Változik a világ

„A 21. század embere lassan analfabéta lesz. Nem olvas, nem tanul, nem művelődik. Egyáltalán írni még tudunk?" BÖJTE BEATRIX

2020 nem indult a legígéretesebben, erdőtűz, világháborús híresztelések, koronavírus, pusztítás, apokaliptikus jövő, szenvedés és szomorúság. Mindegyik futótűzként terjed a világon és a világhálón. Versenyszerűen próbálnak egymásra licitálni. Divatos mozgalmak jönnek létre, amelyek a változást próbálják elérni, mert már nincs semmi, amivel az embereket arra lehetne motiválni, hogy ne pusztítsák a környezetet, vagy legalább ne ilyen mértékben. A vegánok, zero waste mozgalmat támogatók, minimalista életet élők influenszerré válása divatossá teszi ezeket a nézeteket, és lassan talán segít a változásban. Ezek mind szépek és jók, rosszak és elszomorítóak. A nagy felhajtás, ami ezeket körülveszi, elfeledtet az emberekkel valami sokkal súlyosabbat. Mi lesz velünk? Vajon az egyetlen hiba, amit elkövetünk az, hogy nem leszünk vegánok? Vagy ledobjuk a szemetet a földre? A 21. század embere lassan analfabéta lesz. Nem olvas, nem tanul, nem művelődik. Egyáltalán írni még tudunk? Épp a minap hallottam, hogy egy székelyudvarhelyi iskolában kísérleti jelleggel olyan osztály indult, ahol nincsenek könyvek, a diákoknak nem kell papírra jegyzetelniük, az anyagot okostáblára vetítik, a házi feladatot pedig elküldik e-mailben. Felneveljük az első, konkrétan is digitális bennszülöttnek nevezhető generációt. Annak a diáknak, akinek életében soha nem kellett egy könyvet megfognia, nem is nagyon lesz kedve elolvasni bármit is, nem fog ragaszkodni ahhoz, ami papírra vetett érték. Teljesen digitalizálódik. A könyvek és a bennük levő időtlen tudás nem lesz már fontos, hiszen fent van az interneten, a Google nélkül még annyit sem fognak tudni, mint a mai emberek, pedig ők is rosszul állnak ilyen téren. A változás és az apokaliptikus jövő nem futótűzként jön, nem lesz szó róla az interneten, észre sem fogjuk venni. Megváltoznak az értékrendek, a tudásról alkotott vélemény, és szépen lassan elvesztődnek a társadalom egykori alapértékei, az új szokások pedig nem biztos, hogy megfelelőek lesznek. Google nélkül tudatlanná válik az ember, ha ez a digitális világ befuccsol, visszatérünk a szájhagyomány útján terjedő hírekhez, és akkor elmondhatjuk majd, hogy 2090 nem indult a legígéretesebben.

Kapcsolódó cikkek

Szabadság, ahol Erdély és a nagyvilág legfrissebb hírei várnak rád

Szabadság, ahol Kolozsvár és Erdély legfrissebb hírei várnak rád

Az angyalka pénztárcájának feneketlennek kell lennie! Másképp hogyan is tudna annyi szép dolgot minden gyereknek – vagyis majdnem mindegyiknek – a karácsonyfa alá varázsolni, ha nem lenne végtelen mennyiségű kincs a tárcájában? De akkor miért van az, hogy sok helyen nincs ajándék a fa alatt, sőt még karácsonyfa sem díszeleg a ház melegében? Vagy azt miért engedi meg az angyalka, hogy helyenként az otthonnak melege se legyen, de sokaknak talán még olyan helyük se, amit otthonnak nevezhetnek? Az angyalka róluk megfeledkezett volna?

Bezzeg... Mifolyikitt

Újabb kétharmad, újabb négy év Fidesz-kormány. Sokan reménykedtek, hogy végre eltűnnek a közéleti és vezetői tisztségekből az olyan alakok, mint az ereszen menekülő Szájer József, a szexbotrányba keveredett Borkai, Szeged expolgármestere vagy a minősíthetetlen Kaleta Gábor, a 19 ezernél több gyermekpornográf tartalommal lebukott nagykövet. De nem, úgy néz ki, a választópolgároknak ezek nem elég felkavarók, hasonló arcokra bízzák az ország vezetését. Nem értem, hogy lehet ennyi mindenre azt mondani, hogy na jó, ez még belefér.

[caption id="attachment_11759" align="alignleft" width="200"] Szabó-Kádár Henrietta[/caption]