Velencei Bizottság: csak kivételes körülmények között megengedett a választások érvénytelenítése

Csak kivételes körülmények között megengedett a választások érvénytelenítése - állapította meg hétfőn közzétett jelentésében a Velencei Bizottság.

Az Európa Tanács (ET) független alkotmányjogászokból álló tanácsadó szerve a tavalyi romániai elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozattal kapcsolatban foglalt állást. A jelentés elkészítésére decemberben Theódorosz Ruszópulosz, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének elnöke kérte fel a testületet.

A dokumentumot ismertető közleményében a Velencei Bizottság előrebocsátotta: nem tartozik a hatáskörébe az elnökválasztás érvénytelenítését megalapozó tényállás elemzése vagy a román alkotmánybíróság döntésének vizsgálata. A testület emlékeztetett, hogy Theódorosz Ruszópulosz kérdése általánosságban az összehasonlító általános alkotmányjog, illetve az európai és nemzetközi normák elemzésére vonatkozott.

Közleményében a Velencei Bizottság hangsúlyozta, hogy az alkotmánybíróságok csak bizonyos körülmények között - és számos feltétel teljesülése esetén - érvényteleníthetik a választásokat, ezért az erre vonatkozó hatáskörüket kivételes körülményekre kell korlátozni, és egyértelműen szabályozni kell, ellentétes esetben csökken a polgároknak a választások legitimitásába vetett bizalma.

A testület emlékeztetett, hogy a nemzetközi normák nem írják elő és nem is tiltják az alkotmánybíróságok hivatalból hozott döntéseit. Ugyanakkor a választási ügyekkel kapcsolatos jó gyakorlatok kódexe előírja, hogy „a fellebbviteli testületnek felhatalmazással kell rendelkeznie a választások megsemmisítésére, ha szabálytalanságok befolyásolhatták az eredményt”.