Meglepetésre Ausztráliával játszik a magyar férfi viziladba-válogatott
A 17 éves Késely 4:01.31-es idővel csapott célba, a szám másik magyar versenyzője, Kapás Boglárka – a korábbi hazai rekorder (4:02.37) – 4:05.36-tal a hatodik lett. A számot a favorit Katie Ledeckyt legyőzve a 18 éves ausztrál Ariarne Titmus nyerte. A 14-szeres világbajnok amerikai pályafutása második vereségét szenvedte el a vb-k történetében…
„Gyerekfejjel csalódott vagyok, de ha leülök majd és végiggondolom, azt fogom mondani, ennek így kellett történnie. Még fiatal vagyok ahhoz, hogy csalódott legyek. Nagyon boldog vagyok, hiszen hatalmas motiváció, hogy Ledecky mellett úszhattam. A két évvel ezelőtti világbajnokságon a szélen úsztam, most pedig a nagyok között küzdhettem a dobogóért. Tanulnom kell ezt a helyzetet is” – nyilatkozta Késely, és megjegyezte, nagyon szeretett volna érmet szerezni.
Kapás Boglárka elmondta, maximálisa kiúszta magát, ugyanakkor egy kicsivel jobb időt szeretett volna. „Még mindig egy kicsit el vagyok szokva a gyorstól” – tette hozzá Kapás, aki biztos volt abban, hogy fiatal honfitársa megdönti az országos csúcsát.
Ugyancsak döntőben volt érdekelt a férfi 4x100 méteres gyorsváltó, amely a délelőtti előfutamok során még Kozma Dominik, Németh Nándor, Bohus Richárd, Szabó Szebasztián összeállításban szerepelt és harcolta ki a nyolcadik helyen a döntős szereplést, egyben begyűjtötte a tokiói olimpia kvótát.
A négyes két évvel ezelőtt a vb egyik legnagyobb meglepetését okozta azzal, hogy bronzérmet szerzett a Duna Arénában, ám Sós Csaba szövetségi kapitány már korábban is óvatosságra intett, mondván, a döntős szereplés is jelentős sikernek számítana a dél-koreai világbajnokságon. A mostani fináléban a Kozma Dominik, Milák Kristóf, Holoda Péter, Németh Nándor összeállítású kvartett úszott, miután Szabó Szebasztián „pihenőt kapott”: a zentai születésű, nemrég honosított úszó az 50 méter pillangó elődöntőjében is szerepelt, ahol parádés teljesítménnyel, a hatodik idővel bejutott a hétfői döntőbe. A váltó végül 3:12.85 perces idővel, a selejtezőhöz képest egy helyet előrelépve hetedikként csapott célba.
Kiváló teljesítményt nyújtott vasárnap a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka is 200 méter vegyesen: a hétszeres világbajnok – aki sorozatban a negyedik vb-elsőségére hajt ebben a számban – az előfutamban 2:07.02 perces teljesítménnyel utasította maga mögé a mezőnyt. Ez nemhogy a világ idei legjobb eredménye, de minden idők hetedik leggyorsabb úszása volt – a magyar klasszis világcsúcsa 2:06.12 –, mindössze két századdal rosszabb, mint amivel két éve a Duna Arénában a döntőben nyert. A helyi idő szerint esti elődöntőben aztán a pillangót és a hátat követően még egy hajszállal délelőtti teljesítménye előtt járt, de mellen önmagához képest kissé visszaesett, így végül a gyors után 2:07.17-tel csapott célba, de így is az összesítésben második kanadai Sydney Pickremnél több mint másfél másodperccel jobbat úszott.
„Erre a világbajnokságra úgy jöttem, hogy nézzük meg, hol tartunk egy évvel az olimpia előtt. Ilyen szempontból jó helyen vagyok, de azért érzem a vérszagot ott a piros csík körül” – utalt a világcsúcsra Hosszú. Elmondta, egy évvel ezelőtt, amikor a glasgow-i Európa-bajnokságon egy hosszabb kihagyás után visszatért, nem gondolta volna, hogy mára ilyen formába kerül.
Jakabos Zsuzsanna 200 méter vegyesen 2:13.29-cel éppen csak kicsúszott az elődöntő 16-os mezőnyéből, mint mondta, annak tükrében, hogy az elmúlt hónapokban nem igazán ment neki az edzés, ezt kifejezetten jó úszásnak tartja.
Női 100 méter pillangón Szilágyi Liliána, a szám 2014-es ifjúsági olimpiai bajnoka 59.32 másodperces idővel 26. lett.
Férfi 50 méter pillangón a kilencedik világbajnokságán szereplő, 33 éves Cseh László 23.94-gyel csak 32. lett. „Sajnos valami apróság hiányzik az úszásomból” – jegyezte meg letörve, miután nem jutott tovább. Férfi 100 méter mellen Horváth Dávid 1:02.38-as idővel 46. lett.
A nyitónapon megszületett az első világcsúcs is: a brit Adam Peaty 100 méter mellen az első lett a sportág történetében, aki áttörte az 57 másodperces határt: 56.88-at úszott az elődöntőben.
Említésre méltó az is, hogy a kínai Szun Jang pályafutása során negyedszer nyert 400 méter gyorson – ez volt a tizedik vb-aranya –, amivel megelőzte az ausztrál Ian Thorpe-ot az örökranglistán ebben a számban.
