A vb- és Eb-bronzérmes versenyző a pénteki selejtezőben elsőre túldobta a szintet, és 79,13 méterrel biztosította a helyét a legjobb 12-t felvonultató fináléban. A Szombathelyi Dobó SE versenyzője 79,86 méteres idei legjobbjával a hatodik volt a nevezettek között. A selejtező szintet 77,50 méterben határozták meg, azaz ennyi kellett a fináléhoz vagy a legjobb 12 között kellett végezni. Nála jobban a selejtezőben csak a négyszeres világbajnok lengyel Pawel Fajdek (80,09 m), honfitársa, az olimpiai bajnok Wojciech Nowicki (79,22) és az idén már 80 méter fölötti eredménnyel büszkélkedő amerikai Daniel Haugh (79,34 m) szerepelt – utóbbinak azonban ehhez mindhárom kísérletére szüksége volt. A további vetélytársak közül ugyancsak elsőre bekerült a fináléba az ötkarikás ezüstérmes norvég Eivind Henriksen (78,12). A másik amerikai, az olimpiai döntős Rudy Winkler (78,61) és a Dohában a magyar kalapácsvető előtt második francia Quentin Bigot (77,95) szintén megdobta a szintet, valamint harmadikra a tokiói játékokon negyedik ukrán Mihajlo Kohan (77,58) is.
A döntőben Halász szinte ugyanúgy kezdett, csak egy centiméterrel volt kisebb az első dobása. Ezzel az első sorozat után a második helyen állt. A 24 éves szombathelyi nehézatléta másodikra 79,46-tal javított, de visszacsúszott ötödiknek, mert a francia Quentin Bigot (79,52) mellett Nowicki (80,07), Fajdek (80,58) és Henriksen (80,87) is megelőzte.
Ami egyben azt is jelentette, hogy a dobogóhoz 80 méteres dobásra volt szükség, és ehhez Halász Bencének meg kellett javítania egyéni csúcsát (79,88). Ezt pedig meg is tette, a harmadik sorozatban ugyanis 80,15 méterre hajította a kalapácsot, így átlépett egy fontos lélektani határt. Fajdek az élre állt 81,98 méterrel, a magyar versenyző pedig továbbra is az ötödik helyről várhatta a folytatást, mivel Bigot 80,24-re javított.
Halász negyedikre rontott, ötödikre pedig 78,77 m következett. Utolsó kísérlete 79,07 méternél ért földet. Így a magyar dobó egyéni rekordját megjavítva és jó sorozatot produkálva ötödik lett a vb-n.
Az élen a helyzet nem változott, Fajdek sorozatban ötödik világbajnoki címét szerezte meg, honfitársa, Nowicki lett a második, a norvég Henriksen pedig a harmadik.
„Nagyon örülök, hogy sikerült áttörni a gátat, de nem vagyok maradéktalanul elégedett, mert szerettem volna előrébb végezni, és a verseny közben azt éreztem, ha minden összejön, ezt meg lehetett volna nyerni” – nyilatkozta az m4sportnak Halász. Hozzátette, a harmadik sorozat után húsz perc várakozás következett, ebben az időszakban továbbra is próbálta „pörgetni” magát, de ez egy kicsit kivett belőle, a lendülete alábbhagyott, és némileg fáradt is volt. A 80 méter fölötti dobásával sem teljesen elégedett, mert több hiányosságot érzett benne.
Halász hangsúlyozta, mérföldkő volt ez a verseny, nagyon komolyan vette, de már a felkészülést is úgy kezdték el, hogy az augusztusi müncheni Európa-bajnokság a főverseny számára.
A vb másik magyarja, a hétpróbázó Krizsán Xénia vasárnap kezdett a vb-n.
A román atléták közül Daniela Stanciu kezdte el elsőnek a versenyzést a női távolugrás selejtezőjében. A bufteai születésű sportoló 193 centiméteres eredménnyel döntőbe jutott. Itt is a legjobb 12 versenyző jutott a fináléba, az első kilenc ugyanolyan eredménnyel végzett, mint Stanciu. A döntőt hétfőn rendezik.
A román küldöttség nyolcfős, négy-négy nő és férfi indul. Daniela Stanciu mellett még Bianca Florentina Ghelber (női kalapácsvetés), Ana Veronica Rodean és Mihaela Acatrinei (női 35 km-es gyaloglás), továbbá Andrei Rareş Toader (férfi súlylökés), Alexandru Mihaiţă Novac (férfi gerelyhajítás), Alin Alexandru Firfirică (férfi diszkoszvetés) és Marius Iulian Cocioran (férfi 35 km-es gyaloglás).
*
A perui Kimberly García nyerte a vb első versenyszámát, a női 20 km-es gyaloglást. A 28 éves dél-amerikai atléta 1:26:58 óra alatt teljesítette a távot, és megdöntötte az országos rekordot. Másodikként a lengyel Katarzyna Zdzieblo végzett, a harmadik helyen a kínai Sencsie Csie-jang, a 2019-es dohai vb ezüstérmese ért célba. A verseny sokáig a perui és a kínai versenyző küzdelmét hozta, előbbi aztán a hajrában tudott meglépni riválisától, akit végül a lengyel gyalogló is megelőzött.
A japán Jamanisi Tosikazu nyerte – címét megvédve – a férfi 20 kilométeres gyaloglást. A 4 x 400 méteres vegyes váltóban a Dominikai Köztársaság négyese volt a leggyorsabb, az Allyson Felixszel futó házigazda amerikaiak bronzérmet szereztek.
