A német együttes a világbajnokság után remek rajtot vett az új évben, ugyanis eddig mind a hat tétmérkőzését megnyerte. Ráadásul az öt bajnoki és egy kupatalálkozó mindegyikén legalább kétszer eredményes volt, azaz elsősorban a támadó futballjának köszönheti sikereit. A meneteléssel a sárga-feketék már harmadik helyen állnak a Bundesligában, hátrányukat pedig három pontra csökkentették a címvédő és éllovas Bayern Münchennel szemben.
A Borussia Dortmund hagyományosan jól szerepel hazai pályán, a BL-ben legutóbbi 21 találkozójából csupán négyet veszített el a Westfalenstadionban, ugyanakkor éppen az angol csapatokkal szokott megszenvedni. A négy kudarcból három szigetországi együttesekhez fűződik. Az angolok fölényét még jobban mutatja a Dortmunddal szemben, hogy a német csapat utóbbi tíz ilyen meccsén nyeretlen maradt az európai kupasorozatokban, nyolcszor ráadásul kikapott. A BVB legutóbb 2016 márciusában tudott felülmúlni angol csapatot, akkor az Európa Ligában a Tottenham Hotspurt verte 2–1-re többek között a francia–gaboni Pierre-Emerick Aubameyang találatával, aki most éppen a Chelsea-t erősíti.
A londoni együttes kifejezetten rossz formában várja a BL-folytatást, ugyanis legutóbbi 14 meccséből csupán hármat nyert meg, és éppen a gólszerzéssel gyűlik meg a baja. A Kékek előző nyolc találkozójukon mindössze négyszer találtak a kapuba, kiestek az FA-kupából és a tizedik helyre csúsztak vissza a Premier League-ben.
Az elmúlt időszak sikertelensége ellenére a klubvezetés továbbra is bízik Graham Potter vezetőedzőben, de ha a BL-ben sem sikerül javítani, akkor könnyen meginoghat a kispad a szakember alatt. Mindenesetre a Chelsea-nek nem megy jól Németországban, ahol előző 11 összecsapásán csupán háromszor győzött.
A másik szerdai párharc résztvevői közül a Club Brugge már azzal történelmet írt, hogy fennállása során először bejutott a kiesés szakaszba a BL-ben, míg a Benfica Lisszabon szeretné megismételni tavalyi bravúrját a nyolc közé kerüléssel. A belga együttes kifejezetten szenved ebben az idényben, ugyanis a bajnokságban csupán negyedik, a kupából pedig már kiesett. Ennek elsődleges oka a gyenge szereplés hazai pályán, ahol immár hét találkozó óta nyeretlen.
A portugál gárda ezzel szemben magabiztosan vezeti hazája bajnokságát, idén ráadásul nagyszerű formában van, nyolc meccséből hatot megnyert, ezeken még gólt sem kapott. Emellett volt egy 2–2-es döntetlenje a CP Sporting Lisszabon elleni bajnoki rangadón, valamint 1–1-es döntetlen után 11-esekkel maradt alul a Bragával szemben a Portugál Kupában. Ennek a két párharcnak a visszavágóját március 7-én rendezik.
Bajnokok Ligája, nyolcaddöntő, első mérkőzések, szerdán: • Club Brugge (belga)–Benfica Lisszabon (portugál) – élőben közvetíti a DigiSport3, az Orange Sport3 és a Prima Sport4 tévéadó • Borussia Dortmund (német)–Chelsea (angol) – DigiSport1, Orange Sport1 és Prima Sport2.
Angol fölény, kevesebb brazil és több fiatal játékos
Jelentős részvételi fölényben vannak az angol csapatok a labdarúgó Bajnokok Ligája egyenes kieséses szakaszában a riválisokhoz képest, miközben mélypontra került a kezdő tizenegyben pályára lépő brazilok létszáma, ugyanakkor a 24 éven aluli futballisták rekordot jelentő mennyiségben jutnak lehetőséghez kezdőként – derült ki a statisztikákkal foglalkozó Gracenote elemzéséből.
A vállalat a hétfőn nyilvánosságra hozott összesítésében kiemelte, az elmúlt hat BL-idényből ötödször fordult elő, hogy a csoportkörben szerepelt összes angol együttes bejutott a legjobb 16 közé. Ezzel szemben Spanyolországot csak a Real Madrid képviseli a nyolcaddöntőben, ez most először történt meg a BL történetében, igaz, a címvédő királyi gárda tovább nyújtja az általa tartott rekordot, mert még soha nem esett ki a csoportkörben.
A BL-ben játszott mérkőzések kezdő tizenegyei szempontjából 18 szezon óta a mostaniban volt a legalacsonyabb a brazil futballisták száma, míg legtöbben a francia játékosok léptek pályára kezdőként, őket a spanyolok és a németek követik.
A BL történetében hatodszor fordult elő, hogy a csoportkörben a mérkőzések átlagos gólszáma három fölé emelkedett, a mostani idény megközelítette, de nem érte el a rekordot, mely a 2019–2020-as szezonban született 308 góllal. A mostani kiírás az örökrangsorban a harmadik 304 találattal, a 2017–2018-as idényben ugyanis 306 gól esett a csoportkörben.
A legrangosabb európai kupasorozat 1992-es átalakítását követően csak egyszer, a 2020–2021-es szezonban volt a mostaninál több büntető a csoportküzdelmek során, és a Gracenote közlése szerint a kezdőcsapatokban rekordot jelentő mennyiségű, 89 tinédzser lépett pályára, ezzel a két idénnyel korábbi, 86-os csúcs dőlt meg.