Szenkovics: minél több hálózat részesei vagyunk, annál jobban számítunk
Újabb európai uniós Erasmus+ stratégiai kutatási partnerségben vesz részt a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, amely egyetemi szintű képzés kidolgozását és bevezetését célozza.
– Az európai innovációval kapcsolatos pályázatokon a kelet-közép-európai országok sokszor lemaradnak a nyugat-európai államok által benyújtott pályázatokhoz képest. Ennek az az egyik oka, hogy Romániában a kutató nemcsak vezeti, hanem adminisztrálja is a pályázatot, ez utóbbi pedig általában megterhelő számára. Fontosnak tartjuk, hogy ez a szakma bekerüljön a romániai szakmák jegyzékébe, és legyenek ennek a szakmának elsajátítói. A jelenlegi projekt, amely A tudománydiplomácia népszerűsítése – új karrierlehetőségek, tananyagok és nemzetközi partnerségek nevet viseli, azt célozza, hogy az oktatási és kutatási helyszíneket nagy hálózatba szervezze. Minél több hálózat részesei vagyunk csomópont pozícióban, annál jobban számítunk. A tudománydiplomácia ebben tud segíteni – magyarázta Szenkovics Dezső, a Sapientia EMTE kolozsvári karának dékánja.
A projekt munkacsomagokra van felosztva, amelynek eredménytermékei lesznek. Például az a tananyag, amelyet kísérleti módon oktatnak a Sapientia EMTE-n és a budapesti Corvinus Egyetemen. Készül magyar és angol nyelvű szakkönyv is. A tananyagot választható tantárgyként kínálják a mesteri tagozatos diákjaiknak, minden karon. Hibrid módon oktatják, és számos meghívott előadó is lesz a féléves kurzuson. A tananyag jelenleg fejlesztés alatt áll. A képzéssel olyan készségeket akarnak fejleszteni, amelyek által a felhalmozódott tudást eladhatóvá tudják tenni – tudhattuk meg Török Ferenc projektmenedzsertől.
– A projekt során a nyugati egyetemek tapasztalatait próbáljuk gyakorlatba ültetni Magyarországon, Romániában és Szlovéniában. A mindennapjaink kikerülhetetlen része a technológia. A technológia fejlődése, az innováció és a hálózatok milyensége határozza meg, hogy egy-egy régió, egyetem mennyire sikeres. Aki bekerül ezekbe a hálózatokba, az sikeres lesz, aki nem, az stagnál. Bárkinek ajánlom ezt a képzést, aki a tudomány területén dolgozik, és határon túli együttműködésben érdekelt – közölte Pörzse Gábor, a budapesti Corvinus Egyetem oktatója.
A projektben részt vevő nemzetközi konzorcium tagja a Proteus Alapítvány, a Symlog, a Scitech Diplohub és a Sapientia EMTE. A projekt társult partnere a Budapesti Corvinus Egyetem, a Sorbonne Egyetem, a Norvég Sarkvidéki Egyetem, és a Ljubljanai Egyetem.