A különböző külpolitikai témákról készült interjú során a hírügynökség arról kérdezte az elnöki tanácsadót, mi köti össze Romániát az orosz fegyvereket vásárló, autoriter rendszert meghonosító, ugyanakkor NATO-tagállam Törökországgal, illetve mi választja el a két országot.
"Törökország kétségkívül nagyon fontos stratégiai partnere Romániának mind a biztonság, mind a gazdaság terén. Érdekünk Törökország (európai) elkötelezettségének fenntartása, ezért a csatlakozási tárgyalások folytatását szorgalmazzuk" - mondta Aurescu.
Úgy vélekedett: Törökország fontos ország nemcsak Románia, hanem az egész Európai Unió biztonsága szempontjából. Példaképpen a migrációs válság kezeléséről született EU-Törökország egyezményt említette.
"Azt szeretnénk, ha Törökország tiszteletben tartaná az EU-val szemben, valamint az Észak-atlanti Szerződésben vállalt kötelezettségeit. Ily módon hozzájárul a térség stabilitásához és biztonságához" - mondta az államfő külpolitikai tanácsadója.
Románia az Európai Unió jövőjéről kezdődött vitában többnyire a német-francia álláspontot igyekszik követni, és nyíltan kifejezte eltökéltségét, hogy az unió "kemény magjához" akar tartozni. A bevándorlást érintő kérdésekben viszont Bukarest inkább a visegrádi négyekhez hasonló, a kötelező szétosztási kvótákat ellenző álláspontot képvisel, beleértve a Törökországgal fenntartandó szoros együttműködést.