Az alkotmánybíróság rövid indoklásában rámutatott: az uniós élőhelyvédelmi irányelv lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy felmentést kapjanak a védett állatok elfogására és kilövésére vonatkozó tilalom alól, és ez a barnamedve esetében is érvényesül.
Nicusor Dan május 21-én jelentette be: alkotmánybírósághoz fordult a medveállomány ritkítására vonatkozó törvénytervezet kapcsán, mert szerinte a jogszabály a román alaptörvény mellett európai szabályokat is sérthet.
Beadványában az államfő egyebek mellett azzal érvelt, hogy a megelőző célú kilövési kvóta aránytalan intézkedésnek minősülhet, ha nem támasztják alá tudományos bizonyítékokkal, hogy a barnamedve-állomány túlzottan nagy létszámú, illetve hogy az ökológiai egyensúly és a lakosság biztonságának megőrzését célzó egyéb megoldások nem elegendőek.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy bár a jogszabály tiltja a két év alatti bocsokat nevelő anyamedvék kilövését, az előírás megszegése esetére nem ír elő szankciókat.
Az államfő szerint ugyanakkor valós idejű, digitális nyomonkövetési rendszer – például a vadászterületek kezelői és a hatóságok számára egyaránt hozzáférhető adatbázis – hiányában gyakorlatilag lehetetlen ellenőrizni a törvényben megszabott kvóta betartását.
A képviselőház április 22-én fogadta el a barnamedve-állomány ritkítását célzó vadászati kvóta megduplázását. Az RMDSZ által előterjesztett törvénytervezet a korábbi 426 barnamedve helyett 2026-ra és 2027-re évi 859 nagyvad kilövését írja elő megelőzési céllal, és a sürgősségi kilövések számát is az eddigi kétszeresére – 55 helyett 110-re – emeli.

