Szesszió kontra érettségi

Szesszió kontra érettségi

Itt a nyár! Kapujában az egyetemisták és az érettségizők, akik a legstresszesebb időszakot élik. Hogy mi a tét? A jövő, a továbbtanulás, a nyári élmények megélése, a stressz ideiglenes kiiktatása és persze a sikerélmény. A diákok még a tavaszi fáradtság bódulatában lebegnek, de már a nyári teendőkön, fesztiválokon jár az eszük, s ekkor a sűrű valóság felpofozza őket, ott ülnek a könyvek felett, hiszen hamarosan vizsgázniuk kell.

Szülők és diákok számára egyaránt ismerős lehet az a pillanat, amikor gyermekeik fehérebbek, mint a hűtőszekrény, felkötött konttyal, vérmes szemmel, amelyen már a szemüveg sem segít, járkálnak a négy fal között, s gondolkodnak, hogyan is lehetne megúszni ezeket a vizsgákat.

Az érettségi, amit mindenki átél, amelyről mindenki beszél, és amely minden évben változik. A román, magyar, matek és a választott tantárgyak zuhataga fölött a diákok fogják a fejüket, s alig várják, hogy lejárjon a 12 év kínlódása. Fölöslegesnek tartják az érettségi tételeket, hiszen úgysem használják fel többet ezt a tudást. Igaz, a szorzótáblán, íráson, olvasáson kívül az átlagember mindennapjai során nem használ ennél többet. „Akkor minek is ennyit kínlódni? Miért nem korszerűsítik azokat a tételeket végre, s tanítanak valami modernebbet, ami igazán érdekes?”. A végzősök azt hiszik, hogy nem kell ennyit tanulni többé, nem kell olyan tantárgyakkal foglalkozni, amelyeket nem szeretnek. Ez egy álom, ugyanis van ennél sokkal nehezebb is. Mégpedig a szesszió. Egyetlen tantárgyból legkevesebb száz oldal, a felkészülési idő pedig kevesebb, mint négy nap. Nem is beszélve arról, amikor abból a bizonyos 100 oldalból két sort értünk. Már sokan sikeresen államvizsgáztak, úgyhogy nem lehetetlen alapképzésen hat szessziót végigkínlódni. Igen, lehetséges!

Hogy mi a közös ezekben a megpróbáltatásokban? Az, hogy titkon mindenki ugyanazokat a kérdéseket teszi fel. Sikerülni fog? Mi van akkor, ha mégsem? Vajon tudni fogjuk a tételeket, na és a válaszokat rá? Ezután még mi jöhet?

A latolgatás, miszerint az érettségi vagy a szesszió a nehezebb, emberenként változó. Egyetlen dolog biztos: az érettségi a legfontosabb, így muszáj túlesni rajta. Ugyanakkor a szessziót is ki kell bírni, ha nem mással, sok kávéval és

Kapcsolódó cikkek

Vannak olyan karácsonyi fények, amelyek színesek. Vannak olyanok is, amelyek fehérek vagy sárgásak. Vannak kicsik, egészen picik, nagyobbak és hatalmasak is. Vannak olyanok is, amelyek nem világítanak, mert elromlottak. Mi van azokkal a fényekkel, amelyekhez sem elem, sem konnektor nem dukál? Szemetek, feleslegesek? Vagy valaki elveszi tőlük a lehetőséget és azért nem tudnak fényleni? Ha valami arra lett kitalálva, hogy fényes legyen és világítson, de ehhez nem kapja meg az alapvető forrást, akkor szemétnek számít?

Bezzeg...

Úgy tűnik, hogy a naptárakat lassan dobhatjuk a kukába, mivel november elején a karácsonyfa úgy feszít a nappaliban, mintha túlórázna, a bevásárlóközpontokban pedig úgy üvölt a Jingle Bells, hogy 24-ére már elegünk lesz belőle. A mikuláscsokik és a narancsok is készenlétben állnak december 6-ára – de hiába, mivel a Mikulás mostanában iPhone 17-est hordoz a puttonyában.

Bezzeg...