André Ferenc 1992-ben született Csíkszeredában, költő, slammer, műfordító, szerkesztő, irodalomszervező. Eddig két önálló kötete jelent meg, a Jelenkor Kiadónál 2018-ban a szótagadó, valamint egy verses gyerekmese a koronavírusról Bújócskaverseny címmel a kolozsvári Koinóniánál. Európai álomparalízis. Kepler könyve című munkatervével pályázott, amely játékba hozza Madách Imre Az ember tragédiája című művét.
„André Ferenc költészete úgy szintetizálja a lírai hagyomány igen távoli irányait is, olyan erővel, ahogy a hurrikán kap fel városokat, fenyveseket, ovis csoportot, üvegcserepet, éticsigát, Arany Jánost. Olyan természetesen, azzal a könnyedséggel - az eredmény pedig egy párját ritkítóan nagy költészet, aminek valódi távlatait meglátni, meggyőződésem, az eljövő évtizedek egyik legizgalmasabb irodalmi tapasztalata lesz mindannyiunk számára” – hangsúlyozta laudációjában Simon Márton költő, a zsűri egyik tagja.
Czakó Zsófia 1987-ben született Győrben, első kötete, a Nagypénteken nem illik kertészkedni a Scolar Kiadónál jelent meg 2019-ben. A könyv tavaly felkerült a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díj rövidlistájára. Szívhang című regényterve részben egy vidéki kórház női patológiai osztályán játszódik. A főszereplő, Anna nehezen fogadja el első terhességének elvesztését.
„Czakó Zsófiát makacsul érdeklik az újrakezdett életek, a kisiklottnak látszó sorsok. Amíg a Nagypéntekben egy dóm jegypénztárosának (alul) becsültsége lett a másik sors, most egy magyar falu közössége (színháza) tükrözi majd vissza a gyermekét elvesztő nő drámáját. Az ifjú szerzőt már most a közeliség, az egyszerűség, a valóság érdekli, a hétköznapi helyzetek, ünnepek, bevásárlás, főzés és látogatások” – emelte ki méltatásában Grecsó Krisztián író, a zsűri tagja.
A Grecsó Krisztián, Máté Gábor, Simon Márton, Szabó T. Anna és Tóth Krisztina alkotta zsűri döntése nyomán odaítélt díjakat Eölyüs Endre, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős igazgatója adta át a 10. születésnapját ünneplő Margó Irodalmi Fesztiválon a Városmajori Szabadtéri Színpadon. Eölyüs elmondta: „Örülünk és büszkék vagyunk, hogy ekkora siker övezi ennek az ösztöndíjprogramnak az elindítását. Felelős vállalatként a kortárs magyar kultúra, az irodalom – ezen belül most a fiatal költők és írók – elkötelezett támogatói vagyunk, és ahogy üzleti tevékenységünk során is tesszük, most sem rövidtávon tervezünk. Hiszünk benne, hogy miként a Mastercard innovációi a fizetéstechnológia jövőjét, úgy az Alkotótárs díjazottjai a következő évek kortárs magyar irodalmát is meghatározzák majd.” (Forrás: Könyves Magazin)
(Borítóképen az ösztöndíj nyertesei, André Ferenc és Czakó Zsófia. Fotó forrása: Könyves Magazin)