Magyari Tivadar: Egyszerre helyes és felesleges az intézkedés
Újra bevezetné a tizedik osztály végi vizsgát Ecaterina Andronescu tanügyminiszter. A tárcavezető ugyanakkor óvatosan fogalmazott, amiből az derült ki: nem biztos, hogy ötlete bekerül a készülő tanügyi törvénybe, amiről január végén indítanak közvitát.
– Mivel a kötelező oktatás a tizedik osztály után befejeződik, elméletileg a tanulóknak vizsgázniuk kellene az elsajátított tananyagból. Az elgondolást majd közvitára bocsátjuk. A tizedik osztály végén lebonyolított vizsga azt is jelenti, hogy érettségire csak a tizenegyedik és tizenkettedik osztályos anyagból kell majd készülni, tehát az érettségit megkönnyítjük – vélekedett Andronescu.
– Amennyiben a tizedik osztály végén a vizsgát abból a célból szervezik, hogy azoknak, akik csak tíz osztályt végeznek, valami oklevelet adjanak, ez egy helyes lépés, máskülönben viszont felesleges. Nem valószínű, hogy belefoglalják a törvénybe, nincs is erre szükség, ahhoz, hogy bevezessék adott alkalommal – nyilatkozta lapunknak Magyari Tivadar, az RMDSZ oktatási főosztályának vezetője.
Daniela Vişoianu, az Oktatásért Koalíció elnöke elmondta: a tizedik osztály végén lebonyolítandó vizsga speciális szűrőt jelentene a tizenegyedik osztályba, és csak az elméleti líceumok növendékeinek érettségi sikerarányát növelné meg. Vişoianu szerint a tanügyminiszternek inkább azzal kellene foglalkozni, mi történik a nyolcadik osztályt végzett gyerekekkel.
Ştefan Vlaston, az Edu Cer Egyesület elnöke kijelentette: mivel a jelenlegi oktatási törvény szerint 2020-tól kötelező lesz az érettségi és ezzel együtt a négyéves líceumi oktatásban való részvétel, a tizedik osztály végén megejtett felvételinek nincs semmi értelme. – Hol folytatják a kötelező líceumi tanulmányaikat azok a fiatalok, akiknek nem sikerült tizedik osztály végén a vizsgája? A tizenkettedik osztály végén milyen érettségi vizsgára jelentkezhetnek? – tette fel a kérdést Vlaston.
Nem biztos, hogy jó ötlet újabb vizsgának kitenni az amúgy is túlterhelt diákságot
Marian Staş oktatási szakember szerint sokkal nagyobb figyelmet kellene szentelni a közvitán a líceumba való felvételinek, semmint a tizedik osztály utáni vizsga bevezetésének.
Az Országos Diáktanács (CNE) elnöke, Petru Apostoaia szerint az érettségi sikerarányának növelésekor inkább a kerettanterveket és a tananyagot kellene módosítani, illetve csökkenteni. Apostoaia szerint az érettségi sikeraránya akkor is növekedne, ha több, képesítéssel rendelkező tanár oktatna, vagy ha a líceumi osztályok nem lennének ilyen népesek (30-35 személy egy osztályban).
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2017-es jelentése szerint a romániai vizsgák (értve itt a nyolcadikosok vizsgáját, illetve az érettségi vizsgát), nem teszik lehetővé a tanulók képességeinek megfelelő kiértékelését. – A jelenlegi vizsgák nagyon leszűkítik a siker meghatározásának keretét, és nem teszik lehetővé az oktatás eredményének sokrétűbb véleményezését. A különböző képességű és érdeklődésű tanulók az egyetemi teljesítményen kívül is sikeresek lehetnek. A jelenlegi vizsgarendszer korlátozza a pedagógusokat abban, hogy kifejtsék a tanulók tudásszintjével kapcsolatos véleményüket, és visszajelzést adjanak a tanulóknak az általuk elsajátított tudásanyagról. A jelentésben az is szerepel, hogy az érvényes vizsgák arra késztetik a tanulókat, hogy csakis az írásbeli vizsgákra és a vizsgatantárgyakra összpontosítsanak, és elhanyagolják a teszteken és vizsgákon kívüli oktatással kapcsolatos tevékenységeket. A romániai közoktatásnak azt is felrója a jelentés, hogy nem fordít kellő figyelmet az oktatás minőségének javítására és az esélyegyenlőség megteremtésére, főleg a nyolcadik osztály elvégzett gyerekek esetében.
A tizedik osztály végén lebonyolított vizsgát az 1978-as oktatási törvényben írták elő, illetve ezt követően kezdték el alkalmazni és 1990 után törölték el. Sajtóértesülések szerint a tizedik osztály végén lebonyolítandó vizsga bevezetését másik két tanügyminiszter is felvetette: Alexandru Athanasiu 2004-ben és Sorin Cîmpeanu 2012-ben.