A szenátus elnöke arra hivatkozik, hogy bizonyos információk szerint Lazăr együttműködött az egykori kommunista politikai rendőrséggel, a Securitatéval. Az igazságügyi miniszter már tavaly októberben kezdeményezte a legfőbb ügyész felmentését a kormánnyal nyílt konfliktusban álló jobboldali államfőnél, aki azonban azt megtagadta.
Tărcieanu szerint sürgősen tisztázni kell, hogy Augustin Lazăr tagja volt-e avagy sem „a hírhedt törcsvári iskolában végzett kommunista ügyészcsoportnak”. Mint ismeretes, 1969-től kezdődően itt képezték ki az összes ügyészt, akiket aztán a Román Kommunista Párt és a Securitate irányelveinek gyakorlatba ültetésére használtak fel.
Augustin Lazăr cáfolta azokat a sajtóinformációkat, amelyek szerint tagja lett volna a politikai rendőrségnek. Ennek alátámasztására nyilvánosságra hozta a legfőbb ügyészség Facebook-oldalán a Securitate Irattarát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) által kiállított vonatkozó igazolványokat. Ezek bizonyítják, hogy nem léteznek olyan dokumentumok, amelyek arra utalnának, hogy együttműködött volna a Securitatéval, vagy annak tagja lett volna. Úgy gondolja, azért indítottak ellene támadást, mivel jelenleg zajlik Románia jövendőbeli főügyészének kinevezési folyamata. Ennek során egyrészt el akarják lehetetleníteni őt, másrészt pedig gyengíteni szándékoznak a főügyészi intézményt is.
„Hangsúlyozom, egész eddigi munkásságom alatt azt tartottam szem előtt, hogy szigorúan tiszteletben tartsam a törvény előírásait, és soha nem engedtem a politikai befolyásnak” – szögezte le. Augustin Lazăr hároméves megbízatása április végén mindenképpen lejár, és bár újrázni szeretne, az államfő nem nevezheti ki őt egy újabb mandátumra, ha a felmentését kezdeményező igazságügyi miniszter nem őt jelöli a posztra.