A BBTE tájékoztatása szerint az egyetemnek nem áll módjában szankciókban részesíteni a tudományos közösségen kívüli személyeket, ezért az etikai bizottság felszólította a belügyminisztert, javítsa ki a doktori dolgozatát, s vonja vissza a disszertáció alapján kiadott könyvet. Az egyetem közölte azt is, hogy értesíteni fogja az etikai bizottság döntéséről az illetékes országos testületeket is.
A BBTE tavaly november 2-án azt jelentette be, hogy továbbította az oktatási minisztériumnak, illetve az Egyetemi Okleveleket és Címeket Tanúsító Országos Tanácsnak (CNATDCU) az intézmény etikai bizottságának határozatát Lucian Bode doktori dolgozatáról. Akkori közleményében a BBTE emlékeztetett arra is, hogy a törvényes előírások szerint az etikai bizottságnak csak a plágiummal kapcsolatos panaszhoz mellékelt bizonyítékokat kellett volna ellenőriznie, de a testület a teljes dolgozatot megvizsgálta plágiumellenes szoftverekkel, és megállapította, hogy 2,95 százaléka plágium.
A BBTE tudatta azt is, hogy nem elemezte a dolgozat tudományos értékét, mert ez nem képezte a vizsgálat tárgyát. Hangsúlyozta azonban, hogy az etikai bizottság „egyértelmű” etikai vétségeket állapított meg. Következtetéseik szerint a szerző hibásan idézett más művekből, és néhány részletet plagizált is. A testület akkori értékelése alapján az észlelt hibák nem indokolnak szankciókat, de elvárták a belügyminisztertől és a kiadótól, hogy javítsák ki a hiányosságokat.
Bode november elején üdvözölte a BBTE értékelését, és fenntartotta, hogy a dolgozata „rendben van.” Ugyanakkor ígéretet tett a feltárt szabálytalanságok kijavítására.
A BBTE ezen a héten közölte, hogy Bode beperelte az egyetem etikai bizottságát. A zilahi törvényszékre benyújtott keresetében a politikus azzal érvelt, hogy a testület nem vizsgálhatja meg hivatalból a doktori dolgozatát a sajtóban megjelent információk alapján.
Az egyetem etikai bizottságának január 9-i határozata megerősítette: a miniszter disszertációját illető plágiumvádak többsége megalapozott.
Borítókép: Facebook/Lucian Bode