Eredmények: férfiak: 400 m gyors, világbajnok: Szun Jang (Kína) 3:42.44 perc, 2. Mack Horton (Ausztrália) 3:43.17, 3. Gabriele Detti (Olaszország) 3:43.23. 4x100 m gyorsváltó, világbajnok: Egyesült Államok (Caeleb Dressel, Blake Pieroni, Zach Apple, Nathan Adrian) 3:09.06 perc, 2. Oroszország 3:09.97, 3. Ausztrália 3:11.22, ..., 7. Magyarország 3:12.85.
nők: 400 m gyors, világbajnok: Ariarne Titmus (Ausztrália) 3:58.76 perc, 2. Katie Ledecky (Egyesült Államok) 3:59.97, 3. Leah Smith (Egyesült Államok) 4:01.29, 4. Késely Ajna 4:01.31, ..., 6. Kapás Boglárka 4:05.36; 4x100 m gyorsváltó, világbajnok: Ausztrália (Bronte Campbell, Brianna Throssell, Emma McKeon, Cate Campbell) 3:30.21 perc, 2. Egyesült Államok 3:31.02, 3. Kanada 3:31.78.
*
A magyar női vízilabda-válogatott szombaton magabiztosan legyőzte Új-Zéland csapatát, ezzel bejutott a legjobb nyolc közé a világbajnokságon. A magyarok a hétfői negyeddöntőben az olimpiai ezüstérmes olaszokkal találkoznak, közép-európai idő szerint 11.30 órától. A hétvégén az is eldőlt, hogy a férfi válogatott soron következő ellenfele nem Montenegró, hanem Ausztrália lesz.
A Koreai Köztársaságba a világbajnokság második felére megérkezett az ítéletidő, ugyan a hőmérséklet 25 Celsius-fok volt, óriási páratartalom, erős szél és szakadó eső jellemezte a hétvégét.
Bíró Attila korábban azt mondta, bár dolgozott szövetségi kapitányként Új-Zélandon, a mostani együttesről már nem lehet sokat tudni. Szerencsére viszonylag gyorsan kiderült, hogy nem okozhat gondot a továbbjutás, a tengerentúliak azonos létszámban nem jelentettek veszélyt a kapura. Habár zongorázni lehetett a tudásbeli különbséget a két csapat játékosai között, a magyarok rengeteget hibáztak, így csak két góllal nyerték meg az első negyedet. Nem változott a játék képe a folytatásban sem, a nagyszünetre ötgólos különbség alakult ki.
Az új-zélandiak a találkozó második felére kissé el is fáradtak, így a magyarok gyakorlatilag fél gőzzel diadalmaskodtak. „Ez volt az első mérkőzés életemben, amit tájfunban kellett lejátszani, de így is realizáltuk a két csapat közti különbséget. Harcos csapat az új-zélandi, ráadásul ilyenkor a jobbik válogatott nehezebben kap emberelőnyt. Az igazi értékmérő hétfőn lesz” – mondta Bíró Attila a találkozót követően. A folytatásról megjegyezte, az olasz csapat legalább olyan erős, mint az orosz, amely a csoportkörben könnyedén legyőzte a magyarokat.
Ami a további találkozókat illeti, az Európa-bajnok holland válogatott nehezen, de legyőzte a kanadai csapatot, majd a görögök és az ausztrálok is bejutottak a negyeddöntőbe.
Eredmények: Magyarország–Új-Zéland 17–6 (4–2, 4–1, 4–1, 5–2), Hollandia–Kanada 5–4 (0–0, 4–2, 1–0, 1–1), Görögország–Kína 12–8 (4–1, 2–2, 4–4, 2–1), Ausztrália–Kazahsztán 13–3 (4–0, 2–1, 3–2, 4–0).
A negyeddöntők párosítása: Egyesült Államok–Görögország, Oroszország–Ausztrália, Spanyolország–Hollandia, Magyarország–Olaszország.
*
Ausztrália lesz a magyarok ellenfele a kvangdzsui világbajnokság olimpiai kvalifikációs férfi vízilabda tornájának negyeddöntőjében, miután vasárnap – nagy meglepetésre – ötméteresekkel legyőzte a montenegrói csapatot.
A magyar és az ausztrál válogatott nemrég a világliga belgrádi szuperdöntőjében találkozott egymással, az ausztrálok akkor a negyeddöntőben ötméteresekkel diadalmaskodtak, ugyanakkor az akkori magyar csapatból csak Bátori Bence van most is Märcz Tamás együttesében.
A negyeddöntőt közép-európai idő szerint kedden 10 órakor rendezik.
Biztosította helyét a nyolc között Görögország és Spanyolország is, előbbi az amerikai, utóbbi a japán válogatott legyőzésével negyeddöntős. Ezzel az is kiderült, hogy az egyik negyeddöntőben megismétlődik a tavalyi barcelonai Európa-bajnokság fináléja: a spanyolok az olimpiai bajnok szerbekkel csapnak össze. Utolsóként Németország kvalifikálta magát, húszgólos sikerrel…
Eredmények: Ausztrália–Montenegró 13–11 (3–1, 2–3, 2–4, 2–1, 4–2) – ötméteresekkel; Görögország–Egyesült Államok 11–9 (3–4, 3–2, 2–2, 3–1); Spanyolország–Japán 15–7 (2–1, 3–3, 4–2, 6–1); Dél-afrikai Köztársaság–Németország 25–5 (5–2, 6–0, 9–1, 5–2).
A negyeddöntők párosítása: Szerbia–Spanyolország, Horvátország–Németország, Magyarország–Ausztrália, Olaszország–Görögország.