Magyari Tivadar szerint nagy cirkusz lesz
Alig pár napja kezdődött a 2018/2019-es tanév, ám az augusztus végén elfogadott, a nemzeti kisebbségekhez tartozó elemista gyermekek románoktatására vonatkozó kormányhatározat súlyos gondokat okozott. A problémát mindenhol a megyei tanfelügyelőségeknek kellett volna orvosolniuk oly módon, hogy az érintett iskolák által összesített románórák függvényében romántanárt nevez ki. De ez sem Kolozs, sem Fehér megyében nem történt meg. Popa Márta, a János Zsigmond Unitárius Kollégium igazgatója elmondta: a tanintézet vezetősége írásban közölte a Kolozs Megyei Tanfelügyelőséggel az elemi tagozatos románórák számát, ám a tanfelügyelőség nem nevezett ki egyetlen romántanárt sem. A harmadik és a negyedik osztályos kisdiákok románoktatását a kollégiumban eddig is tanító romántanárok vállalták óraadóként. Jelenleg az előkészítő, első és második osztályokban nem tartanak románórát.
Megkeresésünkre Török Zoltán Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes elmondta: több olyan Kolozs megyei tanintézmény van, főleg vidéken, ahol nem sikerült romántanárt kinevezni. Hasonlóképpen nincs romántanár Szamosújváron, Körösfőn, Nagykapuson, Várfalván sem. Török Zoltán a helyzet megoldását a közeljövőben esedékes tárgyalásokban látja. A tanfelügyelő-helyettes egy másik furcsaságra is felhívta a figyelmet: a minisztérium egyik átiratában az is szerepel, hogy román anyanyelvű tanítók is megtarthatják ezeket az órákat, de őket szakképzetlenként fizethetik ezért a tevékenységért.
Szőcs Ildikó, a Nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium igazgatója elmondta: a Fehér Megyei Tanfelügyelőséghez elküldték az elemi tagozatban megtartandó románórák számát, ám eddig nem neveztek ki romántanárt. Az igazgató a rendelet visszavonásában reménykedik.
Józan Erzsébettől, a tordai Jósika Miklós-líceum igazgatójától megtudtuk: a Kolozs Megyei Tanfelügyelőség kinevezett az iskolába egy romántanárt, aki kihelyezéssel foglalta el az állást, és a tanintézet romántanárai is vállaltak pár órát. Hasonló a helyzet a Kolozsvári Református Kollégiumban – közölte lapunkkal Székely Árpád – mivel az elemi tagozatos románórákat felvállalták az iskolában tanító szaktanárok.
– Ez az intézkedés, amellett, hogy nem volt előkészítve, felesleges: az elemi oktatásban már mind az öt osztályban áttértek a román nyelv új tanítási módjára, a tanítók beletanultak már az új rendszerbe. Tehát a román nyelv tanításának az utóbbi 5-6 évben már hatékonynak kell lennie, hiszen megújult módon történik. Ráadásul most már az új tankönyvek is megvannak. Az intézkedés azért káros, mert sok esetben nem elemi oktatásra képzett pedagógusokra bíznák a román nyelv tanítását, ráadásul a rendelkezésre álló tanárok egy része nem tud magyarul. A rendelkezést vissza fogják vonni. Ha nem, nagy cirkusz lesz: nem hiszem, hogy a kormánynak most hiányzik ilyesmi. Jó hír, hogy a német kisebbség képviselői – akik bizarr módon soha nem támogatják a mi kisebbségvédelmi politikánkat, buzgón menetelve a saját asszimilációjuk felé – most ugyanúgy tiltakoznak, mint mi. Az ügyben senkivel nem egyeztettek: a miniszter az egészet egy-két mondatban beszúrta egy olyan kormányrendeletbe, ami számos egyéb dologról is rendelkezik, így ez az intézkedés egy gyűjtőszöveg része volt. Jóhiszeműen azt hiszem, hogy a miniszter nem akarta ezt titokban becsempészni több más jogszabály közé, de ez nem menti fel őt a felületesség vádjától – nyilatkozta lapunknak Magyari Tivadar, az RMDSZ oktatási főosztályának vezetője.
(Borítókép: Rohonyi D. Iván)