Az ARD országos köztelevízióhoz eljutott kimutatás alapján a német hadiipari cégek a 2014-2017-es időszakban - a Kereszténydemokara Unió (CDU), a Keresztényszociális Unió (CSU) és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) kormányzása alatt - 24,9 milliárd euró (7720 milliárd forint) értékben exportáltak, ami 21 százalékos emelkedés az előző négy évhez, a 2010-2013-as időszakhoz képest, amikor a CDU/CSU és a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) koalíciója vezette az országot.
A növekedés főleg azért figyelemreméltó, mert a CDU/CSU-SPD nagykoalíció a hadiipari export korlátozása mellett foglalt állást, és a gazdasági minisztérium az SPD-hez került, amely azt az elvet igyekezett érvényesíteni, hogy a hadiipar nem csak az üzletről szól, az ágazat a kormány számára nem a gazdaságpolitika, hanem a kül-, és biztonságpolitika alakítására szolgáló eszköz.
Az SPD az úgynevezett harmadik országokba - nem európai uniós tagállamokba és nem NATO- tagországokba - irányuló kivitel csökkentésére törekedett, ennek ellenére ezen a területen volt a legnagyobb növekedés, négy év alatt 14,48 milliárd eurót tett ki az export, ami 47 százalékkal meghaladja az előző négy évben elért értéket.
Az SPD az ellenzéki kifogásokra rendre azzal válaszolt, hogy az előző ciklusban kötött üzletekről kellett dönteni, és az exportengedély megtagadása súlyos kártérítési perekhez vezetett volna. Ez az érv négy év nagykoalíciós kormányzás után "egyre kevésbé tűnik meggyőzőnek az ellenzék számára" - emelte ki az ARD.
Azonban a következő időszakban várhatóan csökken majd a harmadik országokba irányuló export, mert az SPD nyomására az újabb nagykoalícióról folytatott előzetes egyeztetések eredményeit rögzítő megállapodásban rögzítették, hogy tilos a hadiipari kivitel mindazon államokba, amelyek részt vesznek a jemeni konfliktusban, amelyek között van például Szaúd-Arábia, az ágazat egyik jelentős partnere, az ügyvezető kormány pedig jelezte, hogy tiszteletben tartja a megállapodást.
Németország a legnagyobb fegyverexportőrök között van, rendszerint a harmadik helyen áll az Egyesült Államok és Oroszország után, a hadiipari vállalkozások nagyjából 200 ezer embert foglalkoztatnak. Az exportügyletekhez be kell szerezni a kancellárból és a kormány nyolc miniszteréből álló szövetségi biztonsági tanács hozzájárulását. A testület zárt üléseken tárgyalja az ügyeket, még az ülések napirendje is szigorúan titkos, és sem a parlamentnek, sem a nyilvánosságnak nem tartozik elszámolással. Tevékenységéről csak összefoglaló adatokat közöl a hadiipari ágazat kivitelének alakulásáról szóló éves kormányzati jelentésben.