A 29 éves, olimpiai harmadik Jamanisi 1:19:07 órás eredménnyel győzött úgy, hogy az utolsó kilométeren előzte meg honfitársát, Ikeda Kokit. Harmadikként a svéd Perseus Karlström ért a célba.
A 4 x 400-as stafétában – amelyben két-két férfi és nő alkotott egy csapatot – Fiordaliza Cofil volt a dominikaiak utolsó embere, aki remek futással szerezte meg négyesének az aranyat. A kvartett 3:09.82 perces idővel nyert, ez minden idők második legjobb eredménye. Másodikként – mindössze nyolc századmásodperccel lemaradva – a nagyszerűen hajrázó hollandok értek a célba. A harmadikként záró Egyesült Államok második futója a pályafutása 19., egyben utolsó vb-érmét szerző 36 éves Allyson Felix volt. A hétszeres olimpiai bajnoknő utolsó nagy versenyén szerepelt.
A női 10 ezer métert nagy hajráversenyben a világcsúcstartó etióp Letesenbet Gidey nyerte két kenyai futó előtt. A címvédő, a tokiói olimpián duplázó – 5000 és 10 ezer méteren is első – holland Sifan Hassan lemaradt a dobogóról, negyedikként ért célba.
Az amerikai Fred Kerley diadalmaskodott a férfiak 100 méteres versenyében. A klasszikus számban két honfitársa végzett még dobogós helyen, hasonlóra 1991-ben volt példa legutóbb. A tokiói olimpián ezüstérmes Kerley 9,86 másodperces eredménnyel ért célba, őt Marvin Bracy és Trayvon Bromell követte, akik 9,88 mp alatt teljesítették a távot. Közöttük a célfotó döntött az ezüst- és a bronzéremről. A döntő negyedik amerikai sprintere, Christian Coleman címvédőként hatodik lett.
„Különleges dolog hazai pályán, hazai közönség előtt győzni. A hármas sikerünk pedig csodálatos áldás. Úgy vélem, hogy a 2023-as világbajnokságon ismét dominálhatunk” – utalt Kerley a budapesti rendezésű vb-re.
Az elődöntőben leggyorsabb jamaicai Oblique Sevilla (9,97 mp) a negyedik helyen végzett, míg tavaly az olimpián győztes olasz Lamont Jacobs nem lehetett ott a fináléban, miután az elődöntő előtt sérülés miatt visszalépett.
Carl Lewis vezetésével 1983-ban és 1991-ben végzett három amerikai sprinter a férfi 100 m dobogóján, ami azóta más nemzet atlétáinak nem sikerült. A szervezők csalódására a 12 500 férőhelyes stadionban még a legnagyobb érdeklődésre számot tartó férfi 100 méter döntőjében, az ott várható hazai sikerek ellenére sem volt telt ház.
Férfi távolugrásban a kínai Vang Csia-nan jól időzítette legjobbját az idényre, utolsó, 8,36 méteres kísérlete aranyérmet ért. Női súlylökésben az amerikai Chase Ealey 20,49 méterrel nyitott, amely eredmény később győzelmet jelentett. A tokiói olimpián és az előző két vb-n aranyérmes kínai Kung Li-csiaónak ezúttal be kellett érnie az ezüstéremmel. Kung az ötödik kísérletével – ami számára a szezon legjobbja volt – 10 centiméterre megközelítette ugyan amerikai ellenfelét, de megelőznie nem sikerült. A holland Jessica Schilder országos rekorddal lett bronzérmes.
Eredmények:
Férfi 20 km-es gyaloglás: 1. Jamanisi Tosikazu (Japán) 1:19:07 óra, 2. Ikeda Koki (Japán) 1:19:14, 3. Perseus Karlström (Svédország) 1:19:18.
4 x 400 m-es vegyes váltó: 1. Dominikai Köztársaság (Lidio Andres Feliz, Marileidy Paulino, Alexander Ogando, Fiordaliza Cofil) 3:09,82 perc, 2. Hollandia (Liemarvin Bonevacia, Lieke Klaver, Tony van Diepen, Femke Bol) 3:09,90, 3. Egyesült Államok (Elija Godwin, Allyson Felix, Vernon Norwood, Kennedy Simon) 3:10,16.
Női 20 km-es gyaloglás: 1. Kimberly García León (Peru) 1:26:58 óra, 2. Katarzyna Zdzieblo (Lengyelország) 1:27:31, 3. Sencsie Csie-jang (Kína) 1:27:56.
Férfi kalapácsvetés: 1. Pawel Fajdek (Lengyelország) 81,98 méter, 2. Wojciech Nowicki (Lengyelország) 81,03, 3. Eivind Henriksen (Norvégia) 80,87, ..., 5. HALÁSZ BENCE 80,15 m.
Női 10 ezer méter: 1. Letesenbet Gidey (Etiópia) 30:09,94 perc, 2. Hellen Obiri (Kenya) 30:10,02, 3. Margeret Kimkemboi (Kenya) 30:10,07.
Férfi 100 méter: 1. Fred Kerley (Egyesült Államok) 9,86 másodperc, 2. Marvin Bracy (Egyesült Államok) 9,88 mp, 3. Trayvon Bromell (Egyesült Államok) 9,88 mp.
Férfi távolugrás: 1. Vang Csia-nan (Kína) 8,36 méter, 2. Miltiadesz Tentoglu (Görögország) 8,32 m, 3. Simon Ehammer (Svájc) 8,16 m.
Női súlylökés: 1. Chase Ealey (Egyesült Államok) 20,49 méter, 2. Kung Li-csiao (Kína) 20,39 m, 3. Jessica Schilder (Hollandia) 19,77 m.
Borítókép: A szombathelyi sportoló az oregoni világbajnoki döntőben