Új székhelyre költözik a kolozsvári filharmónia

Weghofer-Vad Erna aligazgató: minden igényt kielégítő koncertterem áll rendelkezésünkre

Hosszú évek halogatásai és ígéretei után végre megoldódni látszik a kolozsvári Transilvania Filharmónia székhelyének gondja: ősztől a Kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémia új épületébe költözik – olvasható a Kolozs Megyei Tanács szerdai sajtóközleményében. A dokumentum szerint ebben állapodott meg Alin Tișe, a megyei döntéshozó testület elnöke és Vákár István, a Kolozs Megyei Tanács alelnöke a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémia rektorával, Vasile Jucan folytatott egyeztetésen. Igen ám, de információink szerint a Monostor lakónegyed végén, a Colina park és a 4-es számú rendőrőrs közelében található új, egyébként még mindig kivitelezés alatt álló ingatlan még a fejlesztési, közmunkaügyi és közigazgatási minisztérium tulajdonában áll, így a költözés pillanata pontosan még nincs meghatározva. A különleges helyzetről Vákár István RMDSZ-es megyei tanácselnök-helyettest és Weghofer-Vad Erna filharmónia igazgatóhelyettesét kérdeztük.

Hosszan tartó vajúdást követően megoldódni látszanak a kolozsvári filharmónia székhelygondjai: ősztől a kiemelkedő szakmai tevékenységet felmutató, nemzetközi szinten is elismert kulturális intézmény a Monostor lakónegyedi Gheorghe Dima Zeneakadémia új épületébe költözik. Mint ismeretes, a Transilvania Filharmónia hosszú évek óta székhelygondokkal küzdött, a koncerthelyszín hiánya a működésüket és az évad tervezését is akadályozta. 

A Szabadság is megírta, hogy 2019 körül városi beruházásként felmerült, hogy a belvárosi kaszárnya épületét felújítják, ahová több kulturális intézmény, köztük a filharmónia is költözhetett volna. Ez a terv azonban hosszú távú korszerűsítést igényelt, így nem jelentett azonnali megoldást. 2021 tájékán a problémát részben rendezték, miután a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) felajánlotta a kulturális intézmény számára a Farkas / M. Kogălniceanu utcai Egyetemiek Házának az Auditorium Maximum termét. Az épületet az 1930‑as években építették, a koncertterem viszont nem megfelelő a színvonalas klasszikus zenei koncertek lebonyolítására. Egy ideig a filharmónia a Béke /Lucian Blaga téri Diákművelődési Házban is működött.

A lakónegyedi új ingatlan felépítését a Cseke Attila által vezetett fejlesztési minisztériumnak alárendelt Országos Beruházási Vállalat finanszírozta, a munkálatok még mindig folyamatban vannak.

„Az RMDSZ azért vállalta a kormányzást, hogy fejlesszük a magyarlakta településeket, építkezzünk, támogassuk a közösségi beruházásokat. A kolozsvári filharmónia új székhelyének esetében találkozott a helyi igény és a kormányzati eszköz lehetősége, így megvalósíthattuk ezt a nagyon régi törekvésünket, hiszen a kolozsvári filharmónia az egyik legjobb az országban, megérdemli a jól felszerelt, minden feltételnek megfelelő új székhelyet. Az ezer férőhelyes előadóterem az egyik legkorszerűbb és legnagyobb ilyen típusú terem Európában. Örülünk, hogy a Kolozsvári Zenei Ősz nemzetközi fesztiválnak már a modern épület ad majd otthont ” – mondta el Vákár István, a Kolozs Megyei Tanács alelnöke.

Az elképzelés szerint a Monostor negyedi épület valódi kulturális és oktatási központként fog működni, több mint 1000 férőhelyes előadóteremével, 216 férőhelyes orgonatermével, 224 férőhelyes amfiteátrumával, tantermeivel, próbatermeivel, könyvtárával, irodáival, bemelegítésre-beéneklésre alkalmas termeivel, valamint karmesteri, énekesi, rendezői termeivel.

Információink szerint a Monostor lakónegyed végén, a Colina park és a 4-es számú rendőrőrs közelében található új, egyébként még mindig kivitelezés alatt álló ingatlan még a fejlesztési, közmunkaügyi és közigazgatási minisztérium tulajdonában áll, így a költözés pillanata pontosan még nincs meghatározva.

Weghofer-Vad Erna, a filharmónia aligazgatója a Szabadágnak arról számolt be, a megfelelő koncertterem biztosítása megoldódik. – A filharmónia saját székhelyének bizonytalan helyzete valójában méltatlan az ötcsillagosnak titulált Kolozsvárhoz. Az idők során mindenki megoldásokat keresett, ám egyik elképzelés sem jutott révbe. A BBTE tulajdonában álló Auditorium Maximum lényegesen jobb volt, mint a Diákművelődési Ház előadóterme, ám egyik sem valódi koncertterem – fogalmazott az aligazgató. Hozzátette: a filharmónia nem adta fel a saját székhely gondolatát, ám látták, hogy ez nem valósul meg, így kézenfekvő volt Vasile Jucan rektor ötlete, hogy költözzenek hozzájuk, hiszen ők európai szintű ingatlant építettek, amelyben megfelelő, szakmai szempontból minden igényt kielégítő koncerttermet is létrehoznak.  – Az intézményvezető egyébként kulturális intézményünk alkalmazottja, tehát a kollégánk – jegyezte meg. Tudatta: bérleményből bérleménybe költöznek, a megyei tanács viszont az enyhén megnövekedett összeget is fedezi. 

Arra a felvetésünkre, hogy esetleg kevesebben veszik a fáradtságot, hogy péntek este kimenjenek a monostori koncerttetembe klasszikus zenét hallgatni, elmondta: a pudig próbája az evés. – Sokan azt mondják, hajlandóak elmenni egy modernebb, igényesebb, a szakmai követelményeknek megfelelő klasszikus zenei koncertterembe még akkor is, ha az messzebb fekszik a lak- vagy munkahelyüktől. Kollégáimmal picit felmértük a helyzetet, s megállapítottuk, hogy a zeneakadémia új épülete közlekedési csomópont közvetlen közelbe helyezkedik el: el lehet jutni villamossal, több trolibusszal és autóbuszokkal is. Arra számítunk, hogy új közönséget sikerül majd bevonzani, amely kiegyensúlyozza a helyzetet. Az első hónapokban mindenképpen arra számítunk, hogy csökken a közönség, ám ez minden költözés esetében elengedhetetlen következmény. Reményeink szerint leküzdjük a nehézségeket – tette hozzá az Weghofer-Vad Erna.

Vákár Istvántól, a megyei tanács RMDSZ-es alelnökétől megtudtuk: a filharmónia majd a zeneakadémiától bérli a koncerttermet, a döntéshozó testület pedig a fejlesztési, közmunkaügyi és közigazgatási minisztériumnak fizet. – Most összesen havi 70 ezer lejt fizetünk a BBTE-nek és a Diákművelődési Háznak, ahol az intézmény irodái vannak. Az új helyen körülbelül 90 ezer lejbe kerül majd a bérleti díj – szögezte le a tisztségviselő.

Információink szerint szeptember utolsó péntekén a 2025-2026-os zenei évad első szimfonikus hangversenye még az Auditorium Maximumban lesz, az monostori koncertterem hivatalos avatását pedig október 3-án tartják a filharmónia fellépésével.