A lakbérpótlékra azok a Kolozsvárra szóló személyazonossági igazolvánnyal, vagy tartózkodási engedéllyel rendelkezők jogosultak, akik legalább 24 hónapja a város lakosai. A lakbértámogatást az önkormányzathoz tartozó Egészségügyi és Szociális Igazgatóság költségvetéséből fedezik. A támogatást a lakástulajdonos számlájára utalja át az igazgatóság.
A juttatást azok a személyek vagy családok kaphatják meg, akik bizonyos, jövedelmet érintő kitételeknek is eleget tesznek. A jövedelem nem haladhatja meg a következő értékeket: 1 személy esetén a 2000 lejt, 2 személy esetén a 2850 lejt, 3 személy esetén a 3300 lejt, 4 személy esetén a 3750 lejt, 5 személy esetén a 4200 lejt, 6 személy esetén 4650 lejt.
A 6 személynél népesebb családok esetében a jövedelemplafon összege minden további családtag esetén a szociális referenciaindex (ISR) felével növekszik. Jelenleg az ISR értéke 500 lej, tehát például egy 7 személyes család jövedelme nem haladhatja meg a 4900 lejt ahhoz, hogy részesülhessen a támogatásban. A jövedelem megállapításakor nem számítanak a következő összegek: a fogyatékkal élők kiegészítő juttatása, a gyerekpénz, a szociális segélyek, a családi pótlék, az ösztöndíjak, az átképzési juttatások, sürgősségi juttatások, fűtéspótlék, szociális értékjegyek.
A három éven keresztül igényelhető lakbérpótlék értékét pontrendszer alapján állapítják meg, és minden újabb évben csökken. A pontozási kritériumok a család összetételére, a gyerekek számára, a családtagok egészségügyi állapotára, szociális hátterére, és egyéb helyzetekre vonatkoznak. Az 1 és 10 pont közötti pontszámot elérők első évben legtöbb 900 lejre, a második évben 700 lejre, a harmadik évben 500 lejre jogosultak. Aki 10 ponton felüli pontszámot ért el az első évben 1400 lejt, a második évben 1100 lejt és a harmadik évben 800 lejt igényelhet.
A lakbértámogatást igénylőknek eleget kell tenniük egy sor feltételnek: sem ők, sem családtagjaik nem lehetnek ingatlantulajdonosok, és nem élhetnek önkormányzati szociális lakásban; nem adhattak el tulajdonukban levő lakást az elmúlt tíz évben; lakásvásárlás vagy lakásépítés céljából sem részesülhettek állami segélyben.„Fontos megvalósításomnak tekintem a lakbérpótlék programot. 2018-ban, amikor a program beindult, 57 család helyzetén könnyítettünk, tavaly 74 család vagy egyedülálló személy részesült a juttatásból, idén a kedvezményezettek száma meghaladja a huszonhármat. Ne tekintsünk ezekre a számokra statisztikaként! Minden szám egy-egy családot vagy egyedülálló személyt jelent, akinek fedél van a feje fölött. Fontosnak tartom ugyanakkor azt is, hogy a családon belüli erőszak áldozatainak is sikerül a program révén menekülési útvonalat biztosítani, akik ennek hiányában nagyobb eséllyel maradnának abuzív kapcsolatban” - mutatott rá Oláh Emese.