Zelenszkij csúcstalálkozót szeretne béketerve támogatói körének növelése érdekében

Zelenszkij csúcstalálkozót szeretne béketerve támogatói körének növelése érdekében
Több kontinens országaira kiterjedő csúcstalálkozót szeretne béketerve támogatói körének növelése érdekében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki erről pénteki, az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború első évfordulója alkalmából tartott sajtótájékoztatóján beszélt.

Az államfő kijelentette, hogy kész külföldre utazni egy ilyen találkozóra. Hozzátette, csapatával azon dolgoznak, hogy Latin-Amerika, az afrikai országok, valamint India és Kína is csatlakozzanak az általa meghirdetett béketervhez. "Minél több országot vonzunk magunkhoz, annál nagyobb lesz a támogatásunk" - szögezte le Zelenszkij.

Zelenszkij a tavaly novemberben tartott G20-csúcstalálkozón hozta nyilvánosságra tíz pontba szedett békefeltételeit. Ez az ukrán "békeképletnek" nevezett javaslat magában foglalja a nukleáris-, az élelmiszer- és az energiabiztonság garanciáit, valamint az orosz csapatok kivonását a megszállt ukrajnai területekről.

Kifejtette, hogy szerinte Ukrajna évek óta nem kellő mértékben működött együtt Afrika és Latin-Amerika országaival, most viszont a világ teljes támogatására van szüksége.

Úgy vélte, hogy Ukrajna képes lesz győzni 2023-ban, de ehhez elengedhetetlen, hogy az ukránok és a nemzetközi partnerek egyaránt egységesek maradjanak, és betartsák ígéreteiket. Szerinte Ukrajna és partnerei nagyon erősek, és erre bizonyítékok is vannak. Ugyanakkor fontosnak nevezte, hogy "ne álljanak le, nehogy tovább terjedjen a háború".

Zelenszkij kijelentette, hogy diplomáciai szintű tárgyalások a háború lezárásáról csakis akkor kezdődhetnek, ha az ukrán "békeképletnek" minden pontja teljesült. "Nemcsak Ukrajna, hanem  egész Európa számára is biztonsági garanciákra van szükség" - szögezte le. Közölte: jelenleg nincs lehetőség arra, hogy tárgyaljon Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

Hangsúlyozta, hogy Ukrajnának oda kell figyelnie Kína béketervére, ha pontjai megfelelnek a nemzetközi jog tiszteletben tartásának, az államok területi integritásának és a biztonsági kérdéseknek. Úgy vélte, hogy a kínai béketervben általánosságban, Ukrajna említése nélkül van szó a területi integritás tiszteletben tartásáról, továbbá a nukleáris biztonságról is, ami egybeesik Kijev érdekeivel.

"Már mondtam egyszer: az nagyon jó, hogy Kína elkezdett beszélni Ukrajnáról. A kérdés az, hogy mi következik a szavak után" - jegyezte meg Zelenszkij. Kijelentette: maga részéről mindent megtesz annak érdekében, hogy megakadályozza kínai fegyverek Oroszországba szállítását.

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Az orosz hadsereg több különböző típusú – közöttük egy interkontinentális ballisztikus – rakétával támadta csütörtök reggel Dnyipro városának ipari és közmű-infrastruktúráját – közölte az ukrán légierő. Kilenc rakétát indítottak el az ukrán erők ellenőrizte területek felé, az interkontinentális rakétát az Orosz Föderáció Asztrahányi területéről. Az amerikai védelmi minisztérium szerdán bejelentette: az Egyesült Államok mintegy 275 millió dollár értékben további katonai felszerelést és hadianyagot biztosít Ukrajnának.
Külpol