozart Társaság.Ez volt az első ilyen szervezet, amely a volt szocialista tömb országaiban létrejött. A megalapítást követően csatlakoztunk a Salzburgi Mozarteumhoz – mondta Adriana Bera zongoraművész, zeneakadémiai oktató, a társaság elnöke.
Kiemelte: a zeneakadémia stúdiótermében december 14-én, szerdán este 7 órakor kezdődő koncertet, amelynek szólistája, Aurelia Vişovan zongoraművész Mozart A-dúr KV 414-es számú zongoraversenyét adja elő az 1825-ben készült fortepianón.
A fesztivál megőrizte hagyományos szerkezetét: szimfonikus hangversennyel kezd és zár, közben kamarazene-koncerteket és egy operaestet is tartanak. Az idén 25 éves Román Mozart Társaságot december 16-án, a zeneakadémián 10 órakor kezdődő tudományos ülésszakkal köszöntik az oktatók és a doktoranduszok. A zeneakadémiai kamarazene-estek ingyenesek, a két szimfonikus koncertre és az operaelőadásra jegyet kell váltani.
Az idei versenyre, amelyet a zongoratriók számára szervezik, nyolc együttes jelentkezett. Adriana Bera elégedett ezzel a számmal, mivel a zongoratriók Mozart kései alkotásai, megszólaltatásuk nem mindennapi tehetséget, hangszertechnikát feltételez.
A Román Mozart Társaság elnöke visszaemlékezett arra, hogy a kolozsvári Arcadia vonósnégyes éppen tíz évvel ezelőtt jött létre, hogy részt vegyen a Mozart-versenyen, amit meg is nyert, és azóta világhírűvé váltak. Az együttes három tagja a mostani fesztiválon is fellép, hiányolni fogjuk viszont Ana Török első hegedűst, akinek nemrég kisbabája született.
Két világhírű művész vezet mesterkurzust a fesztiválon: a kolozsvári származású Diana Ligeti cselló- és kamarazene-mesterkurzust tart, a iaşi-i Vlad Iftinca pedig – aki jelenleg a new york-i Metropolitan Opera House zongoraművésze és karmestere – pedig zongoristák és magánénekesek érdeklődésére számít.
Mint kiderült, december 15-én Mozart-operarészleteket hallgathatunk meg a Kolozsvári Magyar Operában. Szép Gyula, az intézmény igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy ő is a társaság és a fesztivál egyik kezdeményezője volt, természetes tehát, hogy az opera részt vesz a fesztiválon. – Tavaly a Figaro házasságát adtuk elő a rendezvénysorozaton, az idei évadban pedig nemrég mutattuk be a Don Giovannit; jövőre a Così fan tutte premierjét tervezzük – részletezte az operaigazgató.
Marius Tabacu, a Transilvania Filharmónia igazgatója megjegyezte: a mostani Mozart Fesztivál újabb alkalom arra, hogy tiszteletadása jelképeként „levegye a kalapját”. – Kész csoda, amit ez a társaság megvalósít. A fesztivál népszerűsége töretlen, egyik koncert érdekesebb a másiknál – hangsúlyozta.