Természetesen vannak kötelező és úgymond opcionális megelőző procedúrák, folyamatok. Romániában kötelező az évenkénti veszettség elleni védőoltás, valamint a háromhavonta a belső féregtelenítés, amely mellesleg a saját egészségünk szempontjából is nagyon fontos, hiszen senkinek sem kell együtt élnie parazitákkal. A gazdiknak tanácsos feljegyezni a féregtelenítés időpontjait, nehogy elfelejtődjenek. A mikrochip is kötelező, ezt tehát az új gazdiknak is figyelembe kell venniük. A keverék kutyák ivartalanítását is előírja a törvény, természetesen mindenki a saját legjobb meglátása szerint jár el, de ha erre gondolunk, akkor előre is lehet tervezni és így megkönnyítjük a magunk, valamint az állatorvos dolgát. Bár cicáknál nem kötelező, de náluk is ajánlatos, sőt gyakran szükséges az ivartalanítás, mivel szexuális ciklusuk különbözik a kutyákétól. Az ivartalanítás fontossága abban is megmutatkozik, hogy ez úton elkerülhetők a nem kívánt szaporulatok.
A nem kötelező, ám a megelőzéshez nagyon fontos vizsgálatok közül megemlítendőek a polivalens oltások mind a kutyáknál, mind a macskáknál. Ezek az oltások a különböző virális és bakteriális betegségektől védik meg házikedvenceinket. Ide tartozik a szopornyica, a fertőző májgyulladás, parvovirozis, kennelköhögés, leptospirozis a kutyáknál, valamint leukozis, macska-AIDS, herpeszvirozis, calicivirozis, chlamidiozis cicáknál. A belső és külső féregtelenítések megelőzik, illetve elpusztítják a különböző parazitákat. Ezért ajánlatos ezeket beadatni az állatnak, mert így meg tudjuk védeni házikedvenceinket és közvetett módon minket is a bolháktól, kullancsoktól, szívférgességtől, valamint különböző bélférgektől.
Ezenkívül meg lehet állapítani, ha például cicánknak toxoplazmozisa van, és ha ezt kezeljük, akkor a kismamák, jövendőbeli anyukák egészségét is megóvjuk.
Tanácsos évente egyszer vérvizsgálatra elvinni kedvencüket, mert így könnyebben felfedezhetőek az esetleg lappangó betegségek. A fizikális vizsgálatok közül nagyon fontos a szívműködés vizsgálata, főleg az öregebb állatoknál, mert így időben észre lehet venni és kezelni a rendellenességeket, meghosszabbítva a gazdi-kutyus boldog együttlétét. A korral együtt jár a szervezet leépülése. Ez leginkább az ízületeknél érződik, ezért nem árt egy alapos kivizsgálás, mert így elejét tudjuk venni az állat ízületi gyulladásainak.
Senki sem szereti, ha kedvencének büdös a szája, ezért egy fogászati kontrolt is ajánlatos megejteni. Ez jó alkalom a fogkövesedés, a szuvasodás és a különböző szövődmények felismerésére; ezeket nagyon könnyen kezelhetjük, illetve a megfelelő eljárásokkal megelőzhetjük.
Fontos vizsgálat kedvenceink számára a súlykontroll. Az elhízás nagyon gyakori a modern világban, ezért a testsúly kordába tartása sok kellemetlenségtől, valamint pénzkiadástól menti meg a gazdikat.
Nem szabad figyelmen kívül hagyni állataink higiéniáját sem. A rendszeres fürdetés, fésülés, nyírás, körömvágás, fültisztítás sok kellemetlenséget megelőz, továbbá kedvencünknek és nekünk is nagy örömöt okoz.
Az ép testben ép lélek mottót szem előtt tartava, sétáltassuk gyakran állatainkat, így megelőzve azt, hogy kényelmünknek pénztárcánk lássa kárát.
Egészségben, örömökben gazdag új esztendőt kíván minden gazdinak és kedvencének,
dr. Dósa Gerő állatorvos