Magyar kulturális fesztivál kezdődött Nagyszebenben
Kecskés Tibor, a Kolozsvári Magyar Főkonzulátus vezető konzulja megnyitó beszédében rámutatott: Nagyszebent nem véletlenül érte az a megtiszteltetés, hogy Európa kulturális fővárosa lehetett, hiszen a mai város a génjeiben hordozza a multikulturalitást.
– II. Géza király azért alapította a 12. században, hogy a betelepített szászok fővárosa legyen. Ezt a szerepét évszázadokon keresztül betöltötte, a 18–19. században több évtizedig egész Erdély fővárosa volt, miközben szászoknak, románoknak és magyaroknak egyaránt az otthont jelentette. A város a modern kor drámai változásai közepette sem lett hűtlen hagyományaihoz. Erről tanúskodnak a csodálatos felújított közterületek, a gondosan óvott szász műemlékek, és természetesen az Ars Hungarica fesztivál, amelyet a megye és város vezetői is megtisztelnek jelenlétükkel – fogalmazott.Széman Péter, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) elnöke rámutatott: a nagyszebeni rendezvénysorozat a szórvány talán legjelentősebb rendezvényének számít.
– Aki eseményszervezéssel foglalkozik, az ismeri annak nehézségeit, így azt is tudja, hogy többnapos programot lebonyolítani még nehezebb, hagyományt teremteni belőle pedig méginkább az – fogalmazott Széman Péter, aki gratulált a nagyszebenieknek a színvonalas rendezvényhez.Magyarországon a Területi Művelődési Intézmények Egyesülete (TEMI) tagjai között jelentős számban vannak, akik hosszú évek óta kétoldalú kapcsolatot ápolnak erdélyi magyar házakkal, művészegyüttesekkel. Ennek tudatában kereste meg a TEMI Elnöksége az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület vezetését, az együttműködés magasabb szintre emelése érdekében. A megkeresés pozitív visszhangra talált az EMKE részéről, és ez év márciusában budapesti találkozón Serfőző Leventével, a dél-erdélyi EMKE vezetőjével megbeszélték az együttműködés alapjait. Mindkét fél megállapította, hogy kiemelt céljuk a magyarországi és az erdélyi kulturális együttműködés támogatása, a magyar nemzeti értékek mentén. Fontosnak tartják többek között, hogy a felek folyamatosan támogassák a két szervezethez tartozó intézmények, magyar házak kétoldalú együttműködését. Segítsék elő a művészeti csoportok csereprogramjait, lehetőségekhez mérten közös kiállításokat, könyvbemutatókat, egyéb szakmai programokat szervezzenek.
Az együttműködési szerződést a TEMI részéről Kenese Szilvia elnök látta el kézjegyével, aki reményét fejezte ki a gyümölcsöző együttműködésre. A másik aláíró fél, Széman Péter EMKE elnök is hasonlóan vélekedett a partnerkapcsolat jövőjéről.Kolozsvár Magyar Gyermekkórusa Takács Aranka kórusvezető és Kalló Krisztián karnagy kíséretében érkezett. Az októberben újraalakult kórusnak másfél hónapja volt felkészülni a fellépésre, de az idő rövidsége ellenére is sikerült változatos műsorral készülniük. Nem hiányoztak a repertoárjuk állandó részét képező műdalok magyarországi és erdélyi magyar zeneszerzők kánonjaiból és kórusműveiből, ugyanakkor ismert népdalok, gyerekdalok és musical részletek is felcsendültek, de még az Oscar-díjat nyert Mindenki című film meghatározó kórusműve is megszólalt előadásukban. Üdítően hatott a sok tisztán felcsendülő gyerekhang. Ugyanilyen hangzásbeli tisztaság jellemezte a Vasutas Zeneiskola fiataljainak produkcióját is. A Jézus életét Máté és Lukács evangéliuma alapján felvázoló Godspell című musical a 21. század emberéhez is szól. A diákok előadása a bibliai történetet helyezi jelenkori kontextusba, díszletek nélkül, lecsupaszítva azt, hogy a néző figyelmét a mondanivalóra, az isteni értékek fontosságára irányítsa.
Vasárnap Radóczy Mária tűzzománc kiállításával folytatódott a magyar kulturális fesztivál. De nemcsak a művész alkotásaiban lehetett gyönyörködni a Református Templom Galériában, hanem Radóczy Mária Álmodni mertem... című önéletrajzi írásából is részletet hallgathattak a jelenlevők.
Strebeli Róbert, a Bruckhenthal Múzeum munkatársa szerint Radóczy Mária egy ékszerész türelmével ecseteli fel a színeket a tűzzománc festményekre. Rámutatott: a művész a tűz energiájából csempészett fel kicsit a fémlapokra, alkotásain a színek összhangja tökéletes. Hozzátette: a művésznő nagy alapossággal, figyelemmel rajzolta meg műveit. A tárlat résztvevőinek már csak annyi volt a feladata, hogy kitárják elméjüket és lelküket a művészi élmény befogadására.Radóczy Mária tűzzománc képei, amelyeket a nagyszebeniek is láthatnak egy hétig naponta 12-15 óra között, különböző témák köré csoportosíthatók – mondta Demeter László múzeológus, a művésznő könyvét is publikáló Tortoma kiadó igazgatója. – A szakrális szférát, a kelet világát, régi korokat és a hétköznapok élményeit megidéző alkotásokat összefűzi a történetmesélés szándéka. A kortárs művészetből gyakran hiányzó elbeszélő erő itatja át a műveket – fogalmazott. Hozzátette: mesebeli hangulatú műveinek alapja a személyes tapasztalás, illetve az olvasott, másokon keresztül megismert történet. – Radóczy Mária varázslatos hangulatú, tűzben született kompozíciói általános emberi érzéseket, értékeket közvetítenek. Szerelemről, szeretetről, elmúlásról, barátságról, kitartásról, alázatról szóló történetek, tanítások, végső soron a női lélek rejtelmeibe vezetnek – méltatta a tárlatot Demeter László, aki a művész tiszta, mesékkel átszőtt, mélyen emberi világának megismerésére bíztatta a jelenlevőket.Zorkóczy Zenóbia Ölelj magadhoz című előadásával folytatódott a program a Szentháromság Római Katolikus Templomban, délután pedig a 90 éves Dávid Gyula tiszteletére kiadott Corollariumot mutatta be szerkesztője, Bartha Katalin Ágnes a Nagyszebeni Magyar Kulturális Központban. Este a Capitala Muzicală nagyszebeni gyermekverseny fellépője, Cojocaru Dariának és a kézdivásárhelyi Ego Sum együttes, a Peron Music Tehetségkutató Fesztivál erdélyi győzteseinek koncertje zárta a fesztivál második napját.