Ezt Siegfried Mureşantól, az EPP szóvivőjétől tudta meg a News.ro hírügynökség, amely az EPP március 29–30-án Máltán megrendezendő kongresszusáról közölt interjút az EP-képviselővel vasárnap.
„Jelenleg mindenki bejöhet az EU-ba, aki azt állítja, hogy hazájában politikai üldöztetésnek van kitéve, menedékkérelmének elbírálása pedig hónapokat vesz igénybe. Aztán ha kiderül, hogy mégsem jogosult a menedékre, uniós pénzen kell visszaszállítani származási országába, miután szintén az uniós adófizetők pénzén töltött több hónapot Európában. Ennek véget akarunk vetni” – magyarázta a szóvivő.
Úgy vélekedett, a migrációs válság megoldása érdekében az EU-nak segítenie kell a Közel-keleti és Észak-afrikai származási, illetve tranzit-országokat, be kell fektetnie áram-, víz- és csatornahálózatuk fejlesztésébe, mert ez az infrastruktúra most nyilvánvalóan túlterhelt.
Az EPP azt akarja, hogy az Európába érkezett illegális bevándorlók mielőbb visszatérjenek származási országukba, a menedékkérelmeket pedig ezentúl csak az EU-n kívül lehessen beterjeszteni – szögezte le Mureşan. Hozzátette, tisztában vannak azzal, hogy a származási országok egy részében – például Szíriában – katonai konfliktus van, ezért az EU-nak olyan menekülttáborokat kell építenie ezekben az országokban, vagy az unió határán kívül, amelyekben a bajba jutottak biztonságos zónákban terjeszthetik be menedékkérelmüket.
Arra a kérdésre, hogy milyen eséllyel kerülhetnek be az uniós jogrendbe az EPP szintjén megfogalmazott politikai törekvések, a szóvivő kifejtette: mivel az EPP határozatainak elfogadásában a pártcsalád valamennyi tagpártja, minden néppárti állam- és kormányfő, valamint az Európai Tanács és az Európai Bizottság (EB) elnöke is részt vesz, várható, hogy az EB olyan jogszabály-tervezetet dolgozzon ki, amely összhangban áll az EPP javaslataival.