A téli felkészülési időszakban rendezett hivatalos tesztek során a konstruktőrök között 2014 óta sorozatban négyszer vb-győztes Mercedes meggyőző teljesítményt nyújtott Hamiltonnal és finn csapattársával, Valtteri Bottasszal a volán mögött. A német istálló legfőbb üldözője ezúttal is a Ferrari lehet Vettellel és a veterán finn Kimi Räikkönennel, azt azonban nehéz a teszteken elért eredmények alapján megjósolni, hogy a Red Bull mennyire lehet közel a köridők tekintetében a Ferrarihoz és a Mercedeshez.
Daniel Ricciardo, a Red Bull ausztrál pilótája a melbourne-i idénynyitó előtt adott nyilatkozatában azt mondta, a három csapat hat autója akár fél másodpercen belül is kerülhet egymáshoz egy-egy körön, de hogy ez valóban így van-e, az majd a hétvégi Ausztrál Nagydíjon derülhet ki.
Az is nagyon valószínűnek tűnik, hogy a középmezőnyben az említett három istálló mögött nagy lesz a tülekedés az értékes világbajnoki pontokért. A Williams, a Haas, a Force India és a Renault pilótái nagy valószínűséggel rendszeresen be tudnak majd férni az első 10, vb-pontot érő helyre, és egyelőre még kérdéses, hogy a Hondáról Renault motorra váltó McLaren mire lesz képes az elmúlt három, teljességgel sikertelen esztendő után.
A mezőnyben két újonc mutatkozik be: az orosz Szergej Szirotkin a kanadai Lance Stroll csapattársa lesz a Williamsnél, míg a tavalyi Forma–2-es bajnok monacói Charles Leclerc a Sauber istállónál kezdi meg szereplését a Forma–1-ben. Utóbbi csapat ugyan változatlanul Ferrari motorokat használ, hivatalos nevében azonban visszahozta az Alfa Romeót az autósport elitkategóriájába.
A Forma–1 új jogtulajdonosa, a Bernie Ecclestone örökébe lépő amerikai Liberty Media már tavaly év közben jelentős reformokat hajtott végre a száguldó cirkuszban, majd a több évtizeden át használt hivatalos logó megváltoztatására is sor került. A egyesült államokbeli cég az első pillanattól kezdve vállalta, hogy legfőbb célja közelebb hozni a nézőkhöz az F1 korábban meglehetősen zártnak vélt világát.
Az idei szezonban minden korábbinál többet, 21 futamot rendeznek majd, a versenynaptárból kikerült a Malajziai Nagydíj, visszatért viszont a németországi Hockenheim, és újra lesz versenyhétvége Franciaországban is, mégpedig a Le Castellet-ben elhelyezkedő Paul Ricard pályán.
A Magyar Nagydíj július 29-én esedékes a Hungaroringen, a szocsi Orosz Nagydíj pedig áprilisról szeptemberre került át. Az idény az elmúlt években megszokottakhoz hasonlóan ezúttal is az egyesült arab emírségekbeli Abu-Dzabiban ér véget november 25-én.
A Liberty Media az egyes futamok korábban jól megszokott kezdési időpontjain is változtatott, egyrészt minden verseny rajtját egy órával későbbre csúsztatta, s arról is döntött, hogy nem egész órakor startolnak majd a futamok, hanem 10 perccel később.
A 2018-ra elfogadott, javarészt technológiai szabálymódosítások közül a leglátványosabb a pilóták fejét védő, úgynevezett HALO (glória) lesz, amelynek használata először 2015-ben vetődött fel, és több éves tesztelési folyamat után tették most kötelezővé. Az eszköz félkör alakú, és valóban „glóriaként” helyezkedik el az autóban ülő pilóták bukósisakja felett, a versenygépek orr-részéhez pedig egy függőleges elemmel rögzítik.
Az idénynyitó Ausztrál Nagydíj időmérő edzését szombaton – közép-európai idő szerint – 8 órakor, a futamot pedig vasárnap 8.10 órakor rendezik. Az m4sport élőben közvetíti a hétvége eseményeit, valószínűleg geokódolással. Romániai tévétársaság nem vásárolta meg a futamok közvetítési jogát.
A pénteki első két szabdedzést Hamilton nyerte.